Rowery Veturilo wracają już 1 marca!

Rowery Veturilo wracają już 1 marca!

System wypożyczalni rowerów Veturilo na stałe już chyba zagościł jako nieodłączny element komunikacji miejskiej w Warszawie. Jak wskazują statystyki, liczba rowerzystów w ciągu ostatnich pięciu latach potroiła się, a jednoślady stały się bardzo popularnym środkiem transportu. Obecnie ruch rowerowy stanowi blisko trzy procent wszystkich podróży po mieście.

W bieżącym, czwartym już sezonie Veturilo warszawiacy będą mogli korzystać w sumie ze 196 stacji i blisko trzech tysięcy jednośladów. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest 292 163 użytkowników.

Oczywiście nowy sezon przyniesie ze sobą zmiany. Głównie z racji zakończenia prac przy budowie II linii metra i otwarcia ul. Świętokrzyskiej, kilka wypożyczalni zostanie przeniesionych właśnie w okolice nowych stacji. Znajdą się one przy stacjach: Nowy Świat – Uniwersytet – w rejonie ul. Kubusia Puchatka, Świętokrzyska – w rejonie Sezamu i Rondo ONZ – w pobliżu ulicy Pańskiej.

Poza tym, jak informuje stołeczny Ratusz, 30 listopada 2014 r. swoje funkcjonowanie zakończył system Bemowo Bike. W związku z tym na Bemowo przeniesione zostaną trzy stacje Veturilo, które staną w dotychczasowych lokalizacjach: na ul. Górczewskiej – przy urzędzie dzielnicy i pętli tramwajowej oraz na ul. Radiowej, przy skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich.

Jak podkreślają władze Warszawy, w 2014 roku zrealizowano w mieście ponad 50 inwestycji i oddano do użytku ponad 60 km dróg i pasów rowerowych, m.in. na ul. Czerniakowskiej, Reymonta, Waryńskiego, Prostej, Świętokrzyskiej, Sokolej, Miodowej, Saskiej, Markowskiej, Dawidowskiego i al. Wojska Polskiego. Dzięki temu sieć rowerowa stolicy liczy obecnie ponad 412 km, a połowa dróg ma nawierzchnię asfaltową.

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w ciągu pięciu najbliższych lat Warszawa wybuduje ponad 200 km nowych tras rowerowych wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych. Kilkadziesiąt kilometrów z nich pojawi się jeszcze w tym roku – m.in. na ul. Dickensa, Raszyńskiej, Zakroczymskiej, Wóycickiego i Wrocławskiej. Zaplanowano też budowę dróg rowerowych wzdłuż ul. Marszałkowskiej, Rzymowskiego, al. Stanów Zjednoczonych, Żwirki i Wigury. Ponadto miasto przeznaczy blisko cztery mln zł na realizację projektów rowerowych zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego – powstanie blisko 28 km tras.

Oprócz systemu Veturilo, miłośnicy jednośladów będą mogli korzystać także z innych udogodnień: ponad tysiąca parkingów rowerowych (11 tys. miejsc), 40 stacji samoobsługowej naprawy rowerów, czterech bezpłatnych wypożyczalni rowerów towarowych, wypożyczalni handbike’ów (rowerów dla niepełnosprawnych) oraz rowerów dziecięcych. Zaś uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach w Stacjonarnym Miasteczku Ruchu Drogowego.

Grzybu

Komentarze