Wianki nad Wisłą 2017

Wianki nad Wisłą 2017

W sobotę, 24 czerwca, wpadajcie na Podzamcze na obrzędy nocy świętojańskiej, aleję wróżb, jarmark rzemiosł historycznych, wycieczki łodziami po Wiśle, ucztę świętojańską oraz wiele innych atrakcji, które czekają na odwiedzających tegoroczne Wianki nad Wisłą.

W Multimedialnym Parku Fontann powstanie świętojańskie miasteczko, gdzie każdy będzie mógł kreatywnie i relaksująco spędzić dzień, a wieczorem… obejrzeć spektakularny koncert gwiazd i pokaz sztucznych ogni.

Świętojańskie wianki
Nadwiślańskie Wianki nie mogą się odbyć bez… wianków. Już od godz. 14.00 zapraszamy na florystyczne warsztaty, gdzie podczas których będzie można poznać metody plecenia i przybierania wianków z żywych kwiatów, bibuły i innych ozdób. Podczas całodziennej animowanej zabawy wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w pleceniu największego Warszawskiego Wianka Świętojańskiego. Około godz. 18.30 korowód wszystkich uczestników imprezy wyruszy w stronę Wisły z Warszawskim Wiankiem Świętojańskim, a około 19.30 wianek odpłynie w dół rzeki w kierunku mostu Gdańskiego.

– Naszym zadaniem jest namówienie warszawiaków na spotkanie ze świętojańską tradycją i historią. W centrum współczesnego miasta tworzymy miejsce, które przypomina mieszkańcom Warszawy o zapomnianych zawodach, nadwiślańskiej kuchni oraz muzycznych korzeniach – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Piknik Świętojański
W trakcie pikniku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, którzy odwiedzając Jarmark Historycznych Rzemiosł, będą mogli poznać starodawne, często nieuprawiane już zawody i wziąć udział w animowanych zabawach. W alei targowej, na 17 stanowiskach rzemieślniczych, w namiotach z drewna i lnu spotkamy: powroźnika, garncarza, zielarza, tkacza, szewca, wikliniarza, kaletnika, rogownika, cieślę i kowala. Zobaczymy, jak w dawnych czasach ręcznie się mełło mąkę, z której następnie zagniatano ciasto na chleb i podpłomyki – tak też będzie na tegorocznym pikniku. Do chrupiącego pieczywa własnoręcznie ubijemy masło w maselnicy. Podczas Świętojańskiej Uczty najemy się do syta, kosztując potrawy z regionalnych stoisk.

Nie zabraknie magii i ludowych wierzeń. Od zielarza dowiemy się o symbolice i wykorzystaniu ziół, spotkamy też wróżki i ludową bajarkę, która przeniesie nas w świat prastarych baśni. Atmosferę starosłowiańskiej osady stworzy wiejskie obejście z malowniczym, drewnianym płotem, starymi glinianymi garnkami, cepami, sierpami i kołyskami. Rozbawią nas jarmarczni kuglarze, a do minionych czasów przeniosą nas tradycyjne obrzędy sobótkowe, takie jak szukanie kwiatu paproci czy skoki przez ogień. Wszystko to przy akompaniamencie kapeli ludowej grającej na dawnych instrumentach. Podczas pikniku odbędzie się również widowisko teatralno-obrzędowe pt. „Na Świętego Jana”. Dowiemy się z niego, jak wyglądały na wsiach powiśla puławskiego przygotowania i obchody nocy świętojańskiej z autentycznymi zwyczajami i pieśniami z początku XX w.

Podczas Pikniku Świętojańskiego przeniesiemy się również do czasów dwudziestolecia międzywojennego i poznamy warszawski folklor na prawdziwym Karcelaku, gdzie będzie można znaleźć przysłowiowe mydło i powidło. Przy akompaniamencie akordeonu lokalny artysta namaluje dla nas monidło, pucybut wyczyści buty, zagramy w trzy karty, potargujemy się z przekupką, a może nawet wpadniemy na królową przedmieścia – Czarną Mańkę. Na placu zabaw zagramy na świeżym powietrzu w gry naszych dziadków i pradziadków, którzy nie znali konsol i internetu, pokopiemy w „Zośkę”, poskaczemy w gumę, zagramy w klasy oraz poznamy wiele dawnych zabaw miejskich i wiejskich.

W miasteczku rowerowym zobaczymy cyklistów na bicyklach, którzy zademonstrują nam swoje wręcz akrobatyczne umiejętności jazdy. Przejedziemy się także rikszą, a nawet zobaczymy pokaz parzenia herbaty na bicyklu. Odbędzie się też slalom na dziecięcych rowerkach retro, bicyklu, trycyklu oraz drezynkach. Po południu podszlifujemy zdolności taneczne podczas fajfów „na dechach” i posłuchamy koncertu zespołu Marii Pomianowskiej.

Rok Wisły na Wiankach
Z okazji obchodów Roku Wisły podczas Wianków odbędzie się cały szereg wodnych atrakcji. Z przystani przy Bulwarze Karskiego już od godziny 14.00 będzie można wyruszyć w rejsy tradycyjnymi łodziami po Wiśle, w krótkie prezentacyjno-edukacyjne rejsy kajakami z instruktorem. Odbędzie się też otwarcie i zwiedzanie e-barki – pływającego centrum promocji i informacji o Wiśle. Zostanie na niej pokazana prezentacja multimedialna „Skarby Wisły” o wydobytych z rzeki artefaktach, „Ptaki” – pokaz ptaków z nabrzeży Wisły, oraz „Statki Wisły” – filmowa historia żeglugi na Wiśle. W trakcie cumowania e-barki przy bulwarach będzie można posłuchać dwóch zespołów kameralnych, które wystąpią na jej dachu.

O 15.00 rozpoczną się rejsy dużą łodzią pasażerską „Inna Bajka” i łodzią „Aquatica”. Będziemy podziwiać pokaz jazdy na nartach wodnych po Wiśle, kibicować wioślarzom w wyścigu na tradycyjnych łodziach typu hamburka oraz wyścigu na stand-up paddles (deski z wiosłem). Zobaczymy też pokaz jazdy na desce za motorówką (wakeboarding), pływanie synchroniczne i prezentację różnych rodzajów kajakarstwa.

Gwiazdy i fajerwerki
Po dniu pełnym ekscytujących wrażeń posłuchamy występów gwiazd. W tym roku wydarzenie uświetni występ DJ Afrojacka, jednego z najbardziej nowatorskich i rozchwytywanych artystów światowego formatu, nagrodzonego Grammy producenta, autora tekstów i DJ. Na dużej scenie wystąpią: zdobywca tegorocznego Fryderyka w kategorii „Album roku hip-hop” O.S.T.R., warszawski duet tworzący muzykę elektroniczną Xxanaxx, a w klimat reggae przeniesie nas nieokiełznany zespół Vavamuffin. Widownia będzie miała również okazję posłuchać obchodzącej 35-lecie formacji T-Love. Co więcej, może to być jedna z ostatnich okazji, ponieważ – jak poinformował ostatnio Muniek Staszczyk, – zespół od 2018 roku zawiesza swoją działalność.

O północy niebo nad Wisłą rozświetli pokaz sztucznych ogni, który stał się już wiankową tradycją. Kulminacyjnym momentem podniebnego spektaklu będzie wystrzelenie przygotowanego na tę okazję napisu: „I <3 Warsaw”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.
22. edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze