Ruszyły Warszawskie Targi Książki Artystycznej

Ruszyły Warszawskie Targi Książki Artystycznej

To pierwsze tego typu wydarzenie w stolicy Polski. W samo południe w Muzeum Sztuki Nowoczesnej rozpoczęły się Warszawskie Targi Książki Artystycznej.

Swoje publikacje zaprezentują galerie sztuki, niezależne wydawnictwa z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych. Będą też spotkania z artystami i wydawcami, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Na targach wystąpi ponad 60 wystawców, w tym ponad 30 z zagranicy. – Ich obecność to dowód na to, że staliśmy się rynkiem z olbrzymim potencjałem – uważa Paweł Rubkiewicz, współwłaściciel księgarni Bookoff, organizującej wydarzenie.

Jak podkreśla, w ciągu ostatnich lat wydawcy zagraniczni odwracali się od naszych rynków; w tej chwili książka artystyczna w Polsce odbudowuje swoją pozycję dzięki świetnym artystom, autorom, fotografom i projektantom.

Prestiżowa impreza

Targi książki artystycznej odbywają się w wielu miejscach na świecie, np. w Nowym Jorku, Paryżu czy Londynie – i zawsze są wydarzeniem bardzo prestiżowym.

Na podobną imprezę zasłużyła też Warszawa – mówi Katarzyna Szotkowska-Beylin z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Inicjatorzy targów chcieli, by odbyły się one w naszej części Europy, bliżej nas.

To oczywiste, że takie wydarzenie w Warszawie powinno mieć miejsce – dodaje Szotkowska-Beylin.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej wśród wystawców

Na targach zaprezentuje dwie serie wydawnicze, które wiele mówią o współczesności.

To są subiektywnie i z werwą opowiedziane historie współczesnych artystów i zjawisk w sztuce. Wierzymy, że to, co dzieje się w sztuce, jest istotne. Sztuka daje klucz do zrozumienia tego, co się dzieje w świecie i jej potencjał krytyczny bardzo się przydaje – tłumaczy Katarzyna Szotkowska-Beylin.

Impreza potrwa do niedzieli.

Grzybu

Komentarze