Warszawa chce naśladować inne stolice Europy: będziemy mogli przechodzić na czerwonym świetle?

Warszawa chce naśladować inne stolice Europy: będziemy mogli przechodzić na czerwonym świetle?

Stefan Tompson przeprowadził się do Warszawy pod koniec 2014 roku z Londynu ponieważ ma polskie korzenie. Już na wstępie spotkał się z 'polską gościnnością’. Miał konfrontację z policją za przejście na czerwonym świetle przez ulicę która była wyłączona z ruchu. Skończyło się tylko upomnieniem ale sprawa dość mocno zdziwiła gościa z UK.

Zdziwiła do tego stopnia że postanowił on, wzorem innych europejskich stolic, takich jak Rzym czy właśnie Londyn zawalczyć o zniesienie dość już starego zakazu przechodzenia na czerwonym świetle. Według niego każdy ma swój rozum i potrafi przejść przez ulicę tak, by nie zrobić sobie krzywdy. Przecież każdy zna zasadę lewo-prawo i nie będzie od razu wbiegał pod pędzący samochód. Poniżej treść petycji a na samym dole linki do wydarzenia na Facebook’u i strony na której zbierane są podpisy. Jeśli popieracie zdanie Stefana, to przyłączcie się do ruchu.

Dlaczego ta sprawa jest istotna

Przechodzenie przez ulicę dotyczy wszystkich! Czy dostałeś/aś kiedyś mandat za przejście przez pustą ulicę?

1. Polska to jeden z nielicznych krajów w Europie, gdzie przejście przez ulicę w nieoznaczonym miejscu jest praktycznie zabronione i gdzie przechodzenie na czerwonym świetle lub pod złym kątem jest karane mandatem.

2. Czekanie na czerwonym świetle, gdy ulica jest pusta i przejście nie stanowiłoby żadnego zagrożenia jest marnotrawstwem czasu. Ile godzin marnują codziennie Polacy? Czas to pieniądz!

3. To prawo jest marnotrawstwem czasu policyjnego: policja powinna ścigać prawdziwych przestępców, a nie obywateli, którzy według absurdalnego prawa rzekomo nierozsądnie przechodzą przez ulicę.

4. Zakaz przejścia na czerwonym świetle jest ogłupiającym prawem, które uczy Polaków ślepego posłuszeństwa, a nie bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Każdy powinien mieć prawo do użycia zdrowego rozsądku, aby zadecydować kiedy, gdzie i jak chce przejść przez ulicę. Pora, żeby rząd zaczął traktować Polaków jak rozsądnych obywateli.

5. Prawo to i tak jest regularnie łamane przez obywateli: depenalizacja doprowadzi do tego, że Ci którzy przechodzą bezpiecznie, nie czekając na zielone światło będą to robili bez ryzyka mandatu.

6. W wielu miejscach nie ma świateł – np. na Placu Zbawiciela w Warszawie – jednak piesi potrafią tam przejść bezpiecznie.

7. W wielu miejscach samochody mają prawo skrętu, wtedy kiedy piesi mają zielone światło; dlaczego kierowcom ufa się, że nie rozjadą pieszych w takiej sytuacji, a pieszym nie ufa się, że bezpiecznie przejdą przez ulicę?

8. Mimo przepisów i mandatów Polska i tak ma więcej ofiar wśród pieszych niż większość krajów Unii Europejskiej.

Dość karania pieszych za to, że odmawiają czekania przed pustą ulicą. Żądamy natychmiastowej depenalizacji przechodzenia przez ulicę na czerwonym świetle.

Proponujemy zmianę ustawy, która pozwalałaby pieszym bez ryzyka mandatu przejść na czerwonym świetle na własną odpowiedzialność o ile nie istniałoby ryzyko, że czyn ten spowoduje zagrożenia na drodze.

Podpisz petycję! Zaproś swoich znajomych na FB!

Czy zakaz przechodzenia na czerwonym świetle powinien zostać zniesiony?

View Results

Loading ... Loading ...

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze