Premiera książki: „Warszawa. Podręcznik zamieszkiwania”

Premiera książki: "Warszawa. Podręcznik zamieszkiwania"

Oto przed Wami: „Warszawa. Podręcznik zamieszkiwania” czyli książka z tytułem w sumie stanowiącym hasło naszego portalu 😀

Premiera wyjątkowej książki o Warszawie i równie wyjątkowy spacer prowadzony przez amsterdamskie Studio Monnik.

25 listopada 2015 (środa)
● 18.00 Studio Monnik zaprasza na spacer po Amsterdamie! początek: hall główny CSW Zamek Ujazdowski
koniec: Studio MDM. Opowieści w języku angielskim.

● 19.00 Prezentacja książki, spotkanie z autorami i prosto z Bejrutu: DJ Rani Al Rajji
Studio MDM, ul. Marszałkowska 9/15
Wstęp wolny

Kompasem subiektywnego przewodnika po Warszawie jest pasja przejmowania miasta jako miejsca do życia. Jak zamieszkać w Warszawie, jak poczuć się w niej jak w domu, jak poprzez własne zaangażowanie i pryzmat doświadczeń odkrywać niewidoczne rewiry i włączać je w obieg idei, w którym spotykają się z innymi użytkownikami miast i pasjonatami miejskiej kultury?

Ta kolekcja krótkich miejskich noweli – artykułów i esejów wizualnych ubranych w formę przewodnika powstała dzięki zaangażowaniu międzynarodowej grupy twórców, miejskich zawodowców i entuzjastów – amatorów. To kolejny z serii subiektywnych przewodników, po Bejrucie, Amsterdamie i Tokio zainicjowanych przez studia Beirut i Monnik z Amsterdamu, rezydentów programu A-I-R Laboratory / CSW Zamek Ujazdowski w 2014 roku.

Co znajdziemy w środku? Oto kilka przykładów z sześciu części książki:

● „Jak u siebie” to doświadczenie oswajania i przyswajania sobie miasta. Ewa Rudnicka pokazuje jak przekuć wspomnienie szczenięcych lat dorastania wśród Domków Fińskich w pasję aktywistki. Po Pradze Północ oprowadza Rani Al Rajji – libański architekt i aktywista, który „używa” przestrzeni dzielnicy do opowiedzenia historii własnego rodzinnego miasta – Bejrutu.

● Rozdział „Narzędzia” odpowiada na pytanie, co oznacza życie w środowisku skonstruowanym przez człowieka? Jakie narzędzia zastosować, by opowiedzieć o nim innym? Max Cegielski rozbraja używane do opisu Warszawy pojęcia Wschodu i Zachodu a Edwin Gardner śledzi wszechobecne systemy zabezpieczania.

● „Widma” to hasło wywoławcze dla tekstów i grafik, które wskazują niewidoczne gołym okiem a wpływające na kształt miasta siły: od miejskich legend (Michał Jońca), przez dekret Bieruta i reprywatyzację (Wojciech Tymowski) po warszawski salon – arystokratyczną wizję stolicy (Kacper Pobłocki). A także definiujące czas przyszły Warszawy dług, kredyt i franka szwajcarskiego (Mateusz Halawa i Jędrzej Sokołowski).

● Przez pryzmat „Miłości” zobaczymy serce wkładane przez warszawiaków w dekorację witryn, hodowlę gołębi czy ogródki działkowe (Agnieszka Dragon), ale także „mieszkaniowy melodramat” wyśledzony w filmach o Warszawie przez Iwonę Kurz, czy eskalacje emocji mające miejsce podczas demonstracji nacjonalistów (Dominik Cudny).

● „Domy” to część poświęcona fizycznej materii domów: wysiłkom wkładanym w ich budowanie, temu, co kryją, wzrostowi miasta i różnorodności warszawskich osiedli. Tu też specjalny artykuł: Gosia Kuciewicz i Simone De Iacobis tworzą drzewo genealogiczne warszawskich bloków mieszkalnych.

● Akcent położony na „Zbiegi okoliczności” pozwoli nam natomiast odkryć nieoczekiwany sens w pozornie nieznaczących miejscach i praktykach.

O projekcie:

Monnik i Studio Beirut to kolektywy badawcze i twórcze, inicjatorzy projektów, które zaowocowały monografiami Bejrutu, Amsterdamu i Tokio. Te i wiele innych działań grupy składają się na otwarty proces badania sztucznego zurbanizowanego środowiska. Ich poszukiwania organizuje hipoteza planetarnego 8 miliardowego miasta, tworzonego przez obszary metropolitarne i złożone sieci relacji oraz pytanie o to, w jaki sposób je opisywać, nawigować i komunikować. Zajmują się tworzeniem wystaw i futurologią.
www.monnik.org

Od 5 do 15 listopada 2014 odbyły się warsztaty Tuning Warsaw [Częstotliwość Warszawy], dzięki którym zarysowane zostały tematy i wydobyte pierwsze treści przyszłej książki. Ośrodkiem pracy było Studio MDM na Marszałkowskiej 9/15 – dawny sklep z kapeluszami Porthos, ale wiedzę o mieście gromadziliśmy także przez wycieczki, spacery i obserwacje „w terenie”. Książka jest współtworzona przez osoby, które chcą włączyć się do otwartego warsztatu redakcyjnego i zaproponować swój sposób opowiadania o mieście. Dotąd w warsztatach wzięli udział studenci, artyści, architekci, urbaniści, socjologowie, antropologowie, pisarze oraz instytucje. Oprócz CSW w powstawanie przewodnika zaangażowane były Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną na ASP w Warszawie, Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Autorzy: Tania Arcimovicz, Max Cegielski, Dominik Cudny, Agnieszka Dragon, Christiaan Fruneaux, Edwin Gardner, Konstancja Górska, Sławomir Gzell, Mateusz Halawa, Simone De Iacobis, Michał Jońca, Lubomir Kempka, Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis, Joanna Kusiak, Iwona Kurz, Alicja Latkowska, Agnieszka Marcjanna Łukasik, Hoang Minh Hien i Joanna Wasążnik, Magdalena Mosiewicz, Ewa Olszewska, Kaja Pawełek, Anna Piesiewicz, Kacper Pobłocki, Anna Ptak, Rani Al Rajji, Ewa Rudnicka, Agnieszka Szwengier, Joanna Teglund, Fanny Vaucher.

Zapis tematów, pomysłów i procesu dostępny jest na blogu:
https://mappingwarsaw.wordpress.com/

Pod redakcją Edwina Gardnera, Christiaana Fruneaux, Anny Ptak i Raniego Al Rajji
Projekt graficzny: Noviki Studio
Dystrybucja: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana

Grzybu

Komentarze