70 milionów złotych wprowadzi Warszawę i okolicę do naszych smartfonów

70 milionów złotych wprowadzi Warszawę i okolicę do naszych smartfonów

Dwadzieścia cztery gminy metropolii warszawskiej razem ze stolicą przygotują aplikacje mobilne ułatwiające działanie w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym.

Projekt warty 70 mln zł dofinansuje Unia Europejska w ramach instrumentu wspierającego rozwój obszarów miejskich – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT).

Projekt Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny to przygotowanie i wdrożenie mobilnych aplikacji w pięciu obszarach – dostępności przestrzeni publicznych, turystyki, transportu publicznego, parkowania i ochrony środowiska. – To nasz kolejny projekt przygotowywany i wdrażany wraz z gminami metropolii warszawskiej – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – Efektem tej współpracy będą funkcjonalne aplikacje.

Projekt ułatwi mieszkańcom oraz osobom odwiedzającym (turystom) – ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku – poruszanie się po terenie aglomeracji poprzez stworzenie systemu mikrolokalizacji, ułatwienie dostępu do informacji w przestrzeni publicznej oraz podniesienie poziomu dostępności i jakości usług publicznych. W ramach projektu zostaną zainstalowane nadajniki i sensory oraz stworzone mobilne aplikacje dostępne bezpłatnie dla wszystkich potencjalnych użytkowników. Korzystanie z aplikacji będzie możliwe ze smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych.

Projekt Virtual WOF, wraz z określeniem jego celów i zakresu, został wskazany w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+ jako jeden z czterech projektów wybranych do dofinansowania w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Liderem projektu będzie m.st. Warszawa a udział, w jego realizacji zadeklarowały 24 gminy należące do Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego: Czosnów, Góra Kalwaria, Halinów, Izabelin, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Marki, Milanówek, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Stare Babice, Sulejówek, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów. Porozumienia z gminami zostały już podpisane, wkrótce zostanie złożony wniosek o dofinansowanie projektu. Całość warta jest ponad 70 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 80 proc. Projekt będzie zrealizowany do końca 2022 r.

Z czego składa się projekt:
e-dostępność – to wdrożenie systemu mikronawigacji i informacji kontekstowej w urzędach i przestrzeni publicznej takich jak stacje metra oraz węzły komunikacyjne. System umożliwi za pośrednictwem aplikacji mobilnej zapoznanie się z katalogiem spraw, jakie można załatwić w danym urzędzie, nawigowanie wewnątrz budynków (np. doprowadzanie do konkretnego miejsca, w którym należy załatwić sprawę). Aplikacja mobilna będzie zawierała także moduł zdalnego pobierania numerka kolejkowego i informowania o tym, kiedy nastąpi kolej użytkownika. Dodatkowo aplikacja będzie połączona z bazami danych aktualności w gminie (powiązanie z mediami społecznościowymi, kanałami RSS stron internetowych, panel samodzielnego zarządzania treścią itp.), aby przesyłać mieszkańcom różnego typu komunikaty np. ostrzeżenia, informacje o wydarzeniach kulturalnych, sportowych itp. Aplikacja będzie zaprojektowana w taki sposób, aby ułatwiać poruszanie się po obiektach osobom z dysfunkcjami wzroku na podstawie czytanych przez nakładki głosowe w smartfonach wskazówek, informacji o przeszkodach.

e-turystyka – zakłada stworzenie wspólnej bazy danych o atrakcjach turystycznych wraz z mechanizmem dokonywania automatycznych tłumaczeń na minimum cztery języki obce. Obiekty uwzględnione w bazie zostaną wyposażone w rozwiązania technologiczne, które umożliwią użytkownikowi otrzymywanie informacji o atrakcji, aktualnych wydarzeniach, promocjach w momencie przebywania w ich pobliżu. Oznaczonymi obiektami będą m.in. wybrane muzea, teatry, pomniki, parki, skwery itp. Aplikacja będzie miała możliwość personalizacji, planowania własnych ścieżek zwiedzania i funkcję concierge’a – osobistego przewodnika. Profil użytkownika uwzględni przedział wiekowy, preferowany język, ewentualne niepełnosprawności oraz zainteresowania takie jak sport, muzyka, historia, aktywny wypoczynek, sztuka, teatr i kino, muzea i galerie. Aplikacji będzie posiadała moduł audiodeskrypcji, dzięki któremu z obiektami turystycznymi i dziedzictwem kulturowym będą mogły zapoznać się także osoby z dysfunkcjami wzroku.

e-transport – to opracowanie wygodnego narzędzia planowania podróży i poruszania się po terenie WOF. Aplikacja zlokalizuje użytkownika względem najbliższych przystanków, będzie kierowała do przystanków, informowała o czasie rzeczywistym oczekiwania na pojazd, do którego pojazdu należy wsiąść, na którym przystanku należy wysiąść (z wyprzedzeniem i w chwili zatrzymania się na właściwym przystanku), o trasie przejazdu i przystankach na żądanie, planowaniu podróży w czasie rzeczywistym i proponowała zmiany trasy przejazdu w przypadku awarii, utrudnień w ruchu itp. Dodatkowymi funkcjonalnościami będą ułatwienia dla niewidomych – możliwość zatrzymania autobusu na żądanie przy pomocy aplikacji, ułatwienie zlokalizowania pojazdu w oparciu o wibracje lub sygnały dźwiękowe. Dzięki instalacji mikronadajników możliwe będzie przesyłanie pasażerom informacji np. o utrudnieniach na drodze, wydarzeniach miejskich, kampaniach społecznych itp.

e-parkowanie – to dostarczenie kierowcom prostego narzędzia pod postacią aplikacji mobilnej, która ułatwi im poruszanie się i odnajdowanie wolnych miejsc parkingowych. Użytkownik wybierając adres/obiekt, do którego zmierza będzie mógł zobaczyć na mapie w aplikacji mobilnej stan zajętości miejsc parkingowych w danej strefie, która dodatkowo będzie miała funkcjonalność nawigowania do najbliższego wolnego miejsca. W przypadku, gdy system wdrażany jest w gminach WOF, na terenie których funkcjonuje strefa płatnego parkowania, dodatkową funkcjonalnością będzie dokonywanie e-płatności z poziomu aplikacji za dokładny czas postoju. W ten sposób nie będzie konieczności prognozowania długości postoju i „dorzucania do parkometru”.

e-środowisko – zakłada stworzenie systemu zbierania i przetwarzania w czasie rzeczywistym danych dotyczących parametrów środowiskowych w dwóch obszarach – jakości powietrza: PM10, PM2,5, NO2, CO, O3, parametry meteorologiczne: prędkość wiatru [km/h], opad atmosferyczny [mm], wilgotność względna powietrza [%], ciśnienie atmosferyczne [hPa], natężenie i struktura ruchu, średnia prędkość pojazdów oraz natężenia hałasu wg parametrów: LAeq12, LAeq4, LAeq16, LAeq8. Dane, wskazówki i ostrzeżenia dla instytucji i mieszkańców będą prezentowane w formie rozwiązania desktopowego i aplikacji mobilnej (warstwa informacyjno-promocyjna, prezentacja danych na mapie, moduł prezentacji danych pomiarowych). Ułatwią podejmowanie codziennych wybór przez mieszkańców i ułatwią procesy decyzyjne i planistyczne instytucjom zarówno publicznym, jak i prywatnym. Zaletą rozwiązania będzie wysoka aktualność danych oraz ich lokalność/dokładność lokalizacyjna.

źródło: um.warszawa.pl
Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze