VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi z zespołem Dobranotch z Petersburga

Sobota, 20.06.2015 r.
Start: 17:00 – Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy (dziedziniec) – ul. Targowa 50/52
– Brama główna Bazaru Różyckiego – ul. Targowa 54
– Podwórko przy ul. Okrzei 30 – dawniej Brukowa 30
– róg ulic Kłopotowskiego i Floriańskiej
– ul. Sierakowskiego 7 – dawny Żydowski Dom Akademicki
– Plac Weteranów
– Park Praski
Koncert finałowy: muszla koncertowa w Parku Praskim

Już po raz ósmy z inicjatywy Stowarzyszenia MY na ulicach Pragi Północ pojawi się roztańczony pochód, który będzie bawić mieszkańców dzielnicy i gości z całej Warszawy. W sobotę 20 czerwca kolejny Muzyczny Spacer poprowadzi zespół Dobranotch z Petersburga, który łączy motywy z melodii bałkańskich, klezmerskich i wschodnich oraz pierwsze szlagiery z czasów rozkwitu rosyjskich orkiestr dętych .

Muzyczny Spacer to chodzący koncert, który przemierza ulice Pragi Północ. Z jednej strony nawiązuje do tradycji kapel podwórkowych, z drugiej zaś podkreśla wielokulturowy charakter dzielnicy wynikający z jej tradycji handlowych. Rozlokowane w pobliżu Dworce Wschodni i dawny Petersburski oraz okoliczne bazary sprawiały, że na Pradze rozbrzmiewały obok siebie melodie polskie, żydowskie, ukraińskie, rosyjskie i białoruskie. Odwzorowując ten międzysąsiedzki tygiel, zespół grający muzykę na żywo wraz z roztańczonym tłumem, co roku opanowuje na kilka godzin ulice, podwórka i zakamarki prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy. Nad całością czuwa przewodnik-wodzirej, który prowadzi Spacer według trasy wyznaczonej ciekawostkami historycznymi i architektonicznymi perłami. Przypomnimy sobie o wkładzie ludności żydowskiej w rozwój Pragi, a z muzyką klezmerską w tle przywołamy wrażenie obecności zanikłej kultury.

Tym razem początek Spaceru organizatorzy zaplanowali na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, które wreszcie, po kilku latach budowy, działa. To bardzo dobry punkt startowy – miejsce gdzie skupiać się będzie cała historia Pragi a jednocześnie wspaniała sceneria na koncert plenerowy.
Wraz z muzyką przejdziecie wyżej podaną trasą do muszli koncertowej w Parku Praskim, gdzie odbędzie się koncert finałowy z prądem.
Usłyszycie jeszcze raz Dobranotch z pełnym nagłośnieniem oraz przedstawicieli polskiej sceny – zespół Utrata Skład z muzycznym kolażem z wycinanek ludowych i komunikacji miejskiej, smutnych piosenek i dziwnych dźwięków.

20 czerwca, godz 17:00
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze