Szukasz dobrego szewca? Sprawdź na mapie!

Szukasz dobrego szewca? Sprawdź na mapie!

Szewc, optyk, tapicer czy krawcowa – pomoc prawdziwego fachowca na Żoliborzu znajdzie każdy, lecz pewnie nie każdy o tym wie. Deficyt ten postanowili zlikwidować aktywiści z dzielnicowego oddziału Miasto Jest Nasze. W poniedziałek zapoczątkowali akcję pod hasłem „Mistrzowie Żoliborza”, w której przekonują, że żoliborscy fachowcy są i są gotowi na wszystko.

Przejrzysta mapa, konkretna legenda i dokładne adresy najlepszych żoliborskich mistrzów. Cel całego przedsięwzięcia jest prosty, ale przy okazji bardzo ważny – promocja lokalnych pracowni rzemieślniczych i poinformowanie mieszkańców o tym, gdzie i jakie zakłady na terenie dzielnicy można znaleźć. Aktywiści Miasto Jest Nasze przekonują też, że dzięki takim działaniom chcą zwrócić uwagę na trudną sytuację rzemieślników i zrobić wszystko, aby owy niekorzystny trend zmienić. Na mapie znajdziemy m. in. dwóch kaletników, cztery pracownie krawieckie, trzech zegarmistrzów i wiele innych (łącznie 27 punktów) przydatnych na co dzień adresów. – Tym samym rozpoczynamy nowy, ekscytujący projekt „Mistrzowie Żoliborza” – informują działacze i zapowiadają, że wkrótce możemy spodziewać się kolejnych odsłon. – Przez następne tygodnie będziemy prezentować sylwetki żoliborskich rzemieślników, prawdziwych mistrzów w swoim fachu – czytamy dalej.

A jeśli już o mistrzach mowa, warto nadmienić, że nazwa projektu nie jest przypadkowa. Ma nawiązywać do najwyższej rangi możliwej do zdobycia w cechach – stopnia mistrzowskiego, chociaż z drugiej strony – jak informują sami twórcy akcji – ma charakter symboliczny, bo obejmuje również osoby nieposiadające tego tytuły, ale będące niewątpliwie mistrzami w swoim fachu.

Szlakiem-Mistrzow-Zoliborza

Pierwsze komentarze pokazują, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. Żoliborzanie chwalą przedsięwzięcie: „Chętnie dostałabym coś takiego w formie ulotki”, „Bardzo pomocna grafika. Zwłaszcza, że ostatnio szukałam krawca” – komentują w mediach społecznościowych, a przy okazji chętnie dodają nowe lokalizacje. O ulotkach na razie nic nie wiadomo. Wiadomo jednak, że mapa wkrótce zawiśnie we wszystkich zakładach, słupach Rady Dzielnicy oraz w kawiarniach i restauracjach.

Sytuacja rzemieślników nie jest najlepsza. Do praktyków – zarówno starszych, jak i młodszych, którzy przejmują fach po swoich przodkach – trudno dotrzeć. Część ma co prawda strony internetowe, innych jednak wciąż reklamuje tylko szyld na drzwiach. W ostatnich miesiącach i tak widać pewien trend, który sygnalizuje dobrą zmianę w tym zakresie. Rzemieślnikami (a przy okazji wielkimi pasjonatami) interesuje się więcej osób. Oprócz Miasto Jest Nasze podobną akcję organizowała także Fundacja Lokalny Certyfikowany w porozumieniu z CKS oraz uczniowie warszawskich liceów pod nazwą„Projekt Tradycja”.

Miasto Jest Nasze, które na razie skupia się wyłącznie na Żoliborzu zapowiada, że w przyszłości podobne mapy być może powstaną także w innych dzielnicach. To dobry sygnał – im więcej takich akcji, tym lepiej.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze