13. Warszawskie Targi Sztuki
Jest to już 13. edycja Warszawskich Targów Sztuki. WTS są jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju, które co roku gromadzi szerokie grono marszandów, kolekcjonerów, kuratorów oraz miłośników sztuki. Około 50 wyselekcjonowanych galerii oraz antykwariatów wystawia blisko 1000 dzieł sztuki, m.in. obrazy, rzeźby oraz obiekty antykwaryczne.
Jest to jedyna impreza, podczas której można obejrzeć dokonania zarówno klasyków współczesności, takich jak: Nowosielski, Dróżdż, Dobkowski, Modzelewski, Opałka, Abakanowicz, Tarasin, Markowski, jak i młodszych pokoleniowo, odnoszących już sukcesy twórców m.in.: Stokłosy, Czycza, Leto, Surowca, Chudzickiego, Szwed. W Targach także biorą udział wydawnictwa książkowe. WTS mają niezaprzeczalną wartość edukacyjną. Podczas Targów są organizowane przez Pracownię Kwadrat Grafiki Artystycznej warsztaty dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzą też tacy uznani artyści jak Andrzej Pągowski. Równie istotnym aspektem części edukacyjnej są wykłady o sztuce i rynku sztuki prowadzone w trakcie WTS.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży:
Pracownia kwadrat www.pracowniakwadrat.com organizuje warsztaty dla dzieci.
Zaproszeni goście specjalni:
10.10. sobota godz. 12.00 Andrzej Stroka, Galeria Grafiki i Plakatu.
11.10. niedziela godz. 12.00 Andrzej Pągowski, artysta
Wykłady:
Piątek
09.10. godz.18.00
„Dlaczego rok 2015 jest Międzynarodowym Rokiem Tadeusza Kantora obchodzonym pod patronatem UNESCO”
prof. Sławomir Ratajski Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO
Sobota
10.10. godz. 13.00
„Fotografia kolekcjonerska” Wojciech Jędrzejewski, kolekcjoner fotografii
10.10. godz. 16.00
„Czy artysta jest uczestnikiem rynku sztuki” moderator dr Mikołaj Iwański, ekonomista
panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości
Niedziela
11.10. godz.13.00
“Winston Churchill i delfin. Na tropie kolekcji Zderzaka” Marta Tarabuła, właścicielka Galerii Zderzak
Z okazji 30. lecia działalności Galeria Zderzak zaprasza 09.10. o godz. 17.30 na jubileuszową lampkę szampana (stoisko nr 22).
Wystawa – Tadeusz Kantor
Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku. Z okazji 100. lecia urodzin Kantora UNESCO 2015 rok ogłosiło Rokiem Tadeusza Kantora. Obchody organizowane są w wielu miejscach na całym świecie. Największa prezentacja dorobku artysty została przygotowana w Sao Paulo w Brazylii (130 obiektów). Kantor był twórcą „totalnym”- jak sam o sobie mawiał. Malarz, happener, scenograf, reżyser, aktor, poeta. Ekspozycja składa się z obrazów, rysunków, projektów scenograficznych i plakatów. Będą też zdjęcia z działań teatralnych teatru CRICOT 2 Tadeusza Kantora autorstwa Konrada Pollescha oraz cykl dokumentalny poświęcony twórczości Kantora, wyprodukowany w 2014 roku przez Ośrodek Dokumentacji Sztuk Tadeusza Kantora „Cricoteka”, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Telewizję Polską S.A. Materiał wzbogacony jest archiwaliami, a także wypowiedziami z otoczenia artysty m.in. aktorów, przyjaciół i twórców będących pod wpływem mistrza.
Sześcioodcinkowy program dostępny bezpłatnie online na www.ninateka.pl, w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), partnera wystawy towarzyszącej 13. Warszawskim Targom Sztuki.
Wystawa – Rosław Szaybo
Wybitny grafik i plakacista, współtwórca tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, zaprojektowałniezliczoną ilość plakatów m.in. muzycznych, teatralnych i filmowych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Przez 16 lat był dyrektorem artystycznym CBS Records w Londynie.Prace Rosława Szaybo zapoczątkowały słynną serię płytową Polish Jazz, natomiast fani muzyki heavy metalowej jak ikonę czczą okładkę do albumu „British Steel” formacji Judas Priest. Artysta zaprojektował w sumie około 2 tysięcy okładek do płyt m.in. dla takich tuzów jak Elton Johon, Bob Marley, Santana, Janis Joplin, Leonard Cohen. Wiele z tych prac zdobyło sławę w Polsce i na całym świecie. Podczas 13.WTS artysta będzie podpisywał swoje prace.
Wystawa – Iwona Cur
„Art animals” – seria wielkoformatowych linorytów
Artystka przede wszystkim tworzy niezwykle pracochłonne linoryty o rzadko spotykanych gabarytach. Odbijane są na specjalnie zaprojektowanej prasie graficznej. Chętnie sięga też po tak szlachetne techniki grafiki warsztatowej jak: akwaforta, akwatinta, mezzotinta oraz litografia. W swojej twórczości inspiracje w dużej mierze czerpie ze świata zwierząt.
W autorskiej pracowni – „Pracownia Kwadrat” (format w jakim najczęściej się wypowiada) prowadzi według własnego programu zajęcia z rysunku i malarstwa.
Wystawa zewnętrzna:
Franciszek Starowieyski „ONI” (5-20 października)
Galeria Grafiki i Plakatu, ul. Hoża 40, Warszawa.
Godziny otwarcia Targów:
09.X.2015 godz. 15:30-20:00
10.X.2015 godz. 11:00-20:00
11.X.2015 godz. 11:00-18:00
9 – 11 października
Arkady Kubickiego
Zamek Królewski
Wstęp wolny!
- Program wydarzeń w DOROŻKARNI - 1 marca 2019
- Warsaw Restaurant Week 2016 - 21 października 2016
- #odzłośćsię! – Festiwal tłuczenia talerzy – edycja III - 8 października 2015