Święto Wisły 2016. Żywioł Warszawy

Święto Wisły 2016. Żywioł Warszawy

10 września odbędzie się wielkie Święto Wisły! Hasłem przewodnim w tym roku jest Wisła – Żywioł Warszawy. Tego dnia akwen stolicy i jego nadbrzeże będą tętnić życiem, dzięki wydarzeniom, które podkreślą liczne uroki królowej polskich rzek. Będą atrakcje na wodzie oraz na lądzie, od Cypel Czerniakowski po Most Łazienkowski.

10 Września 2016, godzina 10.00
Warszawa – Śródmieście (pokaż na mapie)

Wisła jest żywiołem Warszawy. Ogromne zasoby w postaci porastającej jej flory i zamieszkującej fauny, energii z przepływającej nieustannie wody i różnego rodzaju łodzi, dają miastu obszar, który ma coraz bogatszą ofertę atrakcji: od sportowych, po kulturalne oraz rozrywkowe. Z każdym sezonem ich przybywa, a przestrzeń nad rzeką stała się jednym z ulubionych miejsc warszawiaków. Święto Wisły to idealny moment, aby uczcić ten nieustający rozwój i razem ze znajomymi lub rodziną spędzić ostatnie dni wakacji nad rzeką.

Atrakcje zaplanowane na Święto Wisły rozpoczną warsztaty w Przylądku Miami Wars. Karol Szurdak — stały bywalec Bieszczad, znawca botaniki i autor bloga „Etnobotanika w praktyce”, opowie o jadalnej florze nadwiślanych terenów, zdradzi, gdzie dokładnie jej szukać i ugotuje najsmaczniejsze „dzikie” potrawy. Elementem widowiskowym o godz. 16 będzie pokaz River Sprint, czyli wyścig najszybszych motorówek. O 20 rozpocznie się fireshow – artystyczny pokaz tancerzy z ogniem. Całość dopełni niezwykła parada oświetlonych motorówek, łódek i katamaranów, które przepłyną odcinek od mostu Poniatowskiego i spłyną do Portu Czerniakowskiego. Na zakończenie odbędzie się wyjątkowa impreza taneczna z ogniskiem. Wśród wydarzeń towarzyszących będą m.in. atrakcje sportowe oraz dla dzieci organizowane przez plażowych oraz spływy kajakowe. 10 września odbędzie się także Bieg Wisły.

Celebrowanie Święta Wisły 2016 rozpocznie się i zakończy w Przylądku Miami Wars przy Cyplu Czerniakowskim od porannych warsztatów po wieczorną impreze z ogniskiem przy szantach w wykonaniu niewidomych żeglarzy z zespołu Ślepa Kura. Zaplanowane atrakcje dosłownie „wypełnią” rzekę. Zapraszamy!

Harmonogram wydarzeń:

9.00 – 12.00 Ornitologiczne spływy kajakowe z Port Czerniakowski organizowane przez Fundacja Promocji Rekreacji KiM.

13.00 – 16.00 Wiślane akcje/ atrakcje – poznaj swojego Plażowego na Plaża Saska Kępa.

10.30 – 13.00 Bieg „Wisły”

12.00 – 15.00 Inauguracja Święta – Warsztaty Wiślanego Gotowania.

12.00 – 13:30 Rejsy z Miami Wars. Darmowe przejażdżki po Wiśle dla wszystkich chętnych, realizowane przez całą flotę Miami Wars, Taxi Wisła, Flota 511, Fundacja Szerokie Wody. Miejscem startu będzie #plaża na Cypel Czerniakowski oraz Pomost 511. Rejsy: 20-30 min.

13.30 – 14.30 Zapoznanie z trasą uczestników River Sprint.

15.00 – 16.00 River Sprint. Motorowodne wydarzenia nawigacyjne na czas o Puchar Dzielnicy Wisła.

15.00 – 18.00 Atrakcje dla dzieci, organizator: Fundacja: ROK RZEKI WISŁY, Agata Jankowska.

16.00 – 18.30 Przygotowanie łodzi do Parady.

19.00 – 20.00 Parada jednostek wiślanych. Pomiędzy Przylądkiem Miami Wars, a Most Poniatowskiego zaprezentuje się 21 wiślanych jednostek.

20.00 Fireshow. Na zamykających paradę pływających pomostach i plaży odbędzie się pokaz teatru ognia.

21.00 Impreza zamknięcia i pożegnanie uczestników
– koncert zespołu niewidomych żeglarzy Fundacja Niewidomych Żeglarzy Ślepa Kura
– dj Grzana liveset

Grzybu

Komentarze