Warszawski Festiwal Energii Kulturalnej

Warszawski Festiwal Energii Kulturalnej

W sobotę, 3 czerwca, w godz. 12.00-18.00 w Łazienkach Królewskich odbędzie się Warszawski Festiwal Energii Kulturalnej. Pozytywną energię twórczą roztoczą artyści, którzy na co dzień rozwijają swoje pasje m.in. w domach kultury, szkołach, stowarzyszeniach, fundacjach i bibliotekach.

Zapraszamy do Familijnej Strefy literacko-plastycznej na pierwszą lekcję malarstwa, warsztaty plastyczne, architektoniczne i rodzinne czytanie bajek. W Literackim Hyde Parku można recytować ulubione wiersze, a w Starej Kordegardzie uczestniczyć w grach i zabawach na XVIII-wiecznym dworze. Efekty całorocznej pracy warszawskich zespołów zostaną zaprezentowane w amfiteatrze i na scenie przy Nowej Oranżerii.

VI Festiwal Energii Kulturalnej rozpocznie BRASS FEDERACJA przed Pałacem na Wodzie. Muzycy poprowadzą w korowodzie festiwalowych gości do amfiteatru, gdzie zostaną pokazane najważniejsze produkcje i widowiska tegorocznego sezonu artystycznego, które powstały w dzielnicowych domach kultury, prywatnych szkołach artystycznych i fundacjach.

Plener malarski poprowadzą uczniowie CXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kilińskiego na Żoliborzu. Będą malować zachęcając innych do przyłączenia się do wspólnej pracy. Strefa malarska to projekt międzypokoleniowy, albowiem lekcje pobierać mogą wszyscy niezależnie od wieku i talentu. Wszystkim chętnym konsultacji udzieli nauczycielka plastyki, artystka malarka Ewa Fronczak. Do udziału w plenerze włączą się także seniorki z Domu Kultury Zacisze na Targówku. Dane pokazują, że w Warszawie pasji malarskiej oddaje się ponad 1000 osób w wieku 60+ – to uczestnicy wielu projektów i plenerów malarskich. Przedstawiciele tej grupy rozstawią swój warsztat i na żywo będzie można obserwować, jak powstaje dzieło malarskie i jak pracuje malarz.

W strefie familijnej uczestnicy zostaną zaproszeni na warsztaty klockologii, gdzie zmierzą się z architekturą.

Bajki lubią wszystkie dzieci, dlatego czeka na nich bajkodrom. Z wielkoformatowych tektur najmłodsi zbudują ogromną maszynę, pojazd, który będzie miejscem spotkania bohaterów wielu bajek. Z ozdobnych i kolorowych papierów i tekturowych tub zostaną stworzone bajkowe postaci, które zamieszkają na pokładzie bajkodromu.

Literacki Hyde Park
Przyjazna strefa familijna zaprasza w pobliżu kawiarni Trou Madame. Tam właśnie stanie Literacki Hyde Park. Angielski Hyde Park to forum dla swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa (pod warunkiem nieobrażania królowej).
Na nim właśnie bazuje literacki Hyde Park już od trzech lat obecny w czasie Festiwalu Edukacji Kulturalnej. W Łazienkach Królewskich przy Rondzie Zazdrości dajemy wszelką swobodę wypowiedzi literaturze. Każdy może wstąpić na postument i przeczytać lub powiedzieć ulubiony lub napisany przez siebie wiersz, fragment prozy. Będzie też można pochwalić się swoim talentem w interpretacji i przeczytać utwór Mistrza Ildefonsa (z okazji 107 rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, to jego poezja będzie patronować tegorocznemu literackiemu happeningowi).

Przy Starej Kordegardzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w turniejach gier historycznych. Dowiedzieć się w jaki sposób spędzano czas wolny w epoce oświecenia, w co grywano na XVIII-wiecznym dworze i które z historycznych gier przetrwały do dzisiaj. Do rozgrywek prowadzonych przez edukatorów zapraszamy dzieci i całe rodziny.

Scena przy Nowej Oranżerii
Scena kameralna przy Nowej Oranżerii należeć będzie do najlepszych w Warszawie młodych wokalistów. Publiczność zapraszamy do strefy leżakowania i na kocyki, przyjemnie będzie posłuchać różnorodnego repertuaru w interpretacji artystów, którzy na co dzień śpiewają w szkołach i w domach kultury i zdobywają nagrody na prestiżowych konkursach w Warszawie i poza nią. Całość występów prowadzić będzie młodzież realizująca Festiwal Międzyszkolne Dni Kultury w XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. L. Lisa-Kuli W Warszawie.

PREZENTACJE – AMFITEATR
godz. 12.00 – Brass Federacja (Brass Band rozpoczyna KONCERT przy Pałacu)
godz. 12.30 – Pokaz musicalowy – Autorska Szkoła Musicalowa Macieja Pawłowskiego
godz. 13.30 – Rapujące cyfry – bajka muzyczna – Teatr Muzyczny „dramaAda”, Studio Wokalne Groove Art., Studio Solo, Zespół Wokalny Bpn Bon, Warsztaty Tańca Nowoczesnego z elementami Jazzu, Warsztaty Taneczne Video Clip Dance, Zespół Taneczny Karman, Młodsza Grupa Wokalna Studia Piosenki
godz. 14.30 – Taniec jazzowy i modern – Fox Dance Studio Warszawa
godz. 15.30 – Taniec nowoczesny i współczesny – Szkoła Tańca TAZARO
godz. 16.30 – Portret zbiorowy, czyli 100 oddechów JA – Teatr Tańca CZO
godz. 17.00 – Podróże Alicji –Teatr Tańca TEST, Teatr Tańca JAZZ i Studio Tańca JAZZ

Festiwal Energii Kulturalnej odbywa się w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Organizatorami Festiwalu jest Biuro Kultury i Biuro Edukacji m.st. Warszawy oraz Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie. Program jest pierwszym w Polsce środowiskowym programem kultury i edukacji. Integruje środowiska zajmujące się edukacją kulturalną: instytucjonalne, oświatowe, pozarządowe i nieformalne. W ramach programu działa portal www.edukacjakulturalna.pl.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze