Zoo ma teraz ścieżkę zwiedzania dla niewidomych

Dyniomania w warszawskim zoo

Warszawskie ZOO zainstalowało terenową ścieżkę edukacyjną dla osób niewidomych i słabowidzących. Przy głównych wejściach znajdują się dźwiękowe plany ogrodu z nakładką tyflograficzną.

Od kilku tygodni w stołecznym ZOO funkcjonuje ścieżka edukacyjna z tablicami tyflograficznymi dla osób niewidomych i słabowidzących. Ustawiono również 11 rzeźb z brązu przy wybiegach wybranych zwierząt, by przybliżyć osobom słabowidzącym ich wygląd. Rzeźby powstały na podstawie modeli gipsowych, które wybrano w ramach konkursu ‘Dotknij mego świata’.

Posiadamy dwa duże plany ZOO z nakładką tyflograficzną, czyli osoby niewidome mogą prześledzić palcami wszystkie ścieżki i wszystkie obiekty, i najważniejsze – wybiegi ze zwierzętami. Dodatkowo po naciśnięciu przycisku przy konkretnych wybiegach lektor objaśnia, gdzie znajdują się jakie zwierzęta – mówi Anna Węgrzynowicz z Działu Edukacji Warszawskiego ZOO. – Poza tym na terenie ZOO rozsianych jest 11 rzeźb. Zrobiliśmy wielki konkurs ogólnopolski dla młodzieży i dzieci, spłynęło do nas około 80 rzeźb z całej Polski i na ich podstawie wybraliśmy najlepsze i odlaliśmy w brązie. Teraz właśnie te 11 zwierząt ma swoje wizerunki i każde posiada tabliczkę opisową w alfabecie Braille’a – dodaje.

Planem na przyszłość Warszawskiego ZOO jest rozbudowanie projektu o przewodniki audio i urządzenia, które osoby niewidzące będą mogły wypożyczyć i przejść z nimi całą ścieżkę.

Grzybu

Komentarze