Run Wisła w Warszawie

Run Wisła w Warszawie
fot. materiały prasowe

Dwóch obcokrajowców, którzy pokochali nadwiślańską przyrodę postanowiło zwrócić uwagę na problem śmieci. Alan i Andy od 30 lipca biegną wzdłuż całej długości rzeki. Podczas biegu mobilizują innych do sprzątania nad Wisłą oraz badają czystość wody. W najbliższy weekend zatrzymają się w Warszawie.

Jak sami mówią przyczyny biegu są trzy: po pierwsze to będzie niesamowita przygoda. Po drugie – nad Wisłą jest pięknie, a biegnąc można podziwiać różne oblicza rzeki. I wreszcie po trzecie, ale chyba najważniejsze – nad brzegiem Wisły dużym problemem są śmieci. Na trasie biegu zbierają odpady, wykonują badania wody oraz promują troskę o środowisko.

Pobiegnij dla warszawskiej Wisły

W sobotę, 13 sierpnia, biegacze pokonujący trasę od źródeł Wisły, dotrą do Warszawy, gdzie zaplanowali przerwę z atrakcjami. Do ich biegu może przyłączyć się każdy, kto chce towarzyszyć Alanowi i Andy’emu. Zbiórka chętnych, którzy chcą przebiec trasę warszawskiej Wisły, o godz. 14.00 w Wawrze na plaży Romantycznej.
Z radością włączyliśmy w akcję tych wspaniałych pasjonatów– mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy – Już drugi rok organizujemy kampanię „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”, której celem jest edukacja poruszająca problemy związane z czystością nadwiślańskich terenów. Takie inicjatywy jak Run Wisła doskonale  wpisują się w działania, którymi staramy się nakłonić warszawiaków do sprzątania po sobie – dodaje M. Olszewski, który na plaży Wilanów przywita biegaczy.

Piknik na plaży

W niedzielę, 14 sierpnia, Alan i Andy  zrobią sobie krótki przystanek, żeby spędzić czas z mieszkańcami stolicy. Będzie to ich 15. dzień biegu, więc to dobra okazja, żeby odpocząć i porozmawiać, ale także wspólnie posprzątać okolicę. Piknik organizowany przez Fundację Rok Rzeki Wisły we współpracy z Fundacją LOTTO Milion Marzeń, rozpocznie się o godz. 10.30, a zakończy ogniskiem o godz. 15.00. na plaży Rusałaka przy moście Śląsko-Dąbrowskim. W ramach zaplanowanych atrakcji jest też trening funkcjonalny z trenerem i pięciokilometrowy bieg. Więcej informacji o wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/846302472136336/

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób podkreśla się jej wartość i znaczenie. A my chcemy zwrócić uwagę, że od nas samych zależy, czy uda się przywrócić jej dobrą markę – mówi Robert Jankowski, prezes fundacji Rok Rzeki Wisły.
Nieoficjalnie wiadomo, że w wydarzeniu udział ma wziąć również sam doktor Wisław Rzeczny.
https://www.facebook.com/dzielnicawislapl/videos/1095989090438633/

Czysta Wisła, czyste brzegi

W weekend, 13-14 sierpnia, w ramach wydarzenia MPWiK zbada  czystość wody, a warszawscy wodniacy wesprą biegaczy urządzając sprzątanie rzeki i brzegów z łodzi. Dla tych, którzy trzymają kciuki i chcą dopingować biegaczy zostaną zorganizowane plażowe strefy kibica (plaża Saska Kępa, Poniatówka, Rusałka).
Biegaczy w ramach akcji Run Wisła kajakiem będą wspierać kajakarze. Odcinek Dęblin-Warszawa pokonają między 11 – 13  sierpnia.
Run Wisła odbywa się w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły i jest współorganizowany wraz z fundacją Rok Rzeki Wisły. Pełne informacje o biegu: http://www.rokwisly.pl/dzialanie/runwisla/
Zapraszamy wszystkich do udziału w Run Wisła.

Informacje o biegu:
http://www.rokwisly.pl/dzialanie/runwisla/

***
Andrew Mossop i Alan Parsons – pochodzą z Wielkiej Brytanii, ale mieszkają w Polsce od ponad 8 lat. Obaj biegają, trenują i uprawiają triathlon wraz z klubem WITC (www.warsawtriclub.com). Realizując swoją pasję chcą zwrócić uwagę na stan Wisły, której brzegi są wspaniałym miejscem treningów.
Andy jest Szkotem i mieszka w Polsce od roku 2006. Zawsze biegał, najpierw do przedszkola, potem do szkoły, na studia i tak mu już zostało. Uczestniczył w wielu zawodach długodystansowych, między innymi w Orlen Warsaw Maraton oraz w Ultra Maratonie Bieszczadzkim. Ważnym aspektem jego biegania jest możliwość pomagania osobom chorym i niepełnosprawnym.
Alan pochodzi z Anglii i mieszka w Polsce od roku 2007. Na co dzień, kiedy nie trenuje, pracuje jako tłumacz. Ma na swoim koncie pięć maratonów (m.in. w Londynie i Warszawie), Bieg Rzeźnika (2015), ½ Ironman Gdańsk (2015), Ironman Malbork (2015), oraz Krwawa Pętla 250 bike+run (2015). Lubi dzielić się z innymi swoją pasją poprzez prowadzenie treningów i wspólne bieganie.

Inicjatywa Rok Rzeki Wisły to wspólne działanie wielu ludzi, środowisk i organizacji na rzecz Królowej Polskich Rzek, dzięki którym 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle, uchwałą Sejmu RP uczczona została ogłoszeniem roku 2017- Rokiem Rzeki Wisły.

Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto to druga edycja kampanii edukacyjnej promującej dbanie o czystość nad Wisłą. W tym roku szczególny nacisk położony jest na dbanie o nadwiślańską naturę. Kampania realizowana jest na zlecenie miasta stołecznego Warszawy.

źródło: um.warszawa.pl
Grzybu

Komentarze