Festiwal LABA 2019
Spotkaliśmy się i okazało się, że jest nam ze sobą po drodze. My, czyli Fundacja PRZEKRÓJ i Otwarty Jazdów, zapraszamy na Labę, święto czasu wolnego. Chcemy stworzyć przestrzeń do spotkania. W środku miasta, ale na trawie i pod drzewami. Blisko tego, czym żyjemy na co dzień, ale i blisko natury. W innych okolicznościach niż zwykle, bez pośpiechu i bez założonej listy celów do osiągnięcia. Wierzymy w siłę bezpośrednich relacji, wartość zabawy i swobodnego eksperymentowania. Bez presji czasu.
Będziemy razem czytać i uprawiać ogródek, medytować i tańczyć, dyskutować i spacerować, gotować i budować. Albo po prostu jeść, słuchać muzyki i się uśmiechać. Wystawiać twarze do słońca albo okrywać się kocami. Boso albo w butach, jak kto woli. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Taka Laba.
PROGRAM NA SOBOTĘ 08.06.2019 r.:
(na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy, linki do szczegółowych informacji znajdziesz na stronie wydarzenia – link poniżej)
AMBASADA MUZYKI TRADYCYJNEJ
ul. Jazdów 3/20
15:00-19:00
Otwarcie wystawy Andrzeja Bieńkowskiego i Daniela de Latoura
Labę rozpoczynamy otwarciem wystawy obrazu Andrzeja Bieńkowskiego oraz rysunków Daniela de Latoura.
W zakamarkach ogrodu będzie można wysłuchać archiwalnych opowieści najstarszych mieszkańców góralskich wsi.
Jednocześnie trwać będzie ogrodowa sjesta: leżenie, pogaduszki, popijanie ziołowych naparów, nabieranie sił i ochoty na wieczorną potańcówkę, która rozpocznie się o godzinie 20.00.
20:00-01:00
Potańcówka, Labanga w Ambasadzie
Zagrają: Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, czyli jedna z ostatnich w kraju orkiestr grających do tańca, Kapela Wiesławy Gromadzkiej, wyjątkowej harmonistki, oraz Stanisław Golem w składzie Hanaj, de Latour, Herda.
Zabrzmią melodie, które na Kongresie Futurologicznym uchwalono jako ludowe przynależne Lubelszczyźnie i Radomszczyźnie. Oberki, mazurki, polki, fokstroty, tanga, walczyki i podróżniaki. A może i coś więcej!
PAŃSTWOMIASTO
ul. Jazdów 3/12
12:00-15:00
Grunt to zabawa
Przestrzeń do zabawy dla dzieci inna niż wszystkie. Zamiast znanego układu i urządzeń – kuchnia błotna, pnie i gałęzie drzew, stare ule, rynny, naturalne lub ponownie wykorzystane materiały. Ziemia, woda, piasek, trawa, żywica. Wyzwanie, ale także szansa na rozbudzenie ciekawości, interesującą rozmowę, próby i eksperymenty. Zapraszamy dzieci (2-6 lat), rodzeństwo oraz rodziny wraz ze znajomymi. W domku można napić się wody z miętą z ogrodu, spróbować miodu Miejskich pszczół lub zrobić sobie herbatę czy kawę (jest łazienka oraz salka do przewijania dzieci).
15:00-18:00
Wycinki w termosie. Warsztaty kreatywne
Wspólnie z autorką projektu „Wycinki w termosie” uczestnicy warsztatów stworzą z wycinków gazet własne teksty.
MIEJSKIE PSZCZOŁY
ul. Jazdów 3/8
11:00-15:00
Warsztaty fotograficzne z cyjanotypii
Podczas warsztatów organizowanych przez Spółdzielnię Krzak stworzymy fotogramy przy użyciu jednej z najstarszych technik fotograficznych, czyli cyjanotypii, oraz zebranych na Jazdowie roślin. Dwie tury po 2 godz., będą zapisy.
MOTYKA I SŁOŃCE, SOLATORIUM / Pracownia Dóbr Wspólnych
ul. Jazdów 3/9
12:00-14:00
Rośliny i zmysły – kolaż na Jazdowie
Na warsztatach zajmiemy się roślinnością Jazdowa. Za inspirację posłużą nam kwiaty, drzewa, krzewy oraz zmysły: zapach i dotyk. Elementy do kolażu będziemy wycinać ze starych książek, rycin botanicznych, zdjęć i pocztówek. Zajęcia poprowadzą Paulina Oknińska i Monika Proniewska z Hekla Studio.
16:00-18:00
Root Connection. Porozmawiaj z naturą
Zapraszamy do tańca improwizowanego.
WYDARZENIE CAŁODNIOWE:
Pieczenie chleba
Upieczemy chleb, dowiemy się, co jest ważne w tym procesie, jak wybrać mąkę, jak dbać o zakwas. Jeśli przyniesiesz słoik, to weźmiesz trochę do domu – zakwas ma na imię Hieronim i ma ponad sto lat. Zaprasza Arek Andrzejewski (Chlebodawca).
FUNDACJA BULLERBYN
ul. Jazdów 5a/1
14:00-16:00
Wolna edukacja
Spotkanie z rodzicami z Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn – rozmowa o blaskach i cieniach edukacji poza szkołą i o tym, jak to jest być rodzicem dziecka, które nie chodzi do szkoły.
16:00-18:00
Psychologia optymizmu
Warsztaty, jak myśleć pozytywnie pomimo porażek.
Spółdzielnia Krzak
ul. Jazdów 10/6
11:00-12:00
Joga na trawie
Poranne zajęcia z jogi poprowadzi Marta Karczewska (PrzeDobrze).
16:30-18:00
Myśl o niebieskich migdałach! Jak odpoczywa nasz mózg?
Co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy próbujemy nie myśleć? Dlaczego nasz mózg nie lubi bezczynności? W jaki sposób zatrzymać gonitwę myśli? Dlaczego bujanie w obłokach jest tak potrzebne? Porozmawiamy sobie o tym, jak działa nasz mózg, jaką funkcję pełnią neurony i astrocyty, jak o niego dbać i co jest dla niego najlepszym odpoczynkiem. W spotkaniu udział wezmą neurobiolog oraz duet edukatorek z kolektywu Future Simple, który przygotuje dla Was ćwiczenia na wynos. Na spotkanie zaprasza Festiwal Myśli Abstrakcyjnej.
OTWARTA PRACOWNIA
ul. Jazdów 3/6
11:00-13:00
Archibazy. BAZowanie 2019, I tura
Robienie schronów, domków, kryjówek. Wodnych, ziemnych, powietrznych… Kto nie chciałby wrócić choć na chwilę do czasów, gdy był dzieckiem? Zapraszamy dzieci od lat 3 wraz z opiekunami do ogrodu Otwartej Pracowni Jazdów. Zamienimy patyki, drewniane skrzynie, sznury i koce w niepowtarzalne materiały budowlane i dekoracyjne.
14:00-16:00
Piór i Pusz. Warsztaty z robienia pióropuszy
Ze wstążek, kwiatów i guzików dzieci wyczarują kolorowe indiańskie pióropusze według własnego projektu.
14:00-16:00
Archibazy. BAZowanie 2019, II tura
20:00- 23:00
Muzyka w Pracowni: Tomasz Mreńca
W inny wymiar czasoprzestrzeni zabierze nas multiinstrumentalista Tomasz Mreńca.
WYDARZENIE CAŁODNIOWE:
lemoNADA. Stoisko z lemoniadą
W konwencji niekończącej się wyobraźni i amerykańskich filmów familijnych zapraszamy na orzeźwiający trunek, gaszący pragnienia nawet najbardziej spragnionych łowców przygód. Woda, cytryna, lód i mięta to cztery składniki szczęścia. Istnieje możliwość dosładzania!
FUNDACJA NAUKI I PRZYGODY / OsiemPrzezDwa
ul. Jazdów 8/2
12:00-17:00
Majsterkowanie
Wydarzenie w ramach projektu Otwartego Uniwersytetu Jazdów dla miłośników majsterkowania i wszystkich zainteresowanych tworzeniem eksponatów naukowych.
