Święto Francji na Saskiej Kępie

Francja zawita na Saską Kępę już po raz trzeci. W niedzielę 13 lipca na ulicy Francuskiej oraz w parku Skaryszewskim pojawią się atrakcje we francuskim klimacie. Każdy odwiedzający tego dnia Saską Kępę będzie mógł spróbować prawdziwych regionalnych przysmaków, posłuchać francuskich piosenek lub przyłączyć się do akcji odnowienia przejścia podziemnego pod rondem Waszyngtona. Od 12.00 do 20.00 odbędzie się już trzecia edycja pikniku rodzinnego zorganizowanego z okazji Święta Narodowego Francji. 

W poprzednich latach przez ulicę francuską przewinęło się kilkanaście tysięcy warszawiaków oraz gości z całego świata. Tegoroczna edycja będzie jeszcze większa, gdyż atrakcje powstaną nie tylko na ulicy Francuskiej, ale również w Parku Skaryszewskim. Ideą wydarzenia jest przybliżenie Francji, jej kultury i tradycji.

Na ponad 40 stoiskach każdy z wystawców przygotuje liczne animacje zarówno dla dzieci i dorosłych. Ponieważ Francja to kolebka dobrej kuchni nie zabraknie stoisk z typowymi francuskimi produktami, a na miejscu będą świeżo wypiekane croissanty, pain au chocolat i quiche oraz wyborne naleśniki. O godzinie 14.00 na scenie głównej przy skrzyżowaniu Francuskiej z Walecznych odbędzie się finał konkursu piosenki francuskiej, w którym zmierzy się ze sobą pięciu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych dzielnic Praga Południe i Wawer. Przez cały czas odbywać się będą również liczne konkursy z wiedzy o Francji, a także pokaz kulinarny prowadzony przez Davida Gaboriaud – pasjonata francuskiej kuchni, który od kilkunastu lat mieszka w Polsce.

Organizatorzy przygotowali kilka stref tematycznych promujących różne regiony Francji oraz wydarzenia, z których ten kraj słynie. Będzie plaża niczym z Lazurowego Wybrzeża, z prawdziwym piaskiem, leżakami, a nad bezpieczeństwem wypoczywających będzie czuwał żandarm z Saint Tropez. Nie zabraknie czerwonego dywanu, który pozwoli poczuć się jak prawdziwa gwiazda filmowa na festiwalu w Cannes. Fani nowinek technologicznych i motoryzacyjnych będą mogli przejechać się po uliczkach Saskiej Kępy elektrycznym samochodem Renault ZOE, zbadać wzrok lub wypróbować francuskich kosmetyków prosto z Prowansji. W przejściu podziemnym pod rondem Waszyngtona powstanie specjalny mural nawiązujący do symboli Francji i Polski. W jego tworzeniu będą mogli wziąć udział wszyscy odwiedzający. Całość imprezy zakończy się koło 20.00 uliczną zabawą taneczną w rytmie francuskich i polskich przebojów. 

Wstęp na wydarzenia jest oczywiście bezpłatny. Warto przyjść choćby po to, by sprawdzić czy pisarz Henri de Bornier miał rację pisząc: „Każdy człowiek ma dwie ojczyzny: swoją własną oraz Francję”.

Grzybu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.