Sylwester w Warszawie – przypominamy dla tych którzy nie wiedzą gdzie iść

Sylwester w Warszawie - przypominamy dla tych którzy nie wiedzą gdzie iść

Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, m.in. zespołów Perfect, Lemon i The Kooks, pokaz pirotechniczny w biało-czerwonych barwach, któremu będzie towarzyszyć muzyka Chopina – to niektóre z atrakcji miejskiego Sylwestra w Warszawie. Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia.

Na błoniach Stadionu Narodowego przygotowywana jest olbrzymia scena o powierzchni 540 metrów kwadratowych. To właśnie tutaj odbędzie się tegoroczny miejski Sylwester. Powitaniu nowego roku będzie towarzyszyć duża dawka muzyki różnego rodzaju.

Na scenie w 30-40 minutowych koncertach wystąpią artyści z kraju i zagranicy. –Rozpoczynamy występem jednego z najlepszych polskich didżejów – DJ Zaks, później wystąpi zespół Lemon, Grubson, zespół Perfekt, który w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia, wreszcie pierwsza gwiazda zagraniczna zespół The Kooks. Na zakończenie półtoragodzinny blok muzyki elektronicznej, w tym roku grać będzie dla nas DJ Paul Van Dyk – wymienił na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak.

Zapewnił, że koncerty będą grane na żywo, nie będzie żadnych playbacków.

12-minutowy pokaz pirotechniczny

O północy rozpocznie się 12-minutowy pokaz pirotechniczny w biało-czerwonych barwach; odbędzie się przy akompaniamencie tematów muzycznych Fryderyka Chopina, nad którymi pochylili się warszawscy muzycy. „To będzie elektroniczno-gitarowa, bardzo dynamiczna wersja Chopina, pasująca do pokazu ogni sztucznych” – zapowiedział Matusiak.

Na błoniach zostaną przygotowane tzw. strefy ciepła, w których będzie można się ogrzać i coś zjeść; ma być darmowa kawa i herbata.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców do robienia zdjęć z sylwestrowej zabawy, na stroniewww.wawasylwester.pl powstanie galeria fotografii, będą nagrody za najlepsze zdjęcia, m.in. przelot awionetką nad Warszawą.

Podczas zabawy przy Stadionie Narodowym, organizatorzy będą łączyć się m.in. z Zakopanem, Sopotem i Wrocławiem, aby mieszkańcy Warszawy mogli zobaczyć, jak nadejście nowego roku jest świętowane w innych miastach. Także fragmenty warszawskiego sylwestra będą transmitowane w telewizji publicznej.

Bezpieczeństwo w trakcie zabawy

Miejski sylwester to jedna z największych imprez w Warszawie; o bezpieczeństwo uczestników będzie dbać firma wynajęta przez organizatora – Stołeczną Estradę. Teren zabawy będą zabezpieczać 432 osoby, w tym 82 pracowników służb porządkowych, 325 pracowników służb porządkowych oraz 25 pracowników służb organizatora.

Wejście na teren zabawy będzie kontrolowane poprzez bramki, na których będą wykorzystane ręczne wykrywacze metali – zapowiedziała dyrektor stołecznego Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor.

Na miejscu będą karetki pogotowia, stacjonarny punkt medyczny i mobilne patrole medyczne; zabawę będzie zabezpieczała też Komenda Stołeczna Policji, która deleguje kilkuset policjantów z oddziału prewencji i ruchu drogowego. Teren imprezy będzie monitorować także 16 kamer; wzmocniony będzie także dyżur Straży Pożarnej – powiedziała Gawor.

Na miejscu zabawy będzie można kupić alkohol poniżej 3,5 proc. – O innym alkoholu nie ma mowy – podkreśliła Gawor. Dodała, że nie będzie możliwość wnoszenia własnego alkoholu, będzie on konfiskowany na bramkach wejściowych. Gawor zaapelowała, żeby nie przynosić ze sobą również materiałów pirotechnicznych.

Według szacunków koszty organizacji miejskiego sylwestra wyniosą nieco ponad 3 mln zł – powiedział dziennikarzom wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Na sylwestrową zabawę najlepiej będzie dojechać, a także z niej wrócić metrem – przekonuje rzecznik prasowy stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow. II nitka podziemnej kolejki będzie kursowała ze zwiększoną częstotliwością, w godz. 20.00-1.30 pociągi tej linii będą jeździły co trzy minuty.

Oprócz tego będzie można korzystać z kolei, którą będzie można dojechać bezpośrednio na przystanek Warszawa-Stadion, ale powrót będzie możliwy z Dworca Wschodniego, ponieważ po godz. 23.30 ze względów bezpieczeństwa zamknięty zostanie przystanek kolejowy Warszawa-Stadion – podkreślił Krajnow. Pociągi, które wyruszą z Dworca Wschodniego na zachód, zatrzymają się dopiero na Dworcu Centralnym i nie będą zatrzymywać się na przystankach pośrednich – zaznaczył rzecznik ZTM.

Będą także specjalne linie autobusowe – 903 na Bródno i 904 do ronda Wiatraczna, poza tym dodatkowe kursy linii 509 w obu kierunkach. Będzie również specjalna dowozowa linia tramwajowa 77, będzie kursowała do północy.

Sylwester na błoniach Stadionu Narodowego oznacza zmiany i utrudnienia dla kierowców, po zakończeniu zabawy, podobnie jak podczas innych imprez na stadionie, najprawdopodobniej wyłączony z ruchu zostanie most Poniatowskiego.

W otoczeniu Stadionu Narodowego będzie obowiązywać zakaz parkowania. Samochodu nie będzie można zostawiać m.in. na błoniach stadionu, na ul. Sokolej, Siwca oraz przy rondzie Waszyngtona od strony Parku Skaryszewskiego – podkreśliła rzeczniczka stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka.

Ponadto 31 grudnia, od godz. 6.00 rano ul. Sokola będzie wyłączona z ruchu, od godz. 20 ul. Zamoyskiego, a od godz. 23 al. Zieleniecka.

Gałecka powiedziała, że inaczej niż przy innych imprezach na Stadionie Narodowym, dla ruchu nie będzie zamknięta Saska Kępa.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze