Warszawski Festiwal Filmowy startuje w piątek

Warszawski Festiwal Filmowy startuje w piątek

W piątek, 9 października rozpocznie się Warszawski Festiwal Filmowy, zaliczany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych do piętnastu najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Podczas wydarzenia prezentowane będą najciekawsze produkcje z 57 krajów świata.

W tym roku już po raz 31. zaprezentowane zostaną starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. Bogaty program pozwoli przybliżyć widzom filmy z innych kręgów kulturowych sprzyjając wzajemnemu zrozumieniu między ludźmi żyjącymi w różnych częściach świata. To ogromna wartość kina, szczególnie w dzisiejszych czasach. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

W programie 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazło się 111 filmów pełnometrażowych, w tym 90 fabuł, 18 dokumentów i 3 animacje oraz 66 krótkich metraży, w tym 23 w konkursie, którego trzej zwycięzcy będą mogli się ubiegać o Oscara®.

Filmy festiwalowe można zobaczyć w dwóch kinach położonych w ścisłym centrum Warszawy: w Multikinie w Złotych Tarasach i Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Widzowie obejrzą blisko 200 filmów pełno- i krótkometrażowych. Zobaczą te filmy jako pierwsi, ponieważ Warszawski Festiwal Filmowy prezentuje wyłącznie produkcje, które nie były wyświetlane wcześniej w Polsce. Od lat filmy prezentowane na WFF (z wyjątkiem retrospektyw i filmów polskich z programu Festiwalu w Gdyni) są absolutnymi polskimi premierami. Znaczną część programu festiwalowego stanowią premiery światowe, międzynarodowe i europejskie.

Na program WFF składa się pięć sekcji konkursowych:

  • Konkurs Międzynarodowy, główny konkurs festiwalu dla filmów fabularnych z całego świata,
  • Konkurs 1-2, dla debiutantów,
  • Konkurs “Wolny Duch”, dla filmów niezależnych, niekonwencjonalnych, nowatorskich,
  • Konkurs Dokumentalny, dla pełnometrażowych filmów dokumentalnych,
  • Konkurs Krótkometrażowy, dla filmów krótkometrażowych z całego świata.

Niekonkursowa część programu WFF to sekcje:

  • Pokazy specjalne – najnowsze dzieła uznanych reżyserów,
  • Odkrycia – skarby, wybrane z programu czołowych międzynarodowych festiwali,
  • Polska klasyka – projekcje filmów należących do klasyki polskiego kina,
  • Rodzinny Weekend Filmowy – propozycje dla najmłodszych widzów i ich rodziców,
  • Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych – krótkie filmy polskich reżyserów z ostatniego sezonu.

Festiwal objęty został honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Więcej informacji i dokładny program WFF na oficjalnej stronie festiwalu www.wff.pl

źródło: um.warszawa.pl
Grzybu

Komentarze