XII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”

XII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”

29 września 2017 r. startuje XII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, który przeniesie widzów do eksperymentalnego świata lalek. Festiwal otworzy baśniowa adaptacja opowieści Hansa Christiana Andersena. „Krzesiwo” Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua to wyprawa w poszukiwaniu siebie i miłości.

Historię odrzucającego materializm żołnierza opowiedzą lalki i cienie. Bajka zamieni się w horror. Przez dziewięć dni na jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie będzie można obejrzeć kilkadziesiąt spektakli i filmów animowanych dla dorosłych. To również okazja do odkrywania tradycji lalkarskich. Wystawa „Kosmos Zahry Sabri” przybliży kulturę teatru lalek z Bliskiego Wschodu.

„Lalka też Człowiek” ugości w tym roku wielu polskich i międzynarodowych twórców. Wśród nich znajdzie się grupa Cie. Freaks und Fremde z Niemiec. Ich „Loving the alien” to ekspedycja przez czas i kosmos w rytmie muzyki Davida Bowiego. Aktorom towarzyszą realistyczne lalki i maski, które przemieniają scenę w opuszczone wesołe miasteczko. Teatr Rouge28 sięgnie do japońskich opowieści o duchach i filmów grozy. Razem z aktorami historię opowiedzą naturalnych rozmiarów lalki, wyłaniające się z cienia. „The Game of time” to siedem 7–minutowych historii stworzonych przez 7 reżyserów z 7 różnych krajów. Na końcu wszystkie układają się w spójną opowieść, przedstawioną przez jednego lalkarza.

„Lalka też Człowiek” to niepowtarzalna okazja do przekonania się, że teatr lalkowy i animacja skierowane są nie tylko do dzieci. Lalki nie służą wyłącznie dydaktyce i przekazywaniu morałów. To również aktorzy i artyści. Klasyka i eksperyment. Różnorodność formy i treści. „Teatr lalek nie jest sposobem naśladownictwa czegokolwiek” (Marek Chodaczyński). Festiwal to wydarzenie dla dorosłych, dla których granice wyobraźni nie istnieją.

XII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, 29 września – 2 października (prezentacje filmów animowanych) oraz 7-15 października (część teatralna), Warszawa.

Program wrzucimy jak tylko zostanie on udostępniony.

Grzybu

Komentarze