Wymiana pieca nawet za darmo z dofinansowaniem

Warszawiacy mają szansę, aby otrzymać 100% ekodotacji na wymianę pieca przed sezonem grzewczym. Dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie trwa do końca lipca. Z początkiem września rusza kolejna tura przyznawania pieniędzy na 2019 rok.

– Aby otrzymać pieniądze na wymianę tzw. kopciuchów, czyli starych pieców węglowych wystarczy złożyć wniosek do Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Nasi pracownicy chętnie pomagają w przygotowaniu wniosku – podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Dodatkowo likwidujemy ostatnią z barier. Chcemy by jak największa grupa mieszkańców mogła przyspieszyć decyzję o wymianie przestarzałej instalacji na ogrzewanie gazowe czy podłączenie do sieci ciepłowniczej. „Zielone wsparcie” może pokryć do 100% kosztów modernizacji kotłowni.

Dotychczas warszawiacy przy zmianie sposobu ogrzewania mogli korzystać z finansowego wsparcia i otrzymać do 20 000 złotych. Ekodotacje na wymianę instalacji grzewczej pokrywają nawet 75% wartości inwestycji.

Teraz pulę dofinansowania uzupełnia „Zielone wsparcie do 100%”. Jest to element pilotażowego programu osłonowego, który umożliwia uzyskanie środków do pokrycia „wkładu własnego dla osób, które uzyskały ze środków budżetu m.st. Warszawy dotację na realizację inwestycję polegającej na modernizacji kotłowni i likwidują piec na paliwo stałe”.

Wsparcie udzielane jest na podstawie kryteriów dochodowych. Jego wysokość zależna jest liczby osób w gospodarstwie domowym, a także ewentualnej niepełnosprawności domowników. Wysokość pomocy może wynieść od 50 do nawet 100% wkładu własnego w inwestycję. Wnioski o wsparcie należy składać w ośrodkach pomocy społecznej. Szczegóły na temat kryteriów dochodowych są dostępne tutaj.   

W budżecie Warszawy wciąż są pieniądze przeznaczone na ekodotacje. Właśnie dlatego stolica ogłosiła dodatkowy nabór, który potrwa do 31 lipca. Następna tura składania wniosków rozpocznie się 1 września 2018 r. Z zatwierdzonego po tym terminie finansowego wsparcia będzie można skorzystać w przyszłym roku. Kolejność czynności przy ubieganiu się o dotację na modernizację kotłowni można znaleźć na stronie Biura Ochrony Środowiska. Pod tym adresem dostępny jest także formularz zgłoszeniowy.

– W trosce o nasze zdrowie i środowisko zachęcamy warszawiaków do likwidacji nieekologicznych instalacji cieplnych już teraz. Warto pamiętać, że przyjęta „uchwała antysmogowa” nakłada obowiązek wymiany „kopciuchów” i daje na te inwestycje naprawdę niewiele czasu – przypomina Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Dodatkowo osoby, które dokonają zmiany sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny i likwidację kotła na paliwo stałe, mogąotrzymać „Zielone wsparcie”. Jest to zasiłek celowy, który umożliwia pokrycie różnicy zwiększonych kosztów ogrzewania. To nawet 100% rzeczywistej różnicy w rachunkach.

Edukacja mieszkańców

Dodatkowy nabór na wniosków poprzedzony został działaniami edukacyjnymi. Skierowane są one do mieszkańców posiadających stare paleniska węglowe i właścicieli nieruchomości niepodłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wiedzę o zagrożeniu smogiem oraz programie finansowanego wsparcia przekazują ekoedukatorzy. Ich zadaniem jest odwiedzenie ponad pięciu tysięcy domów jednorodzinnych, które według inwentaryzacji przygotowanej przez stolicę, nie są podłączone ani do sieci gazowej, ani cieplnej. Ekoedukatorzy przypominają, zgodnie z jednym haseł kampanii #Oddychaj Warszawo: „To czym palisz ma znaczenie”. Działają na terenie pięciu dzielnic, m.in. Białołęki, Rembertowa, Targówka, Wawra i Wesołej. To właśnie tam warszawiacy są najbardziej narażeni na zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji. Więcej informacji tutaj.

W tym roku mieszkańcy stolicy już po raz drugi mają możliwość otrzymania ekodofinansowania do wymiany starych pieców węglowych. Dzięki tym modernizacjom, w nowym sezonie grzewczym, ekologiczne ciepło popłynie do ponad 3300 gospodarstw domowych.

Środki na ekodotacje przyznawane są na podstawie Uchwały nr XXXVIII/975/2016 Rady m.st. Warszawy z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy, służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej.

Wsparcie przyznawane jest na podstawie Uchwały Rady m.st. Warszawy nr LXIII/1745/2018 z dnia 22 marca 2018 r. oraz Zarządzenia nr 812/2018 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 22 maja 2018 r.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze