Warszawiacy sprzeciwiają się wyburzeniu Syreniego Śpiewu

Warszawiacy sprzeciwiają się wyburzeniu Syreniego Śpiewu

Pojawiły się plany modernizacji budynku, w którym znajduje się m.in. popularny wśród warszawiaków bar „Syreni Śpiew”. Nie wszystkim planowane zmiany się podobają.

Wczoraj na facebooku utworzono wydarzenie, w którym warszawiacy deklarują swój sprzeciw wobec „wyburzenia budynku Syreniego Śpiewu”. Tylko w ciągu jednego dnia swój sprzeciw wyraziło kilka tysięcy osób. Wśród organizatorów wydarzenia jest  Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenie Masław oraz organizacja Miasto jest Nasze. Dodajmy jednak, że planach nie ma mowy o wyburzeniu budynku, a o jego przebudowie.

W miejscu popularnego wśród warszawiaków baru ma powstać budynek mieszkalno-usługowy o wysokości 25 metrów. Przed modernizacją obiekt może uratować wpis do rejestru zabytków, o czym mówi w rozmowie z Radiem Kolor Krzysztof Olszak ze Stowarzyszenia Masław.

– Chcielibyśmy, żeby plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który  jest przygotowywany, uwzględnił ten budynek jako obiekt wart zachowania. W tej chwili nie jest chroniony – dopiero Towarzystwo Opieki nad Zabytkami złożyło wniosek, żeby wpisać go jako obiekt wart zachowania – podkreśla Krzysztof Olszak.

Nie jest to jednak takie proste, bo żeby obiekt mógł zostać wpisany do rejestru zabytków trzeba odnaleźć architekta budynku i autora cennych mozaiek, które się w nim znajdują – stąd inicjatorzy akcji proszą o pomoc wszystkich tych, którzy mogą udzielić na ten temat informacji.

Budynek, w którym dzisiaj funkcjonuje m.in. bar Syreni Śpiew, ma bogatą historię. Na początku lat 70. wybudowano pawilon dawnej restauracji i kawiarni hotelu „Powiśle”, jako część składową zespołu budynków należących do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej zlokalizowanych w kwartale ulic Rozbrat i Szarej, w parku Marszałka Rydza Śmigłego.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze