W poprzednich latach impreza przyciągnęła ponad 5 tysięcy uczestników i cieszyła się zainteresowaniem nie tylko ze strony mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, ale także odwiedzających z innych części stolicy.
Kolejna odsłona festiwalu organizowanego przez Dom Kultury „Praga” potrwa od 14 do 16 czerwca i będzie połączona z obchodami 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego w tym roku podtytuł Święta to „lokalność w Europie – wczoraj, dziś i jutro”.
Na scenie pojawią się więc zespoły i artyści z różnych krajów Europy wg klucza: 14 czerwca – „wczoraj” – państwa założycielskie Unii Europejskiej, 15 czerwca – „dziś” – te, które dołączyły później (w tym Polska w 2004 r.), 16 czerwca – „jutro” – kraje kandydujące do członkostwa w UE.
„Wczoraj”, czyli 14 czerwca, zjemy wspólnie pyszną kolację śródziemnomorską, usłyszymy koncert polsko-francuskiego zespołu BeMy oraz weźmiemy udział w silent disco z niemieckim techno i italo disco.
15 czerwca („dziś”) zaczniemy przejazdem rowerowym i paradą sąsiedzką, a na scenie odbędą się koncerty warszawskiej Kapeli Sztajer, polsko-słowackiego Trio Julii Masnicovej i Los Payos z repertuarem hiszpańskim.
„Jutro” (16 czerwca) rozpoczniemy dzień od śniadania sąsiedzkiego i operowego koncertu balkonowego, potem ruszymy z pochodem… piesków, zaś wieczorem wystąpią: polsko-białoruska Hajda Banda, zespół Dagadana łączący elementy kultury ukraińskiej i polskiej oraz grająca bałkańskie rytmy grupa Bum Bum Orkestar.
To nie wszystko! Wzdłuż ulicy rozstawimy 14 namiotów, w których będą się odbywać warsztaty prowadzone przez mieszkańców, lokalne instytucje, a także przez tutejszych twórców, gdyż po raz kolejny finansujemy działania w ramach Minigrantów. Dodatkowo zaprosimy na spacery tematyczne, spektakle dla dzieci oraz wystawę „Stara-Nowa Praga” w technologii 3D.
Ponadto będzie można m.in. nauczyć się rękodzieła pochodzącego z Ukrainy i zapoznać się z literaturą tego kraju, skosztować duńskich przysmaków, namalować swoją ceramiczną płytkę azulejo, zatańczyć taniec brzucha czy współtworzyć pomnik „Prażaka Europejczyka”. Bo trzecia edycja Święta Ulicy Stalowej to festiwal sąsiedzki, podczas którego będziemy celebrować naszą przynależność do zjednoczonej Europy.
Organizator: Dom Kultury „Praga”
Współorganizatorzy: Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Na_prawa Warszawa