Szalone Dni Muzyki 2022

3 dni, 35 koncertów, setki artystów z Polski i zagranicy – w ostatni weekend września w Warszawie odbędzie się Festiwal Szalone Dni Muzyki. Repertuar wypełni klasyka romantyzmu: wielka symfonika, wirtuozowskie recitale, a także muzyka improwizowana. Festiwal potrwa od 23 do 25 września

Punktem wyjścia dla stworzenia romantycznego programu festiwalu były dwie ważne rocznice: 225‐lecie urodzin Franciszka Schuberta, wielkiego prekursora muzycznego romantyzmu, i 200-lecie wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Pierwszy z jubileuszy uhonorowany zostanie wykonaniem najznakomitszych dzieł kompozytora, m.in.: cyklu pieśni Podróż zimowa, XII, XIII i XIV Kwartetu smyczkowego, a także Symfonii Niedokończonej.

W piątek o 19:30 festiwal zainauguruje Sinfonia Varsovia, którą poprowadzi po raz pierwszy Marta Gardolińska, dyrektor muzyczna Opéra national de Lorraine w Nancy. A w sobotę wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. Pod kierunkiem Ernsta Kovacica i u boku Agaty Zubel (sopran) zespół wykona pieśni Gustava i Almy Mahlerów w nowej, autorskiej aranżacji na orkiestrę smyczkową. Ważny człon Szalonych Dni Muzyki stanowi program kameralny, który ukaże przekrój europejskiego romantycznego repertuaru. Wśród zaproszonych gości zaprezentuje się m.in. utytułowany Kwartet Modigliani w składzie: Amaury Coeytaux, Loïc Rio (skrzypce), Laurent Marfaing (altówka) i François Kieffer (wiolonczela).

Wybrane wydarzenia festiwalu sięgną po romantyczne nuty w nieoczekiwanych miejscach – średniowiecznej balladzie, jak podczas koncertu ansamblu muzyki dawnej La Morra, i we współczesnej improwizacji Adam Bałdych Quintet, zespołu Airelle Besson i Atom String Quartet. Zabrzmią również rzadko słyszane obecnie instrumenty, a które w XIX wieku cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, takie jak lira korbowa, cymbały czy harmonika szklana.

Krótkie koncerty od rana do wieczora, przystępne ceny biletów (20–30 zł) i wykonania na najwyższym poziomie to wyróżniki Szalonych Dni Muzyki, festiwalu, który jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń popularyzujących muzykę klasyczną na świecie.

Program festiwalu skierowany jest nie tylko dla dorosłej publiczności – jego znaczną część stanowią także koncerty familijne, podzielone między różne kategorie wiekowe (0–5, 3+, 6+ i 9+ lat), a dostosowane do zainteresowań i zdolności percepcyjnych dzieci i młodzieży.

Jedenaście dotychczasowych edycji polskiej odsłony Szalonych Dni Muzyki to ponad 700 występów z kilkoma tysiącami artystów, które przyciągnęły przeszło 350 tysięcy słuchaczy. Od początku koncerty odbywały się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a głównym organizatorem była Sinfonia Varsovia. Festiwal narodził się we Francji jako La Folle Journée. Jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin, a organizatorem – Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes (CRÉA).

Bilety dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w Internecie na stronie www.teatrwielki.pl. Przy zakupie karnetu (biletów na cztery różne koncerty) przysługuje zniżka 20%. Więcej informacji na stronie www.szalonednimuzyki.pl.

Festiwal Szalone Dni Muzyki współfinansuje m.st. Warszawa.

plac Teatralny 1, 00-077 Warszawa, Polska

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze