„Zmysły Sztuki” – czyli poszukiwanie własnych środków wyrazu
26 lutego 2015 roku, na pierwszym w tym roku spotkaniu z cyklu „Zmysły Sztuki”, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie gościć będziemy Katarzynę Kowalską – artystkę malarkę oraz Bartosza Kowalskiego – kompozytora, aranżera, instrumentalistę.
Podczas spotkania porozmawiamy między innymi o poszukiwaniach własnych środków wyrazu zarówno w kompozycjach malarskich, jak i w muzycznych, o abstrakcyjnym geometryzowaniu przestrzeni, o eksperymentowaniu z kolorem i kompozycją, o oryginalności i tradycji.
Relacja z poprzednich spotkań na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w Przestrzeni Edukacyjnej: http://www.wilanow-palac.pl, na blogu: http://zmyslysztuki.blogspot.com oraz na stronie współorganizatora spotkań – Fundacji „andART”: http://fundacjaandart.blogspot.com.
Spotkanie tylko dla widzów dorosłych. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Przyjęcie zaproszenia na spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki” jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku w celach promocyjnych.
Malarstwo jest niewątpliwie najważniejszą częścią jej twórczości, ale zajmuje się również rysunkiem/ilustracją i fotografią. Ważną inspiracją jest architektura, przestrzeń miejska, design, street art i grafika komputerowa.
Uczestniczy w licznych wystawach, wydarzeniach artystycznych i konkursach, m.in.:
- „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 2014” – BWA w Rzeszowie, wystawa pokonkursowa Dom Sztuki w Rzeszowie (2014)
- „Interferencje/Interferenzen” – multidyscyplinarna wystawa polsko – niemiecka, Galeria Secondhome Project, Berlin (2014)
- Wystawa pokonkursowa XII Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki „Homo Quadratus Ostroviensis” – BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim (2014)
- Wystawa „Abstrakcja” oraz Wystawa „Warszawa” – Dom Artysty Plastyka, Warszawa (2014)
- „Interferencje” – multidyscyplinarna wystawa polsko – niemiecka, Centrum sztuki Fort Sokolnickiego oraz II Międzynarodowa konferencja naukowa „Interferencje kultury współczesnej”, Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa (2013)
- III Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje”, Dom Sztuki, Rzeszów (2013)
- II Festiwal Sztuki Young at art – „Burza”, Dom Artysty Plastyka, Warszawa (2013)
- Finał konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch, Galeria Napiórkowska, Warszawa (2012)
- Wystawa pokonkursowa XI Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki „Homo Quadratus Ostroviensis” – BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim (2012)
- „Sztuka Bezdomna” – wystawa zbiorowa – Nizio Gallery, Warszawa (2011)
- Przetworydesign – rezydencja twórczego recyclingu – Soho Factory, Warszawa (2011)
- „Do zobaczenia” – Wystawa zbiorowa – Centrum Kultury, Lublin (2006)
Dr Bartosz Kowalski (www.bartoszkowalski.com) – kompozytor, aranżer, instrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Mariana Borkowskiego), gdzie obecnie pracuje jako wykładowca. Absolwent Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Audiowizualnej Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem m.in.: Krzysztofa Knittla, Krzesimira Dębskiego, Pawła Mykietyna, Włodka Pawlika, Zygmunta Koniecznego, Macieja Zielińskiego. Swoje umiejętności doskonalił w ramach stypendium podczas warsztatów w Musikhochschule Stuttgart. Uczestnik Międzynarodowego Seminarium Przedstawicieli Katedr Kompozycji Wyższych Uczelni Muzycznych Krajów Europy Centralnej w Pradze oraz Światowych Dni Muzyki w Chorwacji, gdzie miało miejsce światowe prawykonanie jego utworu „Symfonia Okręgów” na orkiestrę symfoniczną.
Autor blisko stu kompozycji (w większości utwory symfoniczne, orkiestrowe, chóralne i kameralne). Laureat głównych nagród w ponad dwudziestu krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum”, trzykrotnie Konkursu Kompozytorskiego Tadeusza Bairda, sześciokrotnie Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”. Dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1997, 2006) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2005). Uzyskał również tytuł Kompozytor-rezydent Filharmonii Świętokrzyskiej (w sezonie 2012/13).
Jako instrumentalista improwizujący (trąbka, kornet, waltornia, flety proste, fortepian, gitary, instrumenty elektroniczne) bierze udział w licznych koncertach i happeningach. Związany z zespołem muzyki improwizowanej „Sonofrenia”. Tworzy również muzykę do filmów. W swym dorobku ma wiele aranżacji i instrumentacji dzieł zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Współpracował m.in. z Waldemarem Malickim (aranżacje symfoniczne do programu telewizyjnego „Co tu jest grane” i „Filharmonia Dowcipu”) oraz Aliną Mleczko i kwartetem Prima Vista (płyta „La Fiesta”).
Twórca niezależnego kanału na YouTube, w którym opracowuje i wykonuje techniką „orchestra by one” utwory z różnych okresów muzycznych, występując pod pseudonimem Bartmuz.
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024