Transkaukazja 2017

Transkaukazja 2017

Kolejny raz, przed warszawską publicznością zaprezentują się wspaniali artyści, w niepowtarzalnej odsłonie muzycznej. Będziemy świadkami fuzji kultur i talentów, która dokona się dzięki wspólnym, premierowym występom naszych cenionych gości.

Tegoroczna edycja, zgodnie z misją Festiwalu, będzie głęboko osadzona w tradycjach muzycznych Armenii i Azerbejdżanu oraz korzeniach wokalnych Gruzji. Podróż emocji, w którą zabiorą nas artyści nie będzie jednak pozwalała się zaszufladkować. Muzyczna synteza folkloru Kaukazu, polskiego tradycjonalizmu i wielowymiarowości Senegalu z wpływami nowoczesności, otworzy przed publicznością dotychczas nieznane wrażenia estetyczne. Emocje wywołane zaprezentowanymi premierami, pozostaną z Państwem aż do kolejnej edycji Festiwalu.

Koncert odbędzie się 30 września 2017 roku o godzinie 197.00 w Amfiteatrze Bemowo.

Na scenie wystąpią:
• TSU GORDELA [Gruzja] + PSIO CREW [Polska]
• VISHUP ESNAMBLE [Armenia] + PAKO SARR [Polska / Senegal]
• MASALA SOUNDSYSTEM [Polska] + NATIG SHIRINOV [Azerbejdżan]

Wstęp na wydarzenie jest WOLNY!

Organizatorzy: Fundacja Inna Przestrzeń, Stołeczna Estrada, Bemowskie Centrum Kultury. Festiwal współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Transkaukazja to międzynarodowy, interdyscyplinarny program artystyczny inspirowany współczesnym Kaukazem.
Program Transkaukazja przybliża jeden z najbardziej „intensywnych”, wielokulturowych regionów świata. Głównym wydarzeniem programu jest odbywający się co 2 lata festiwal. Pomysł powstał w głowach kilku działaczy pozarządowych, obecnie związanych z Fundacją Inna Przestrzeń, którzy, zainspirowani współczesną Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, postanowili przybliżyć dynamikę i niezwykłość tego regionu odbiorcom w Polsce. Dziś Transkaukazja jest międzynarodowym wydarzeniem o rozpoznawalnej i uznanej marce, angażującym w bezpośrednie działania siedem krajów.

O artystach:

TSU GORDELA
TSU Gordela to żeński zespół założony w 2007 roku na Uniwersytecie Stanowym im. I. Javakhishvili w Tbilisi, specjalizujący się w tradycyjnej gruzińskiej polifonii wokalnej. Członkowie grają na najstarszych gruzińskie instrumentach ludowych, takich jak: panduri, chonguri, chuniri, lyre (changi) rury drewniane (salamuri), chiboni, larchemi. Pomimo krótkiego okresu istnienia zespołu, szybko stał się popularny. Jest laureatem wielu festiwali muzycznych.
Określany jest mianem zespołu powołanego dla zachowania i popularyzacji różnych gatunków gruzińskiej muzyki tradycyjnej, jednak repertuar zespołu po mistrzowsku łączy stare tradycje i nowe brzmienia.

PSIO CREW
Psio Crew pojawiło po raz pierwszy w 2004 roku w Bielsku-Białej. Powstało z przyczyn naturalnych, w mieście, które położone w dolinie beskidzkich gór stworzyło specyficzny mikroklimat twórczy dla zaistnienia tej fuzji. W warstwie muzycznej Psio Crew objawia się materiałem nieprzyzwoicie zróżnicowanym stylistycznie. Beskidzkie melodie przenikają się z elektroniką, beatem, oraz perkusyjnym groovem, dając w efekcie zupełnie nową interpretację tradycyjnych nut. W utworach Psio, uważny słuchacz usłyszy także sample, dźwięki przemijającego bezlitośnie czasu, które zarejestrowali w przeróżnych zakątkach świata, od Beskidów po zbocza Mont Blanc.

NATIG RHYTHM GROUP
Zespół założony w 2001 roku przez Natiga Shirinova – pochodzącego z Kaukazu, największego muzyka grającego na bębnach nagara. Zrewolucjonizował on technikę gry na perkusji nagara i stał się pierwszym kompozytorem rytmicznym Azerbejdżanu. W swojej muzyce wykorzystywał również inne tradycyjne azerbejdżańskie instrumenty tj.: zurna, balaban i tutek (flet). W 2002 roku, w poszukiwaniu nowych rytmów, zaczął łączyć dźwięki Azerbejdżanu z muzyką światową. Teraz swoją twórczą energię wykorzystuje w pracy z grupą Natig Rhythm. Ich innowacyjne, nagradzane wielokrotnie kompozycje zadziwiają publiczność, łącząc moc i pasję z rytmami duszy.

PAKO SARR
Utalentowany senegalski artysta o wielu obliczach: wokalista, instrumentalista, kompozytor, producent muzyczny. Jest znany z charakterystycznej barwy głosu oraz ze świetnej techniki gitarowej. Śpiewa w języku wolof, angielskim i francuskim W swej muzyce Pako Sarr łączy afrykańskie korzenie z zachodnimi rytmami, poruszając się w stylistyce World Music i wyrażając się w gatunkach takich jak afro, reggae, soul czy rock.

VISHUP ENSEMBLE
zespół folklorystyczny oparty na ormiańskiej muzyce ludowej. Ich dźwięki meandrują przez rozległe, piętrowe mufy ormiańskiej historii pośród mitów, liryki, poezji i metafizyki, aż do żartobliwych śpiewek. Zespół Vishup Ensemble wyróżnia się chętnym wprowadzaniem nowych muzyków i nieustającym rozwojem wraz z lokalizacją i czasem. W skrupulatnie skalibrowanym pasie ziemskim i eterycznym, muzyką Vishupa kieruje kojący, folklorystyczny głos Arika Grigoriana. Śpiew jest zręcznie tkany z zaniżonymi jeszcze muskularnymi fakturami fletu, gitary, wiolonczeli i perkusji, co czyni dźwięk bujnym.
Oryginalne kompozycje Vishup i reinterpretacje klasyków rozwijają się eksperymentalnie a poczucie wzniosłej wolności, szeroko otwartych perspektyw, gdzie pasja – czy to ognista czy wysublimowana – daje swobodę.

MASALA SOUNDSYSTEM
To grupa muzyczna z Warszawy mająca 15 lat doświadczenia muzycznego i 10 albumów na koncie. Łączy tradycyjne instrumenty (hurdy-gurdy, harfa, sarangi, saz …) i techniki wokalne (śpiew gardłowy) z różnych części świata, z nowoczesnymi pętlami perkusyjnymi, głębokim basem i społeczną poezją ulicy – doprawiając wszystko szczyptą energii punk.

Grzybu

Komentarze