Święto Francji w Warszawie

Święto narodowe Francji obchodzone jest wyjątkowo hucznie nie tylko nad Sekwaną. Od kilku lat z okazji rocznicy zdobycia Bastylii również w Warszawie Francusko-Polska Izba Gospodarcza organizuje liczne wydarzenia promujące Francję w Polsce.

10 lipca w Parku Skaryszewskim już po raz piąty powstanie francuskie miasteczko. Od 12.00 do 20.00 przechadzając się alejkami od strony ronda Waszyngtona będzie można spotkać Francję nie wyjeżdżając z miasta. Jak co roku swoje stoiska przygotują francuscy inwestorzy, którzy zaprezentują swoje produkty i usługi. Na dużej części parku powstanie strefa kulinarna, zagospodarowana przez Targ Śniadaniowy. Nie zabraknie stoisk z croissantami, bagietkami, francuskim winem, tartami, serami i wędlinami oraz tradycyjnymi naleśnikami, które będzie można degustować na miejscu lub zabrać do domu.

Pojawią się również wystawcy związani z kosmetykami i perfumami. Specjalnie z Prowansji przyjedzie jeden z najstarszych producentów marsylskiego mydła wytwarzanego według tradycyjnej receptury. Na miejscu będzie można stworzyć swój unikalny egzemplarz, gdyż do parku sprowadzona zostanie specjalna maszyna do jego produkcji. Na innym stoisku prowadzone będą warsztaty perfumeryjne, na których będzie można rozpoznawać popularne nuty zapachowe, z których produkowane są francuskie kosmetyki.

W parku powstaną animacje nawiązujące do francuskich regionów: Bretanii, Normandii, Paryża, czy Lazurowego Wybrzeża. Osobne stoisko przygotuje miasto Cannes – gospodarz słynnego festiwalu filmowego. Pojawi się czerwony dywan, na którym będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie i odcisnąć dłonie niczym prawdziwa gwiazda kina.

Święto Francji nie może odbyć się bez odświętnej parady. O 13.00 po raz pierwszy pojawi się grupa mażoretek – czyli jeden z najlepszych w Polsce zespołów prezentujących taneczne układy defiladowe. Tradycja takich występów wywodzi się z Francji, gdzie rozwija się od ponad 200 lat. Kolejny przemarsz – w zupełnie innym charakterze, przejdzie przez główną alejkę o godzinie 17.00. Jego aktorami będą buldogi francuskie, których zlot odbędzie się tego dnia w Parku Skaryszewskim. Te sympatyczne czworonogi już w ubiegłym roku licznie stawiły się na paradzie, dlatego teraz organizatorzy spodziewają się reprezentacji ponad 200 piesków, spośród których publiczność wybierze najpiękniejszego uczestnika defilady.

Nie zabraknie również prawdziwie francuskiej muzyki. O 14.00 na scenie głównej odbędzie się czwarty finał Konkursu Piosenki Francuskiej, w którym nagrodą główną jest wycieczka do Paryża. Będzie można usłyszeć doskonale znane francuskie szlagiery takich artystów jak Edith Piaf, czy Gilbert Bécaud, jak również najnowsze hity, często jeszcze mało znane polskiej publiczności. Finalistów przygotowuje do występu francuski artysta Chris Schittulli, który również wystąpi o godzinie 19.00.

Po raz trzeci, wspólnie z mieszkańcami Saskiej Kępy, malowana będzie kolejna część polsko-francuskiego muralu w przejściu podziemnym pod rondem Waszyngtona. Każdy będzie mógł wziąć pędzel i dołączyć do powstawania tego dzieła. Nie może zabraknąć również animacji sportowych. Francja – tegoroczny gospodarz EURO, to kraj o bogatych tradycjach zarówno jeśli chodzi o piłkę nożną, ale również o rugby. Te dwa sporty dominować będą w Parku Skaryszewskim, choć nie zabraknie również gry w bule – ulubionej rozrywki Francuzów z Południa.

Przez cały dzień na wszystkich stoiskach odbywać się będą liczne animacje i konkursy dla dzieci i dorosłych, a koniec wydarzenia przewidziany jest na godzinę 20.00.

Więcej informacji: www.ccifp.pl lub Facebook / Dzień Francuski https://www.facebook.com/dzienfrancuski/

13241345_438212729712628_729208838638800030_n

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze