Dzień Św. Patryka 2017 w Warszawie

Dzień Św. Patryka 2017 w Warszawie

Dzień Świętego Patryka jest świętem narodowym w Irlandii. Obchodzony jest na cześć patrona tego kraju – św. Patryka. Charakterystycznym elementem tego święta jest zielony ubiór. W Irlandii tego dnia mieszkańcy wielu miast ubierają się na zielono, tańczą do tradycyjnej irlandzkiej muzyki oraz kosztują mocnych trunków, przede wszystkim whiskey oraz zielonego piwa. Zieleń nawiązuje do trójlistnej koniczyny, która kojarzy się ze świętym Patrykiem.

Wbrew pozorom Święty Patryk wcale nie był Irlandczykiem, a… Brytem. Gdy przyszedł na świat Brytania była podbita przez Rzymian. Jako nastolatek został uprowadzony przez irlandzkich piratów i przez sześć lat w niewoli pasł owce. I choć udało mu się uciec, postanowił wrócić do Irlandii, gdzie został biskupem i przez kilkadziesiąt lat głosił Ewangelię. Zmarł prawdopodobnie 17 marca 461 r.

Pubów w Warszawie jest sporo. Ale takich, w których można się poczuć jak w Irlandii dosłownie kilka.

Molly Mallone’s Irish Pub na Krakowskim Przedmieściu 41 to jeden z najpopularniejszych pubów rodem z Irlandii w Warszawie. W Dzień Świętego Patryka irlandzką whiskey Tullamore Dew będzie można wypić w promocyjnej cenie.

Irish Pub przy Miodowej 3, który znajduje się niedaleko pubu Molly Mallone’s, zna każdy warszawiak. Irish Pub funkcjonuje w stolicy od 1991 roku! I nic nie wskazuje na to, że miałby zostać zamknięty. Właściciele pubu zapraszają jak co roku na świętowanie Dnia Świętego Patryka. – Dzień Świętego Patryka to dzień radości i życzliwości. Podobno tego dnia nawet piana na Guinnessie zielenieje… – piszą na stronie.

W Emerald Irish Pub przy Alejach Jerozolimskich 4 w Dzień Świętego Patryka również będzie grać muzyka (na żywo!), a Guinness będzie lał się litrami.

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest również w innych lokalach w Warszawie, w klimacie mniej nawiązujących do zielonej Irlandii, m.in. w klubie Remont na ul. Waryńskiego 12, w Pubie Student w budynku DS Riviera przy Pl. Politechniki, w klubie Pictures przy ul. Obrazkowa 26, w Hali Koszyki oraz w pubie Gniazdo Piratów przy Ogólnej 5. W Coffeetura specjalnie dla Was zostanie przygotowana oferta tematycznych napojów. Tak więc wszystko będzie na zielono. Zakład Mięsny Wileńska 25 ma w programie koncert muzyki irlandzkiej na żywo.

Grzybu

Komentarze