Warszawa będzie miała nowe ławki
Warszawiacy wybrali wzór nowej miejskiej ławki. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał właśnie umowę z wykonawcą, który do maja 2020 r. postawi przynajmniej 600 miejskich mebli. Mieszkańcy wciąż jednak mogą zgłaszać swoje uwagi do prototypów, które wkrótce pojawią się w przestrzeni stolicy.
– Wybierając nowe miejskie ławki sugerowaliśmy się opiniami warszawiaków. To właśnie oni pomogli nam zdecydować się na jeden z czterech zaproponowanych projektów. Teraz ławki będą prototypowane i pojawią się w kilku miejscach Warszawy. Czekamy na sygnały mieszkańców nie tylko na temat wygody użytkowania tych mebli miejskich, ale również informacje, gdzie nowe ławki są potrzebne – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Nowa ławka warszawska została wybrana w procesie dialogu konkurencyjnego. Spośród czterech finalistów tego postępowania wyłoniony został zwycięzca. Została nim firma Investim S.A., która zrealizowała projekt Towarzystwa Projektowego Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski. Przy wyborze komisja kierowała się nie tylko kwestiami wyglądu ławki, ale również jej wygodą i funkcjonalnością. W tym celu o zdanie zostali zapytani przedstawiciele Warszawskich Rad Seniorów, pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz autorzy opracowania „Usiądziesz? Co sprawia, że na ławkach chce się siedzieć”.
Zwycięzca postępowania dostarczy 600 metalowo-drewnianych mebli miejskich nowego typu, w trzech rodzajach: bez oparcia, z oparciem bez podłokietników, z oparciem i podłokietnikami. W umowie, zawarta została opcja zamówienia kolejnych 700. W tej chwili trwa prototypowanie nowego mebla. W tym celu we wtorek, 12 czerwca, odbyło się spotkanie warsztatowe, na których wraz z przedstawicielami Warszawskich Rad Seniorów poszukiwany był najwygodniejszy profil ławki. Pojedyncze egzemplarze przedprodukcyjne już wkrótce pojawią się w przestrzeni stolicy. Ustawione zostaną w najbardziej ruchliwych miejscach. Mieszkańcy będą mogli jeszcze przez jakiś czas, zanim ostateczna forma mebla zostanie ustalona, zgłaszać swoje uwagi.
– Chcemy by ławki pojawiły się tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Dlatego też prosimy warszawiaków, by za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu 19115 przesyłali nam informacje o proponowanych lokalizacjach. Warto we wniosku podać numer pobliskiego budynku czy charakterystyczny punkt. Pierwsze ławki chcemy ustawić już we wrześniu. Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej musimy być jednak pewni, że stawiamy produkt o najwyższej jakości, spełniający oczekiwania mieszkańców – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
W postępowaniu warszawscy ogrodnicy zawarli również prawo opcji, które przewiduje montaż kolejnych kilkuset miejskich mebli.
– W miarę napływu zgłoszeń będziemy podejmować decyzję o ewentualnym zwiększeniu zamówienia – zapewnia dyrektor Piwowarski i dodaje – W zanadrzu mamy również projekty dla ławek do odpoczynku na stojąco, a także plenerowych przewijaków dla niemowląt. Teraz czekamy tylko na informacje o potrzebach mieszkańców.
Nowy miejski mebel będzie ustandaryzowany, ale to nie oznacza, że zawsze będzie taki sam. W przypadku przestrzeni, które wymagać będą indywidualnego projektu, powstaną inne warianty ławek.
Nowe ławki miejskie z dnia na dzień nie zastąpią również wszystkich już obecnych w przestrzeni Warszawy mebli do siedzenia. Ławki będą pojawiać się systematycznie, lecz tam gdzie dotychczasowe meble są w dobrym stanie, na razie nie będą one wymieniane.
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024