Darmowe badania diagnostyczne samochodów

Darmowe badania diagnostyczne samochodów

W poniedziałek, 21 sierpnia, pierwszy raz w Warszawie na tak dużą skalę, ruszyła akcja bezpłatnych wybranych badań diagnostycznych pojazdów. Kierowcy mogą sprawdzić w swoich samochodach i motocyklach emisję spalin, ustawienie świateł i ciśnienie w oponach na 55 stacjach diagnostycznych.

Akcja jest realizowana dzięki współpracy m.st. Warszawy z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT) i trwa do końca wakacji.

– W stolicy ruszyła pilotażowa akcja bezpłatnych wybranych badań diagnostycznych w pojazdach. Prowadzimy ją z myślą o bezpieczeństwie kierowców i pieszych, ale również poprawie jakości powietrza – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy i dodaje – To kolejne nasze działanie, które prowadzimy w ramach kampanii „Oddychaj Warszawo”. Głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są transport indywidualny oraz niskiej jakości węgiel i odpady spalane w piecach. W walce o czyste powietrze bardzo dużo zależy od mieszkańców, od ich codziennych postaw, takich jak dbanie o sprawny samochód, korzystanie z transportu publicznego, wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne, czy docieplenie budynków.

– Przemysłowy Instytut Motoryzacji wspiera ważne inicjatywy związane z bezpieczeństwem transportu. Od wielu lat prowadzimy zaawansowane prace badawcze w tym zakresie. Staramy się również uświadamiać, jak duży wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego ma stan techniczny pojazdów – mówi Bogusław Pijanowski, zastępca Dyrektora ds. Rozwoju i Wdrożeń w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji.

Co sprawdzamy i dlaczego?

Kierowców, którzy chcą wziąć udział w akcji, zapraszamy do wybranej z 55 stacji kontroli pojazdów (lista w załączeniu). Na miejscu diagności sprawdzą poziom emisji spalin, ustawienie świateł i ciśnienie w oponach. Użytkownicy pojazdów otrzymają przy tym informację na temat stanu technicznego sprawdzanych elementów i zostaną poinstruowani przez specjalistów, jak odpowiednio je użytkować.

Pojazd, który spełnia normy emisji spalin, zmniejsza nie tylko niekorzystne oddziaływanie transportu na środowisko, ale również ogranicza negatywny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Zwiększona emisja zanieczyszczeń z niesprawnego układu wydechowego podnosi ryzyko występowania schorzeń układów oddechowego i krążenia.

Prawidłowe oświetlenie to gwarancja widoczności na drodze, szczególnie po zmroku. Jakość oświetlania dla każdego modelu pojazdu jest różna, a wpływ na to ma także rodzaj samego reflektora. Reflektory powinny być odpowiednio ustawione. Wyregulowane prawidłowo światła pozwalają na dostrzeżenie dużo wcześniej przeszkody znajdującej się na drodze. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na podjęcie odpowiedniej decyzji, która może istotnie wpłynąć i zaważyć na życiu wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Prawidłowo wyregulowane ciśnienie w ogumieniu wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale również na trwałość opon. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia, ponieważ zbyt wysokie przyśpiesza punktowe zużycie opony, a zbyt niskie powoduje zwiększone zużycie paliwa. Należy pamiętać również o sprawdzeniu stanu opony zapasowej.

Warszawa ogranicza zanieczyszczenia powietrza

Działania dotyczące poprawy jakości powietrza w Warszawie prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń oraz energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki podpisanemu w maju 2016 roku zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy zatwierdzającemu „Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”. Budżet Programu ma wartość 16 miliardów złotych.

Tylko w budżecie m.st. Warszawy na 2017 rok na ochronę środowiska przeznaczonych zostało ponad 2 miliardy złotych, w tym ponad 1,1 miliarda złotych – na ochronę powietrza. Wśród realizowanych za te środki działań znajdują się m.in. rozbudowa II linii metra, zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, rozwój infrastruktury rowerowej czy też letnie oczyszczanie ulic.

Istotnym elementem działań przyczyniających się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza w Warszawie jest również realizowany od początku 2017 roku system dotacji do wymiany indywidualnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne źródła gazowe lub podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Z tego typu pomocy w pierwszym etapie naborów skorzysta około 400 gospodarstw domowych. W tym roku od września planujemy uruchomić kolejny nabór.

Przemysłowy Instytut Motoryzacji wspiera bezpieczeństwo w transporcie

Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i zwiększanie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego to dla Przemysłowego Instytutu Motoryzacji działania kluczowe. PIMOT oferuje szeroki zakres badań związanych z bezpieczeństwem czynnym i biernym środków transportu, ich oddziaływania na środowisko oraz badań symulacyjnych i kompatybilności elektromagnetycznej.

W Przemysłowym Instytucie Motoryzacji, w ramach Centrum Bezpieczeństwa Transportu i Diagnostyki Pojazdów, działa Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów wyposażona w najnowocześniejszą linię diagnostyczną i aparaturę pomiarową. Pracownicy Stacji posiadają wieloletnie doświadczenie, którym chętnie dzielą się z innymi diagnostami podczas szkoleń organizowanych w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji. Ponadto w OSKP PIMOT organizowane są państwowe egzaminy kandydatów na diagnostów prowadzone przez Transportowy Dozór Techniczny.

źródło: UM
Grzybu

Komentarze