XVII Festiwal Warszawa Singera

Tegoroczna edycja Festiwalu Warszawa Singera to – jak zwykle – poza koncertami, spotkaniami, literaturą i sztuką, także teatr, w bardzo bogatej odsłonie. Zobaczymy przegląd premier minionego sezonu warszawskiego Teatru Żydowskiego, m.in. „Mykwę”, „Gołda Tencer zaprasza: Szlagiery żydowskiego kabaretu”, „Akademię Pana Kleksa”, „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy” czy zbierającą fantastyczne recenzje ostatnią premierę tego sezonu „Circus Kafka”. Festiwalowa publiczność po raz pierwszy w historii festiwalu zobaczy również spektakle studentów warszawskiej Akademii Teatralnej. Będzie można posłuchać czytań performatywnych w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego, a także Adama Woronowicza i Mirosława Zbrojewicza. XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia 2021 r.

PROGRAM

Spektakle studentów warszawskiej Akademii Teatralnej – po raz pierwszy na festiwalu
Niezwykle ciekawie zapowiada się przegląd studenckich spektakli, które powstały w ramach egzaminów studentów III i IV roku Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

„Makabreska” to podróż w głąb siebie w poszukiwaniu prawdy i rozgrzeszenia. Główny bohater domaga się zemsty za zbrodnie swojego ojca, który rzekomo mordował Żydów w czasie wojny. Spektakl wyreżyserował Jan Kamiński, również autor tekstów i adaptacji, raper, MC i lider podziemnego kolektywu Racja Sceny. Przedstawienie zostanie pokazane na Scenie Kameralnej Teatru Żydowskiego 27 sierpnia o godz. 21.00.

Kolejny studencki spektakl to projekt „@BabciaZosia_zapachy_kuchni” Wiktora Stypy. Tekst powstał jako impuls do nowej rozmowy o Holokauście, pozbawionej silnej w Polsce narracji budującej figury zbrodniarzy i bohaterów. Jest otwartym pytaniem o granicę prawdy i fałszu i o rolę jaką pełni w tym milczenie. Z kolei „Sublokatorka”, w reż. Karoliny Kowalczyk na podstawie prozy Hanny Krall jest próbą przyjrzenia się miejscom pamięci związanymi z traumą Zagłady i przepracowywaniu jej przez Polaków.
Oba spektakle będzie można obejrzeć jednego wieczoru na Sali Sceny Kameralnej Teatru Żydowskiego 23 sierpnia o godz. 21.30.
Ciekawą formę przyjmuje jeszcze jeden studencki projekt – plenerowy „Momik” w reż. Aleksandry Bielewicz. Autorka zabiera widzów/ przechodniów na swoisty spacer, który ma charakter intymnego doświadczenia – każdy z uczestników przed rozpoczęciem dostaje link do ścieżki audio. Korzystając z własnego telefonu oraz słuchawek dostaje możliwość wysłuchiwania nagrania prowadzącego go przez spektakl i jednoczesnego obserwowania synchronicznych działań aktorów. „Momik” pokazany zostanie 21 sierpnia w sobotę o godz. 14.00.
Spektakle Teatru Żydowskiego

Festiwal Warszawa Singera to zawsze doskonała okazja do obejrzenia najnowszych spektakli warszawskiego Teatru Żydowskiego. Teatralny maraton festiwalowy rozpocznie pozycja dla starszych dzieci i dorosłych – niedawna premiera „Akademii Pana Kleksa” w reż. Michała Buszewicza. Dwa spektakle odbędą się 21 sierpnia o 15.00 i 20.00 na Scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Następnego dnia w gościnnych progach Nowego Świata Muzyki Teatr Żydowski zagra również dwukrotnie „Noc Walpurgi” w reż. Agaty Biziuk, spektakl na podstawie scenariusza głośnego, wielokrotnie nagradzanego filmu Marcina Bortkiewicza pod tym samym tytułem.

26 sierpnia o godz. 17.00 i 20.30 na Scenie Kameralnej Teatru Żydowskiego festiwalowa widownia spotka się z ośmioma aktorkami – bohaterkami „Mykwy” w reż. Karoliny Kirsz. To jedna z najbardziej znanych sztuk izraelskich, opowieść o kobietach, ich codziennych problemach, ale też rozterkach związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie religijnej.

Teatr Żydowski, który na co dzień gra na wielu scenach Warszawy, 27 sierpnia zaprosi widzów na swoją Scenę Letnią w Ogrodzie Saskim na przebojowy „Circus Kafka” Michała Walczaka – przedstawienie, które miało premierę tuż przed zakończeniem sezonu, ale już zbiera świetne recenzje i budzi duże zainteresowanie widzów. Nazajutrz na tej samej scenie pokazany zostanie cieszący się ogromną popularnością spektakl „Gołda Tencer zaprasza: Szlagiery żydowskiego kabaretu” – niepowtarzalne spotkanie z największymi przebojami przedwojennych warszawskich scen kabaretowych.

Niemal na zakończenie festiwalu aktorzy Teatru Żydowskiego pokażą „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy” – szekspirowską „Burzę” w języku jidysz w reżyserii Damiana Josefa Necia, okrzykniętą przez krytykę jednym z najlepszych spektakli 2020.

Warto wybrać się również na małe formy teatralne przygotowane przez aktorki Teatru Żydowskiego – „Pudernice” i „Pchłę Szachrajkę”.

Czytania performatywne

W trakcie festiwalu odbędą się wyjątkowe czytania performatywne w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. Będą to „Biała siła. Czarna pamięć” na podstawie książki Marcina Kąckiego „Białystok. Biała siła. Czarna pamięć” w reżyserii Joanny Rzączyńskiej i „Nowe czasy” Aliny Świdowskiej, w reżyserii Karoliny Kirsz. Dla festiwalowej publiczności organizatorzy przygotowali również premierowe czytanie najnowszej sztuki Andrzeja Krakowskiego „Labirynt 53/54”, w którym udział wezmą Adam Woronowicz i Mirosław Zbrojewicz.

Nie sposób opisać wszystkich teatralnych i kabaretowych spotkań XVIII edycji Festiwalu Warszawa Singera. Wszystkie szczegóły, aktualne informacje i cały program są dostępne na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera. Szczegółowe informacje
o spektaklach Teatru Żydowskiego na Festiwalu Warszawa Singera dostępne są również na stronie Teatru Żydowskiego: www.teatr-zydowski.art.pl

Rezerwacje i bilety
Bilety na imprezy biletowane można kupić na stronie Teatru Żydowskiego www.teatr-zydowski.art.pl
i na stronie www.ebilet.pl oraz w kasach Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56. Kasy teatru są czynne od 2 sierpnia 2021. Przy ulicy Senatorskiej 35 działać będzie biuro festiwalowe,
w którym będzie można zarezerwować miejsca na imprezy bezpłatne. Tam też dostępny jest katalog Festiwalu Warszawa Singera wraz ze szczegółowym programem. Bilety na koncert Davida D’ora do nabycia również w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i na stronie www.teatrwielki.pl

 

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze