Uczniowie, studenci i niepełnosprawni nie stracą zniżek na przejazdy

Uczniowie, studenci i niepełnosprawni nie stracą zniżek na przejazdy

Takie zapewnienia padły dziś ze strony wiceministra Infrastruktury i Budownictwa Jerzego Szmita.

W świetle obowiązującej ustawy zniżki straciliby uczniowie, studenci i niepełnosprawni. Senat przygotował projekt ustawy, który przedłuży vacatio legis o rok. Dzięki temu rząd będzie miał więcej czasu na zmianę ustawy znoszącej uprawnienia do ulgowych przejazdów.

Na ten moment to jedyne wyjście, jednak samo przedłużenie vacatio legis, czyli okresu między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie, nie jest rozwiązaniem. Żeby utrzymać zniżki na przejazdy rząd PIS będzie musiał wprowadzić zmiany w istniejącej już ustawie, przyjętej 6 lat temu przez rząd PO-PSL. Do wprowadzenia ustawy likwidującej ulgi na przejazdy Polskę zobowiązuje Unia Europejska.

Prawo unijne stawia nam wymagania dotyczące przewozów, ale zmianę dotychczasowej ustawy, musimy przeprowadzić tak, żeby zarówno interesy pasażerów, ale też przewoźników nie były naruszone – przyznaje wiceminister Jerzy Szmit.

Wiceminister zapewnia, że taka sytuacja się nie powtórzy oraz przekonuje, że rząd będzie pracował nad rozwiązaniami, które zagwarantują równowagę na rynku, a pasażerowie będą mogli korzystać z ulg, które im przysługują.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze