500zł za wynajem 50-metrowego mieszkania?

500zł za wynajem 50-metrowego mieszkania?
fot. warszawa.wikia.com

Tyle zapłacą najemcy nowych mieszkań czynszowych, stworzonych w ramach rządowego programu społecznego budownictwa. Projekt polega na budowie mieszkań o umiarkowanej stawce czynszu dla tych osób, które osiągają przeciętny poziom dochodów i nie stać ich ani na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku, ani na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Są to osoby, które również nie kwalifikują się do ubiegania o mieszkanie socjalne czy komunalne.

Chętnych czekają pewne ograniczenia. Pierwszym z nich jest warunek dochodowy zależny od liczby osób w rodzinie i regionu, z którego pochodzą. Przeciętny poziom zarobków, uprawniający do ubiegania się o mieszkanie, to kwota nieco niższa od średniej krajowej. Kandydaci nie mogą posiadać mieszkania w danej gminie.

– W zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego średni czynsz wynosi poniżej 9 zł za m2, czyli za 50-metrowe najemca zapłaci poniżej 500 zł, nie wliczając w tę kwotę mediów – Dariusz Stachera z departamentu budownictwa społecznego Banku Gospodarki Krajowej.

Program skupia się na miastach spoza pierwszej szóstki największych aglomeracji. Jednak docelowo BGK ma nadzieję, że inwestorzy z Warszawy i wielu innych miast będą aktywowali swoją działalność w tym projekcie.

– Otrzymaliśmy 60 wniosków od przedsiębiorców, co powinno doprowadzić do wybudowania około 3000 mieszkań w pierwszej edycji. Cały Program zakłada budowę minimum 30 000 mieszkań – przyznaje Dariusz Stachera.

Wnioski o wynajem będzie można składać już w 2016 roku, a pierwsze mieszkania powstaną pod koniec 2017 roku. Jednak najwięcej mieszkań z pierwszej edycji powstanie w 2018.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze