Spektakl 'Flis z Memfis’ na Barce

Spektakl 'Flis z Memfis' na Barce

Dwie kobiety konkurujące o jednego mężczyznę. Miłość i rywalizacja w trójkątnej relacji. Siostrzana więź która może odmienić wszystko. Cyfrowy obraz zamiast scenografii. BarKa zamiast teatru.

Już 8 września o godz. 19:30, pokład BarKi zacumowanej przy bulwarze Bohdana Grzymały-Siedleckiego, zmieni się w deski opery dzięki dwóm reżyserkom – Joanna Halszka Sokołowska i Olga Mysłowska. Ich spektakl “Flis z Memfis” to współczesna adaptacja opery Stanisława Moniuszki, w niestandardowej konwencji artystycznej.

“Flis z Memfis” podnosi temat triumfu miłości nad kontrolą i umowami społecznymi, miłości siostrzano-braterskiej, która może odmienić wszystko. Czerpie z bogatej symboliki wody jako siły transformującej i oczyszczającej, rządzącej emocjami oraz intuicją – w alchemii oznaczanej figurą odwróconego trójkąta, co w spektaklu koresponduje dodatkowo z burzliwymi przeżyciami trójki głównych bohaterów. W opracowaniu muzycznym twórczynie rezygnują z tradycyjnej orkiestry na rzecz programowalnych instrumentów elektronicznych, w nawiązaniu do jednego z pierwszych na świecie automatów perkusyjnych – średniowiecznej maszyny hydraulicznej w kształcie łodzi obsadzonej robotycznymi muzykami. Na scenie zobaczymy głęboką, symboliczną transformację, dzięki której zapanuje spokój i relaks.
Twórczynią scenografii jest Iwona Soczewka, która za pomocą efektów wizualnych wraz z reżyserkami przeniesie Wisłę w świat Flisa prosto z Memfis.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury, programu „Kultura Interwencje 2017”.

Grzybu

Komentarze