„Skąd się wzięli warszawiacy?” – zaproszenie na konferencję

„Skąd się wzięli warszawiacy?” – zaproszenie na konferencję

Czy istnieje podział na „rodowitych warszawiaków” i „słoiki”? Czy osoby przyjeżdżające do Warszawy i osiedlające się tutaj, czują się gośćmi? Jak w tym układzie odnajdują się obcokrajowcy? Muzeum Warszawskiej Pragi, 3 i 4 grudnia, zaprasza na konferencję „Skąd się wzięli warszawiacy?”. Wstęp wolny.

Międzynarodowa konferencja rozpoczynająca się o godz. 9.00 w siedzibie muzeum przy ul. Targowej 50/52, ma na celu pokazanie skali zróżnicowanego kulturowo i geograficznie pochodzenia mieszkańców Warszawy – historycznie i współcześnie. Konferencja będzie również okazją do prezentacji wkładu i zaangażowania osób przyjezdnych w budowanie i określanie tożsamości miasta. Badacze polemizować będą ze stereotypem „słoika”, posiłkując się wynikami badań historycznych i społecznych. Wstęp wolny.

Program konferencji podzielony został na trzy części. W pierwszej – historycznej – obejmującej  czasy od średniowiecza po XX wiek – zaprezentowane zostaną referaty historyczne, związane zarówno z krajowymi, jak i zagranicznymi migracjami do Warszawy.

W drugiej części znajdą się referaty partnera Muzeum Warszawy w ramach projektu „odNowa” – Muzeum Domów Torfowych w Selfoss. Prelegenci omówią migracje na Islandii po 1944 r.

Trzecia część obejmować będzie prezentację badania na temat tożsamości Warszawy oraz jej mieszkańców, przygotowanego we współpracy przez Muzeum Warszawy i  Biuro Marketingu Miasta m. st. Warszawy, w ramach projektu „odNowa” oraz Festiwalu „Nowi Warszawiacy”. Specjaliści, zajmujący się badaniami społecznymi, będą dyskutować o tożsamości mieszkańców Warszawy – w tym dwóch warszawskich dzielnic Woli oraz Białołęki.

Konferencja naukowa i prezentacja wyników badań są częścią strategii Muzeum Warszawy, w ramach której muzeum dąży do określania tożsamości współczesnej i dawnej Warszawy oraz jej mieszkańców.

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu udzielonym z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. W konferencji udział bierze partner projektu – Muzeum Domów Torfowych w Selfoss.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze