Wianki nad Wisłą 2016

Wianki nad Wisłą 2016

Jeszcze tylko niecałe trzy tygodnie dzieli nas od Wianków nad Wisłą. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 25 czerwca, tuż po kalendarzowej Nocy Świętojańskiej. W tym roku Stołeczna Estrada przygotowała program pełen odwołań do rzeki. Nie zabraknie też pikniku, potańcówki, koncertów oraz pokazu sztucznych ogni.

Unikalność Wisły polega na jej naturalności. To przecież jedna z ostatnich, tak dużych, rzek w Europie, która pozostaje nieuregulowana. Staramy się dbać o jej wyjątkowość dlatego też lewy brzeg zabudowywany jest wielkomiejskim bulwarem, a prawy pozostanie naturalny.  Wianki to doskonała okazja by połączyć te dwa brzegi. Przypomnieć współczesnym o wiślanych tradycjach Warszawy i jej okolic – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Od kilku lat Wianki przechodzą metamorfozę. Dzięki inwestycjom nad rzeką możemy nasze działania programowe przenieść nad samą Wisłę, a to jest bardzo interesujące dla naszej publiczności – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. –Chcemy, żeby ta impreza była wielkim, rodzinnym świętem związanym z rzeką, która przepływa przez miasto. Wianki są okazją, żeby jej walory wykorzystać do łącznia dwóch brzegów i pokazywania jej naturalnego piękna – dodaje.

Impreza rozpocznie się od godziny 14-tej od wielkiego pilniku świętojańskiego, który przygotowuje znany warszawiakom Targ Śniadaniowy. Będzie można rozłożyć się na trawie wokół chłodzącej bryzą fontanny i delektować się regionalnymi smakołykami kuchni mazowieckiej, kurpiowskiej, śląskiej, kaszubskiej. Będzie pieczony baran, piec chlebowy, pokaz przygotowywania sękacza oraz wiele innych atrakcji cieszących podniebienie.

W Osadzie Kwiatu Paproci zobaczymy na czym polegały słowiańskie rytuały i otrzymamy wróżbę świętojańską. Na wodzie pływać będą tradycyjne drewniane łodzie z żaglami rozprzowymi i rejowymi, nową atrakcją będzie bocznokołowiec „Gloria Mechanica”.

Zanim wieczorem na dużej scenie rozpoczną się koncerty polskich gwiazd, na podeście przy fontannie zatańczymy nie tylko walczyka do warszawskich szlagierów, ale i swinga czy rock&rolla. Nie znacie kroków? Nie martwcie się. Nauczą ich Was tancerze i animatorzy. Bo jak tańczyć, to tylko w Warszawie!

Po zeszłorocznym ogromnym sukcesie sceny retro na Wiankach i cyklu Potańcówek 60-lecia Stołecznej Estrady, wracamy z kolejnymi propozycjami promującymi i pielęgnującymi folklor i tradycje Warszawy – mówi Andrzej Matusiak. – Potańcówki przeżywają wielki renesans, publiczność chce korzystać z pięknej letniej aury i bawić się na powietrzu. Naszą letnią scenę uruchomimy podczas Wianków, ale w to miejsce, do Multimedialnego Parku Fontann, zaprosimy także warszawiaków i turystów na cykl potańcówek w kolejne cztery lipcowe weekendy, które odbywać się będą od godzin popołudniowych aż do wieczornych pokazów fontann – uzupełnia.

Wieczorny program na dużej scenie to eksplozja polskiej muzyki i aż dwa zespoły z nagrodami Fryderyki 2016: Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir, którzy za odświeżenie zapomnianej płyty 1976: A Space Odyssey otrzymali tytuły Najlepszego albumu pop i Utworu roku oraz Lao Che za Dzieciom – Album roku rock.

Poza tym o odpowiednią dawkę energii zadba Mrozu, a także Kamp!, który otworzył kilka lat temu nowy rozdział polskiej sceny elektro-popu. Na zakończenie wieczoru wystąpi DJ ZAKS, który swoim setem wprowadzi w niezwykły pokaz sztucznych ogni kończący zabawę świętojańską.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.
21. edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Patroni medialni: Radio Zet Gold, Gazeta Wyborcza.pl, Metrocafe.pl, Co Jest Grane24, Wp.pl oraz portal WawaLove.

Oficjalny profil Wianków nad Wisłą w Warszawie na portalu Facebook: https://www.facebook.com/WiankiWarszawa

Więcej o wydarzeniach organizowanych przez Stołeczną Estradę na: www.estrada.com.pl

Grzybu

Komentarze