Zoo świętuje swoje 88. urodziny, zaprasza do Willi pod Zwariowaną Gwiazdą

Zoo świętuje swoje 88. urodziny, zaprasza do Willi pod Zwariowaną Gwiazdą

11 marca przypada 88. rocznica powstania Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. W tym dniu zoo świętując swoje urodziny zaprasza do Willi pod Zwariowaną Gwiazdą – miejsca, w którym w czasie II wojny światowej ukrywało się ponad 300 uciekinierów z warszawskiego getta.

Niedawno swoje urodziny obchodził również mieszkaniec zoo nosorożec indyjski Jacob, a żyrafek Gortat świętował dwa metry i trzy miesiące.

Warszawskie zoo zaprasza mieszkańców do poznania swojej niezwykłej, wojennej historii. Pracownicy Działu Dydaktycznego, co godzinę, zapraszać będą zwiedzających do odwiedzenia służbowego mieszkania dyrektora Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny. Ten niezwykły dom, stojący w ogrodzie, za sprawą bohaterskiej postawy swoich właścicieli, zyskał nazwę Willi pod Zwariowaną Gwiazdą.

Podczas II wojny światowej Jan Żabiński, który utrzymał stanowisko dyrektora, dzięki możliwości swobodnego wejścia za mur warszawskiego getta, wyprowadzał na aryjską stronę kolejnych żydów. Udzielał im pomoc i żywił w piwnicy swojego domu.  Świadkowie tej heroicznej pomocy szacują, że Żabińscy uratowali w ten sposób 300 ludzi. Więcej informacji o historii tego miejsca tutaj.

Pierwsza grupa zwiedzających będzie mogła obejrzeć willę w piątek, 11 marca o godz. 9.15, następne wchodzić będą co godzinę, aż do godz. 14.15 (ostatnia grupa). Zbiórka chętnych odbywać się będzie przed willą. Zwiedzanie domu państwa Żabińskich jest bezpłatne, jednakże konieczny jest zakup biletu do zoo.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony 11 marca 1928 roku. Jego powierzchnia to blisko 40 ha. Warszawskie zoo ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt przedstawicieli ponad 500 gatunków, w tym około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych tzw. EEP. Od wielu lat zoo należy do Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Europejskiego Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Warszawskie zoo jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00. Więcej o działaniach zoo w roku 2015 można przeczytać tutaj.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze