W Warszawie powstaną strefy Pocałuj i Jedź

W Warszawie powstaną strefy Pocałuj i Jedź

Pierwsze strefy Pocałuj i Jedź mogą powstać już w pierwszej połowie przyszłego roku. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonanie stałych organizacji ruchu dla utworzenia stref postojowych systemu K+R (Kiss & Ride).

Kiss & Ride (K+R), czyli Pocałuj i Jedź to strefy, w których będzie można legalnie zatrzymać samochód, żeby odwieźć lub odebrać pasażera korzystającego z komunikacji miejskiej.

Chcemy zachęcić wszystkich, którzy zamiast własnego samochodu mogą do centrum przyjechać z kimś, aby przesiedli się do komunikacji miejskiej. – mówi Wiktor Paul z Zarządu Transportu Miejskiego.

K+R będą oznakowane logotypem podobnym do parkingów P+R, przy czym będą one w kolorze niebiesko-pomarańczowym z piktogramem samochodu i ludzika oraz literami K+R.

ZTM zwraca jednak uwagę, by stref K+R nie mylić z miejscami prakingowymi. Kierowcy będa mogli zatrzymać się w strefie postojowej tylko po to, by wysadzić pasażera. Samochód będzie mógł stać maksymalnie 2 minuty.
ZTM wyznaczyło 7 pilotażowych lokalizacji: węzeł komunikacyjny Młociny, Dworzec Wileński, Dworzec Gdański, stacje metra Wilanowska, Kabaty i Słodowiec. Według obserwacji to właśnie do tych miejsc najczęściej do komunikacji podwożeni są pasażerowie.

Wyznaczyliśmy siedem pilotażowych lokalizacji. To jeszcze nie jest pewne, czy we wszystkich tych miejscach strefy powstaną, to zależy od uzgodnień, który teraz będą się toczyć. Do końca roku chcemy uzyskać projekt tych stref. Chcemy, by kierowcy mogli z nich korzystać w pierwszej połowie przyszłego roku.  – tłumaczy Wiktor Paul.

Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi ZTM nie wyklucza utworzenia kolejnych stref.
Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze