Spektakl 'Raj’

Spektakl 'Raj'

„Raj” Joanny Bednarczyk to pierwsza część projektu dokumentalnego „Non-fiction. Biografie”, towarzyszącego premierze adaptacji „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda w reż. Michała Borczucha. W jego ramach dwie reżyserki i dramaturżki: Joanna Bednarczyk i Martyna Wawrzyniak prowadzą dwa śledztwa rodzinne, których przedmiotem i stawką są losy, zachowania, postawy i ciała kobiet w rodzinie w kolejnych pokoleniach od czasów II Wojny Światowej po współczesność.

Autorki: córki, wnuczki i prawnuczki przyglądają się swoim matkom, babkom i prababkom, próbując rozpracować specyficznego rodzaju traumę, która naznacza kolejne rodzące się tożsamości. Trauma jest trudna do uchwycenia, jej mechanizm niejasny i niejednoznaczny, ale w podwojonej próbie przyjrzenia się jej, w prowadzeniu dwóch równoległych śledztw – każdego na innych zasadach – pojawia się szansa na odsłonięcie jej mechanizmu.

Od autorek:
Zakładając, że patologizacja stosunków rodzinnych nie jest kwestią odosobnionych przypadków, lecz dotyczy dużej części kobiet, zastanawiamy się, co to może oznaczać dla zrozumienia szerszych społecznych zjawisk, takich jak niepewność kobiet w świecie zawodowym i intymnym, łatwość w reprodukowaniu szkodliwych postaw i schematów zachowań w życiu społecznym i rodzinnym, gotowość do podejmowania nieadaptacyjnych ról społecznych przez kobiety (wabik na faceta, ofiara przemocy, kokietka etc.). Szukamy odpowiedzi na pytanie o źródła wszelkiego rodzaju kompleksów czy przyzwolenia na niegodne i przedmiotowe traktowanie kobiet przez mężczyzn.

scenariusz i reżyseria: Joanna Bednarczyk
scenografia, muzyka, wideo: Marta Navrot
obsada: Małgorzata Biela, Joanna Połeć, Sandra Staniszewska

Data: 25 Września 2017
Godzina rozpoczęcia: 19:00
TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Projekty rozwijane w ramach rezydencji Sopot Non-Fiction.

bilety: wstęp wolny
pobierz wejściówkę: link

Grzybu

Komentarze