Wybrano Warszawskie Centra Lokalne

Wybrano Warszawskie Centra Lokalne
fot. UM/E.Lach

Mieszkańcy i eksperci wybrali 10 miejsc na mapie Warszawy, które zmienią się w najbliższym czasie. Centra lokalne to punkty, w których mieszkańcy będą mogli spotkać się z przyjaciółmi, spędzić wolny czas z rodziną czy zrobić codzienne zakupy.

Od stycznia do października br. odbywały się spotkania przedstawicieli Miasta oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich Odział Warszawski z mieszkańcami. Dyskutowano na nich m.in. o celach i założeniach projektu Warszawskie Centra Lokalne oraz o miejscach z największym potencjałem, które mogą stać się w przyszłości takimi centrami. Wynikiem tych działań jest studium koncepcyjne.

Kolejnym etapem będzie przygotowanie w oparciu o warsztaty i konsultacje społeczne w 2016 r. koncepcji architektonicznych dla 10 pilotażowych centrów lokalnych. Na budowę centrów lokalnych dzielnice otrzymają środki z budżetu m.st. Warszawy. Na ten cel zaplanowane jest 50 mln zł w Wieloletniej Prognozie Finansowej do roku 2021.

Centra lokalne mają służyć mieszkańcom. To wielofunkcyjne miejsca i place miejskie, które skupiają i łączą społeczność lokalną, sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych i sąsiedzkich oraz tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu wolnego. Powierzchnie te to sklepiki z lokalnymi produktami, wystawy, gastronomia, biura dla start-upów, targi okolicznościowe i wiele więcej.

Dziesięć pilotażowych Warszawskich Centrów Lokalnych:

1) Białołęka – ul. Modlińska 257,
2) Mokotów –  skwer Broniewskiego „Orszy”,
3) Ochota –ul. Mołdawska,
4) Praga-Północ –  Plac Hallera,
5) Rembertów – ul. Chruściela,
6) Targówek – ul. Kondratowicza,
7) Ursus – Osiedle Niedźwiadek,
8) Wawer – ul. Walcownicza,
9) Wilanów – ul. Nałęczowska,
10) Żoliborz – Plac Grunwaldzki.

Prace nad studium prowadzone były przez zespół pod przewodnictwem prof. ndzw arch. Krzysztofa Domaradzkiego (Wydział Architektury PW) w składzie: arch. Marlena Happach – OW SARP, dr inż. arch. Katarzyna Sadowy – OW SARP oraz arch. Aleksandra Wasilkowska OW SARP, dr Anna Domaradzka – Instytut Studiów Społecznych UW.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze