Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2021

Już po raz dziesiąty Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów do zwiedzania rezydencji królewskich w ramach akcji „Darmowy listopad”. Rezydencje królewskie przygotowały darmowe bilety na wystawy stałe i czasowe oraz specjalne wydarzenia – spotkania, wykłady, konferencje, warsztaty i oprowadzania. Dzieci i młodzież, grupy szkolne zapraszamy do skorzystania z darmowych lekcji muzealnych oraz prezentacji online

W tym roku w akcji „Darmowy listopad” po raz pierwszy bierze udział aż osiem rezydencji królewskich z czego trzy w Warszawie:

👑 Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie, Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej wraz ze znajdującymi się na niej wystawami czasowymi oraz ekspozycji stałej w pałacu Pod Blachą.

W ramach Trasy Królewskiej będzie można zobaczyć odrestaurowane wnętrza apartamentów króla Stanisława Augusta, w tym sale reprezentacyjne, składające się na Apartament Wielki, oraz Apartamenty Królewskie, czyli pomieszczenia mieszkalne ostatniego króla Polski. Trasa zwiedzania obejmuje również Salę Senatorską w której uchwalona została Konstytucja 3 maja oraz Pokoje Królewiczowskie z ikonicznymi dziełami Jana Matejki – najsłynniejszymi obrazami wielkoformatowymi: „Konstytucja 3 maja 1791 roku”, „Rejtan – upadek Polski”, „Kazanie Skargi” i „Stefan Batory pod Pskowem” – oraz dwunastoma szkicami z serii „Dzieje cywilizacji w Polsce”.

W trasę zwiedzania włączone zostały wystawy czasowe:
– „Chopin. Salon romantyczny”,
– „Albumy prof. Stanisława Lorentza. Dokumentacja historii odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie”,
– „Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu ryskiego na Zamku”,
– „Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego”.

Jak co roku w ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” Zamek Królewski w Warszawie przygotował specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży, szkół oraz dorosłych. Składają się na nią:
– bezpłatne lekcje muzealne „Twoja najpiękniejsza lekcja historii”,
– niedzielne spotkania dla dzieci na wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie…”,
– bezpłatne wykłady stacjonarne „Jubileusz – śladami odbudowy”,
– bezpłatne prelekcje „Roberto Longhi – uczony i kolekcjoner” i „Caravaggia „Wieczerza z Emaus” z 1606 r: pomiędzy realizmem a sacrum”,
– konferencja naukowa pt. „Zamek Królewski w Warszawie w okresie międzywojennym – przestrzeń państwowa, dyplomatyczna i rezydencjonalna”.
W formie online dostępne będą bezpłatne wykłady dla uczniów klas maturalnych „Zamek dla maturzystów” oraz film edukacyjny „Historia prosto z Zamku – Jaki znak Twój…?”.

Godziny otwarcia: wtorek–niedziela: 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
Od 2 do 30 listopada wstęp na ekspozycje stałe: Trasa Królewska i pałac Pod Blachą na podstawie darmowych wejściówek do pobrania w kasie Zamku w dniu zwiedzania. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejścia, dotyczy to również grup.

👑 Łazienki Królewskie w Warszawie

W listopadzie Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia dla zwiedzających:

– Pałac na Wyspie – jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów;
– Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, – Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w., a także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
– Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji;
– Koszary Kantonistów, w których eksponowane są wystawy stałe „Las” i „Oko w oko” oraz wystawa czasowa „Co wiemy o grzybach?”.
– Stajnie Kubickiego, w których mieszczą się dwie wystawy stałe: „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego” i „Królewska Manufaktura Tkacka”.

Przez cały listopad dostępna jest wystawa „Chocim 1621” prezentująca cenne, niezwykle zdobione uzbrojenie używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie. Ekspozycja mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego. Wystawa powstała z okazji 400-lecie wojny chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. We wrześniu 1621 roku połączone siły polsko-litewsko-kozackie powstrzymały ponad 100-tysięczną armię turecką, prowadzoną przez samego sułtana Osmana II, przed agresją na Rzeczpospolitą. Wystawa „Chocim 1621” otwarta jest od wtorku do czwartku w g. 10-16 oraz od piątku do niedzieli w g. 10-18.

Do 14 listopada w Stajniach Kubickiego prezentowany będzie również obraz „Przysięga Witolda” autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów.

Wszystkie obiekty oraz wystawy czasowe czynne są od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30, z wyjątkiem Podchorążówki – tu ostatnie wejście o godz. 15.20), zaś od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30, z wyjątkiem Podchorążówki – tu ostatnie wejście o godz. 17.20).

👑 Pałac Króla Jana III w Wilanowie

W ramach „Darmowego listopada w rezydencjach królewskich” Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało specjalne spacery i warsztaty:

– „Zobacz pałac” – weekendowe oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III. Zwiedzający będą rozszyfrowywać symbolikę ukrytą w obrazach i rzeźbach, a także poznają funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które spotkają na trasie zwiedzania (soboty i niedziele, g. 11 i g. 13).

– „Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości” – warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 6 lat i ich opiekunów o życie dworu polskiego,

– „Zwykłe – niezwykłe komnaty” – trzy spacery tematyczne, które zabiorą dorosłych w podróż w świat porcelany, roślin i zwierząt: – „Kobaltem malowane”, „Królowa Róża i jej dwór”, „Na łowy”. Punktem wyjścia będą nieoczywiste pomieszczenia wilanowskiego pałacu, których wyposażenie i zdobienia staną się inspiracją do działań twórczych (12, 19, 26 listopada g.13).

Liczba miejsc na spacerach i warsztatach jest ograniczona – bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.

Dla grup szkolnych Muzeum przygotowało bezpłatne zajęcia edukacyjne – więcej informacji na stronie internetowej muzeum. Na zajęcia dla grup wymagana jest uprzednia rezerwacja. Jedna grupa zorganizowana może liczyć nie więcej niż 15 osób.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze