Widzi mi się – warsztaty fotograficzne dla dzieci

Widzi mi się - warsztaty fotograficzne dla dzieci

Co naprawdę widać na zdjęciach? O czym rozmawiały sportretowane osoby, co zdarzyło się zanim pojawił się fotograf, a co działo się potem? Październikowe wydarzenia dla dzieci i rodziców, przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii postawią pytania, dzięki którym oglądanie zdjęć stanie się przygodą pełną nowych odkryć.

Między 8 a 16 października, uczestnicy warsztatów, gry terenowej i widowiska narracyjnego przygotują albumy i komiksy, pomogą w odnalezieniu zagubionych fotografii, stworzą opowieści oparte o własne zdjęcia i zdjęcia znanych artystów (m.in. Zofia Chomętowska, Wojciech Zamecznik, Stanisław Dłubak).

-> Podczas gry miejskiej „Na ratunek redaktorom” uczestnicy wcielą się w rolę gońców gazety „Archeolog warszawski”. Będą wędrować po Śródmieściu w poszukiwaniu fotografii, które „wywiało” z redakcji, odnajdą w terenie miejsca utrwalone na kliszy i porównają je z tym, co można tam zastać obecnie, poszukają na fotografiach szczegółów, które zazwyczaj umykają oglądającemu. Poznają odradzającą się po wojnie Warszawę. Ten niezwykły czas dokumentowany był przez znakomitych fotografów. Trasa gry to pretekst do wyruszenia w podróż przez historię polskiej fotografii i historię miasta.

-> „Wywołujemy słowa. Fotografia i opowieść” to widowisko narracyjne dla dzieci i dorosłych, podczas którego opowiadaczki z „Grupy Studnia O” stworzą improwizowane historie inspirowane zdjęciami m.in. Zofii Chomętowskiej i zaproszą uczestników spotkania do wspólnego oglądania starych fotografii. Sprawdzą, jakie historie można „wywołać ze zdjęć” i jak to się dzieje, że zdjęcia z nie-naszego albumu rodzinnego łączą się z przygodami naszego życia i historiami, które znamy?

-> W programie znajdzie się także seria warsztatów dla dzieci w różnych grupach wiekowych (od 5 do 10 lat). „Domowe historie z chmurką”, „Obrazy i opowieści” oraz „Fotostory” to zajęcia, podczas których uczestnicy postarają się odkryć historie utrwalone w starych kadrach. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię i umiejętność współpracy. Dzieci przygotują własne albumy, stworzą opowieści, poszukają skojarzeń, uważnie przyjrzą się sfotografowanym postacią. Stare zdjęcia staną się pretekstem do wspólnej, kreatywnej zabawy.
Z kolei podczas zajęć „Laboratorium światła, czyli jak powstają zdjęcia” prowadzonych przez Macieja Jeziorka dzieci zdobędą podstawową wiedzę z zakresu budowy aparatów fotograficznych, roli światła w tworzeniu obrazu oraz informacji dotyczących najistotniejszych wynalazków i momentów w historii fotografii.

Projekt „Widzi-mi-się” jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „LUX”, którą można oglądać w galerii Fundacji Archeologia Fotografii do 14.10.2016.

Zapraszamy także dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.

-> Zapisy: warsztaty@faf.org.pl

PROGRAM:

►8.10 / sobota / Stacja Muranów, ul. Andersa 13
11.00-12.00 „Domowe historie z chmurką”, warsztat dla dzieci 5-8 lat, prowadzenie: Kamila Szymańska
13.00-14.30 Fotostory, warsztat dla dzieci 8-10 lat, prowadzenie: Kamila Szymańska, tłumaczone na język migowy

►9.10 / niedziela / Stacja Muranów, Andersa 13
11.00-12.00 „Obrazy i opowieści”, warsztat dla dzieci 5-8, prowadzenie: Kamila Szymańska

►15.10 / sobota / Stacja Muranów, Andersa 13
11.00-13.00 „Laboratorium światła” – czyli jak powstają zdjęcia?, warsztat dla dzieci 8-10 lat, prowadzenie: Maciej Jeziorek
16.00-18.00 „Wywołujemy słowa. Fotografia i opowieść”, widowisko narracyjne dla dzieci i dorosłych, prowadzenie: Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz (Grupa Studnia O) / tłumaczone na język migowy

►16.10 / niedziela / Śródmieście
11.00-13.00 „Na ratunek redaktorom”, gra terenowa dla dzieci i dorosłych, prowadzenie: Sebastian Łabęda; start: wejście do PKiN od ul. Marszałkowskiej

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warsztaty „Widzi-mi-się” są współfinansowane przez m.st. Warszawa.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze