Centralne Lotnisko w Polsce ma powstać pod Warszawą?

Centralne Lotnisko w Polsce ma powstać pod Warszawą?
fot. lotnisko w Chinach

Polska chciałaby podjąć współpracę z Chinami przy budowie Centralnego Lotniska – powiedział minister Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji powrócił właśnie z czterodniowej wizyty w Chinach. Polska pokłada duże nadzieje na współpracę inwestycyjną z dalekowschodnim partnerem.

Waszczykowski dokona oceny wizyty dopiero za kilka miesięcy. Powiedział, że strona polska złożyła Chinom propozycję współpracy, a w ramach kontroferty swoje propozycje przedłożyli też Chińczycy.

Z konkretnych projektów minister wymienił Centralne Lotnisko w Polsce. Dodał, że sprawa jest dyskutowana od lat. Musi być ono połączone kolejami dużych prędkości z głównymi miastami polskimi, aby miało sens i obsługiwało miliony ludzi.

O budowie CLP mówiono od ponad dekady. Urząd Lotnictwa Cywilnego podpisał pierwsze umowę w 2005 roku, jednak sprawa na stanęła w miejscu aż do teraz. Nowy port lotniczy obsługujący Warszawę został zaproponowany w rządowej Strategii Rozwoju Infrastruktury Transportowej (na lata 2010–2013). Propozycja wynikała z faktu, że Lotnisko Chopina wyczerpuje swoją przepustowość, a jednocześnie wzrastają utrudnienia w ruchu w tej części stolicy.

– Chcielibyśmy, aby firmy, które zbudowały wielką infrastrukturę w Państwie Środka, pomogły nam stworzyć podobną w Polsce – powiedział szef MSZ.

Intensywne negocjacje gospodarcze z Chinami mają związek z ogłoszoną wizytą prezydenta Chin Xi Jinpinga w naszym kraju. Ma do niej dojść w najbliższych miesiącach. W tym roku Chiny może odwiedzić też premier Beata Szydło.
Grzybu

Komentarze