UNITY 2019 – Międzynarodowy Festiwal Teatralny

12 dni pracy z ciałem, umysłem, ich granicami, emocjami oraz głosem i 20 performerów z 4 różnych krajów Europy praktykujących techniki ruchowe w tym tańca współczesnego, kontakt improwizacji i teatru fizycznego. Pierwsza edycja festiwalu Unity zmieni miasto Sochaczew w europejską stolicę unikatowej sztuki performatywnej. Początek już 21 sierpnia. Podczas Festiwalu odbędą się Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca, w ramach których artyści z Polski, Czech, Węgier, Słowacji zgłębiać będą temat ekologii aplikowanej do zjawisk w przestrzeni miejskiej i w pracy artystycznej. Wydarzenie współtworzą: Stowarzyszenie Sztuka Nowa (Polska), Sochaczewskie Centrum Kultury (Polska), Ziggurat Project (Węgry), Platform Kulturális Egyesület, PST-Priestor Súčasného Tanca (Słowacja), CoolTour Ostrava (Republika Czeska).
„Cieszy fakt, że w najbliższych dniach nasze Miasto za przyczyną Sochaczewskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Sztuka Nowa będzie gościło artystów z Europy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego UNITY. – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik, Naczelnik Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Sochaczew.

Unity – jedność w różnorodności
„Przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Unity trwają od ponad pół roku i od samego początku zależało nam na zderzeniu różnych kultur, różnych podejść artystycznych oraz wielorakich autorskich metod pracy z ciałem” – mówi Dawid Żakowski, Dyrektor Artystyczny, twórca festiwalu i szef Stowarzyszenia Sztuka Nowa – i dodaje „Osią przewodnią Festiwalu Unity są Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca „Eco Campus”. Głównym tematem laboratoriów będzie rzeka i jej funkcja w przestrzeni miejskiej. W trakcie laboratoriów będziemy badać czy rzeka jest symbiotycznym elementem miasta, czy dzikim wytworem natury, na który nie zwraca się uwagi, a może metaforą odnoszącą się do wewnętrznych procesów pracy performatywnej”.
Festiwal skupia pedagogów i performerów sceny ze Słowacji, Czech, Węgier oraz Polski. Każdy z prowadzących warsztaty ma swoją autorską metodę kształcenia tancerzy, performerów i choreografów. Mimo tych różnic, wszyscy razem spotkają się w Sochaczewie by eksperymentować, poszukiwać, odchodzić i wracać do utartych rozwiązań w performatyce, tańcu i organice ruchu. To jedyne takie Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca w Przestrzeni Publicznej „Eco Campus”, realizowane w ramach „Change /project”.

Unity – to współpraca międzynarodowa wspierana lokalnie
„Ośrodki post-industrialne, takie jak miasto Sochaczew, z częściowo utraconą tożsamością mają szansę na odbudowę dzięki kontaktom zagranicznym i projektom skupiającym w tych ośrodkach różnorakie działania z pola kultury i sztuki. Natura tych projektów przyciąga i aktywizuje młode pokolenie budując proces odrodzenia tożsamości miasta” – mówi Dyrektor Centrum Kultury Sochaczew, Artur Komorowski
Unity to projekt społeczno-artystyczny wykorzystujący potencjał wymiany i współpracy międzynarodowej z partnerami z Czech (Cooltour Ostrava), Słowacji (PST – Contemporary Dance Space) i Węgier (Ziggurat Project, Budapeszt). Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Urzędu Miasta Sochaczew i rządów państw Grupy Wyszechradzkiej w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund. Przez 12 dni to właśnie Sochaczewskie Centrum Kultury stanie się domem idei Festiwalu Unity.

Unity – to brak podziałów
„Najbardziej pasjonujące w ciele jest to, że zapisano w nim wszystko. Nie potrzebujesz słów, aby coś wyjaśnić. To przyswajanie informacji na zupełnie innym poziomie. Język ciała jest przystępny dla każdego. Ta komunikacja jest dla mnie naturalna, instynktowna, intuicyjna i wszyscy posiadamy narzędzia, by ją odczytać. Jest bezpośrednia. Między ciałem performującym a ciałem obserwującego.” – mówi Kat Rampackova, słowacka choreografka, performerka, pedagog tańca i twórczyni Przestrzeni Tańca Współczesnego na Słowacji.
Rozmawiamy w czterech językach, a o tych samych pojęciach myślimy kompletnie odmiennie. Polacy, Węgrzy, Czesi i Słowacy. Gdyby usunąć wszelki kod kulturowy, a nawet język, pozostaje tylko ciało. Ono jest przedmiotem spotkań i pracy 20 wybranych performerów. Trening tańca współczesnego czy teatru fizycznego, praca z głosem, emocjami i granicami człowieka na scenie. To jednoczy ponad granicami wytyczonymi przez człowieka i odmiennością kulturowo-językową.

Unity – skupienie eksperymentatorów tańca, performansu i teatru
Mnie fascynują możliwości, jakie odkrywa przede mną moje ciało w procesie rozwoju, moich uczniów oraz nauczycieli, u których ja się cały czas szkolę. Na scenie dzieje się podobnie. Jego ciągle zaskakujący potencjał działa na mnie najmocniej. Na zajęciach chciałabym stać się bodźcem, który zaprowadzi uczestników w rejony im nieznane. Zależy mi, aby zaszczepić w nich ciekawość ruchową, a także dać im narzędzia do pracy z ciałem na scenie” – mówi Ewelina Sobieraj, choreografka, performerka i aktorka teatru tańca.
W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane aż 4 premiery: spektakl teatru tańca dla dzieci „Jumika” ze Słowacji, którego reżyserką jest Kat Rampackova, spektakle teatru tańca „2 brown to be Polish” i „Cappucino” duetu choreograficznego Ewelina Sobieraj i Magdalena Wójcik, oraz „Hamlet no more” w reżyserii Dawida Żakowskiego. Zaprezentujemy również instalacje performatywną „Black SQR” kolektywu sztuka nowa odnoszący się do obrazu „Czarny Kwadrat na białym tle” Kazimierza Malewicza. A Festiwal Unity zakończy spektakl Finałowy Międzynarodowych Laboratoriów Ruchu i Tańca „River Show”.
Już teraz zapraszamy na wszystkie te wydarzenia.

—–

Harmonogram festiwalu

21 sierpnia 2019 – Godz. 10.00
Rozpoczęcie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego UNITY i
Międzynarodowych Laboratoriów Ruchu i Tańca „Eco Campus”

22 sierpnia 2019 – Godz. 18.00
Akcja sadzenia drzew
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83

22 sierpnia 2019 – Godz. 19.00
Hamlet no more / premiera / Teatr Maska Sochaczew
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83

24 sierpnia 2019 – Godz. 20.00
Akcja performatywna / jam taneczny / improwizacja
Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca „Eco Campus”
Park im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie

25 sierpnia 2019 – Godz. 19.00
Koncert muzyki filmowej / Orkiestra kameralna Camerata Mazovia
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83 Sochaczew

26 sierpnia 2019 – Godz. 19.00
2 brown to be Polish / premiera / taniec współczesny /
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83 Sochaczew

26 sierpnia 2019 – Godz. 20.00
Cappuccino / premiera / taniec współczesny
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83 Sochaczew

30 sierpnia 2019 – Godz. 20.00
River show / premiera / spektakl plenerowy
spektakl finałowy Międzynarodowych Laboratoriów Ruchu i Tańca „Eco Campus”
Bulwary nad Bzurą

31 sierpnia 2019 – Godz. 11.00 – 13.00
Piknik rodzinny / warsztaty taneczne i teatralne dla dzieci i dorosłych
Park im. I. W. Garbolewskiego w Sochaczewie

Jumika / Słowacja / spektakl teatru tańca dla dzieci – Godz. 14.00
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83

Black SQR / instalacja performatywna / taniec / muzyka / obraz – Godz. 19.00
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83 Sochaczew

Oficjalne Zakończenie Festiwalu – Godz. 20.00
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83 Sochaczew

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Sochaczew i przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier, Polski w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze