Wianki nad Wisłą

Wianki nad Wisłą

Wianki to piknik rodzinny inspirowany słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały zwanej również Sobótką. W trakcie radosnych zabaw odbywały się dawniej różnego rodzaju wróżby i tańce, a dziewczęta puszczały wianki z zapalonymi świecami.

Już 20 czerwca największe plenerowe wydarzenie w Warszawie – Wianki nad Wisłą na Podzamczu. W programie dziesiątki atrakcji: w powietrzu, na ziemi i wodzie oraz mnóstwo okazji do wspólnej zabawy. W ciągu dnia Piknik Świętojański połączy oba brzegi rzeki. Wieczorem różnorodne muzycznie koncerty zagrają: The Charlatans, GrubSon, Maciej Maleńczuk i zespół Psychodancing oraz Rebeka. Będą niespodzianki i wydarzenie specjalne z okazji jubileuszu 60-lecia Stołecznej Estrady. Na finał imponujący pokaz sztucznych ogni. A wszystko po to, by razem świętować nadejście lata w jedną z najkrótszych nocy w roku.

Tegoroczne Wianki nad Wisłą to będzie eksplozja atrakcji – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady – Chcemy działać na wszystkie zmysły: będzie można podziwiać, słuchać i smakować. Zmiksujemy tradycję i nowoczesność. Przygotowaliśmy atrakcje w stylu retro, ale także angażujące publiczność wydarzenia wykorzystujące najnowsze technologie. Zapraszamy na Wianki nad Wisłą po raz 20, ale nie oglądamy się w przeszłość, nieustannie szukamy nowych inspirujących pomysłów. Dzięki temu na Podzamczu wspólnie z nami co roku bawi się ponad 100 tys. osób.

Na wieczorny koncert tłumy fanów przyciągnie legenda brytyjskiej muzyki The Charlatans. Wydali właśnie dwunastą płytę „Modern Nature”, uznaną przez krytyków za najdojrzalszą i najlepszą w ich karierze. Tuż przed północą atmosferę podgrzeje GrubSon, który słynie ze znakomitych koncertów na żywo, a dziś jest jedną z najważniejszych gwiazd polskiego hip-hopu. Podczas Wianków nad Wisłą zagra razem z: DJ BRK, Jareckim i zespołem SANEPID. Wydarzeniem wieczoru będzie specjalny jubileuszowy projekt z okazji 60-lecia Stołecznej Estrady. Nad Wisłą zabrzmią przeboje polskiej muzyki rozrywkowej ostatnich sześciu dekad w nieoczywistych, zaskakujących aranżacjach przygotowanych przez Soul Service & Break da Funk i gości specjalnych. Charyzmatyczny Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing zaśpiewa kultowe piosenki Bogdana Łazuki, Wojciecha Młynarskiego, Johnny’ego Casha i Franka Sinatry. Program sceny głównej uzupełni występ Rebeki. Duet podbił serca polskiej publiczności debiutanckim albumem „Hellada”, a przez zagraniczne media okrzyknięty został „nadzieją polskiej muzyki elektronicznej”.

Świetnej muzyki można będzie posłuchać podczas tegorocznych Wianków nad Wisłą nie tylko wieczorem. Po raz pierwszy muzyka będzie rozbrzmiewać w ciągu dnia na retro scenie. Zagra tam Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne. Ich współczesne wersje dawnych szlagierów jak „La Paloma” czy „W Saskim Ogrodzie” przeniosą publiczność w świat przedwojennej Warszawy, wskrzeszą beztroską atmosferę tamtych lat. Po raz pierwszy na Wiankach będzie można spędzić popołudnie w tanecznym klimacie, ucząc się warszawskich tańców, podglądając kroki flisackiego szota i słuchając prawdziwej gwary warszawskiej.

Program:

14.00-20.00 – PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI (Podzamcze, Bulwary, prawy brzeg Wisły)

14.00 – 20.00 – binduga flisacka
14.00-17.00 – malowanie żagli i latawców
14.00-16.00 – regaty soleckie – wyścigi batami wiślanymi (Zoraza i Fala) na wiosłach dulkowych
14 – 17.30 – Wiankowa Poczta Rzeczna
14 – 18 – Osada Kwiatu Paproci
14.00 – 18.00 – warsztaty „Rzeka idealna”, „Kto tu mieszka”, ozdabianie „Szarfy Królowej”
14-18 – warsztaty upcyklingowe
17.00 – taklowanie żagli pomalowanych przez publiczność na masztach łodzi
18.00 – happening „Szarfa Królowej”
18.30 – Parada tradycyjnych łodzi na żaglach, przeprawa Wiankowej Poczty Rzecznej i „Szarfy Królowej”
19.00-19.30 – PARADA LATAWCÓW (Wisłostrada)
19.45 – pokaz lotniczy Orlików

Retro Scena
16.00 – występy zespołów z Urzecza
17.00 – Kapela Praska i warsztaty taneczne
18.30 – Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne

20.00 – 24.00 – KONCERTY (Scena główna)
20.00 REBEKA
20.30 MACIEJ MALEŃCZUK & PSYCHODANCING
21.30 SOUL SERVICE i BREAK DA FUNK – DEKADY ESTRADY
22.30 THE CHARLATANS
23.15 GRUBSON

* podczas wieczornego koncertu nastąpi Wielka Inwazja Świetlików!

24.00 – POKAZ OGNI

20 czerwca, godz 14:00 – 24:00
Podzamcze
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze