Warszawskie obchody 4 czerwca 1989 roku

Od 1 do 7 czerwca będą trwały w Warszawie obchody 30. rocznicy wolnych wyborów z koncertami, wystawami, debatami, konkursami, spektaklami i prezentacjami publikacji związanych z przełomem roku 1989 r.

Czwartego czerwca 30 lat temu była tak piękna pogoda jak dziś – wspomniała podczas konferencji prasowej w Domu Spotkań z Historią Ewa Malinowska–Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta – Dzisiaj pojawiają się dyskusje czy to było słuszne, czy można było zrobić to inaczej. Ale to dotyczy wcześniejszego etapu – np. okrągłego stołu. Czwartego czerwca poszliśmy do wyborów wszyscy, zarówno ci co wierzyli na 100 procent w wolność, ci co na 50 i ci co chcieli być wolni. Dlatego wygraliśmy te wybory. Od tego dnia zaczęła zmieniać się nasza historia. Od tego dnia staliśmy się Europą. Europa jest tu, my jesteśmy Europa.

– Świętujemy rocznicę 4 czerwca 1989r. ze świadomością, że  od tamtego czasu minęło już 30 lat. Duża część polskiego społeczeństwa, młodzi ludzie, nie pamiętają przełomu ’89 roku. Mamy więc obowiązek cały czas mówić o tej rocznicy – zwracać uwagę na to jak było to ważne – powiedziała podczas konferencji Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Urzędu Miasta. – W tym roku przygotowaliśmy obchody, które są bardzo zróżnicowane. Główne uroczystości odbędą się w Gdańsku – ale poszczególne miasta przygotowały swoje programy. My realizujemy np. program edukacyjny Podróż Wolności 2019 – warszawska młodzież odwiedza Europejskie Centrum Solidarności. W szkołach organizujemy spotkania z historykami i uczestnikami tamtych wydarzeń, aby młodym ludziom przekazać jak najwięcej prawdy o pierwszych wolnych wyborach.

Aldona Machnowska–Góra szczególnie zaprosiła na 4 czerwca do Ogrodu Saskiego, gdzie warszawiacy o godzinie 12.00 odśpiewają Hymn Polski. W tym samym czasie hymn zabrzmi w innych miastach, które biorą udział w obchodach 4 czerwca.

 

Poniżej prezentujemy pełny program obchodów 4 czerwca w Warszawie.

  1. Program miasta
  2. Program DSH
Grzybu

Komentarze