13:00-14:00
Warsztat z gumizelą
Daj się wciągnąć w zabawę z gumizelą!
WYDARZENIA CAŁODNIOWE:
Gry outdoorowe i podwórkowe w ogrodzie
Zagramy głównie w „Tower of Power” i „Bamboleo”, ale też klasyki podwórkowe.
Pisanie kredą po ulicy Jazdów i duże bańki mydlane
Cała ulica dla nas! Będziemy rysować, pisać i puszczać wielkie bańki mydlane z płynu, który sami zrobimy.
LADOM
ul. Jazdów 7/14
19:50-21:00 (wejście od 19:30)
Koncert plenerowy
Wieczór z muzycznymi improwizacjami w wykonaniu tria w składzie: Paweł Szamburski (klarnet + FX), Bartek Tyciński (gitara + FX) i Hubert Zemler (perkusja + FX) – czyli SZATY ZE ZŁOTA.
CHATA NUMINOSUM
ul. Jazdów 3/5
13:00-18:00
Przekrój/wykrój
W ramach nowego projektu modowego Fundacji PRZEKRÓJ zapraszamy na warsztaty z szycia! Pod okiem krawcowych i konstruktorek będzie można uszyć klasyczną spódnicę inspirowaną modowym archiwum „Przekroju”. Przygotujemy pięć stanowisk z maszynami do szycia. Prosimy o przyniesienie własnej tkaniny – zapewniamy wykroje i korepetycje.
19:00-21:00
ot!WARTE CZYTANIA
W ramach wielkiej laby będzie można przeczytać fragment tekstu, poimprowizować muzycznie lub zwyczajnie odprężyć się na kocu i posłuchać, jak czytają inni. Wspólny relaks z książką – czy może być coś przyjemniejszego? Spotkanie przy Chatce Numinosum prowadzi Kolektyw Gdzie są wszyscy?
SKWER DIALOGU
21:00
Koncert Piotra Kurka i duetu Malediwy
Wieczór otwiera duet Malediwy, czyli Marek Pospieszalski i Qba Janicki. Następnie wysłuchamy koncertu Piotra Kurka. Oprawę wizualną przygotowała Zuzanna Kofta we współpracy z Mikołajem Chylakiem i Tomkiem Melissą. Wszystko wydarzy się na żywo, wydarzy się pięknie i nie wiadomo jak dokładnie.
WYDARZENIA CAŁODNIOWE:
Jedzenie i napoje
W czasie festiwalu o jedzenie i napoje zadba Kuchnia Konfliktu oraz Proszę Zdrowie.
Labowiczów zapraszamy na Skwer Dialogu, tam też znajdziecie rikszę z kawą.
Kiosk „Przekroju”
Zapraszamy do kiosku Fundacji PRZEKRÓJ, gdzie spotkasz naszych redaktorów. Zajrzyj, porozmawiaj, poczytaj „Przekrój”.
—–
PROGRAM NA NIEDZIELĘ 09.06.2019 r.:
(na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy, linki do szczegółowych informacji znajdziesz na stronie wydarzenia – link poniżej)
AMBASADA MUZYKI TRADYCYJNEJ
ul. Jazdów 3/20
11:30-14:00
Śniadanie pod gołym niebem
Spotykamy się w ogrodzie na piknikowe śniadanie. Stół będzie miał charakter składkowy.
Zachęcamy do przynoszenia swojego wkładu na śniadaniowy stół — dzięki temu na pewno niczego nie zabraknie! Dołączy do nas Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, która stworzy oprawę muzyczną stawiającą na nogi lepiej niż kawa.
15:00-18:00
Grzebanie w ziemi
Po śniadaniu płynnie przejdziemy do relaksującego grzebania w ziemi. Stworzymy małe ogródki, mikrorabatki i tycie uprawy z ziół i kwiatów, które ozdobią naszą wspólną przestrzeń. Można przynieść swoje ulubione nasionka i sadzonki.
PAŃSTWOMIASTO
ul. Jazdów 3/12
12:00-14:00
Warsztaty z kolażu o tematyce jazdowskiej dla dzieci
Zapraszamy na kolażowe szaleństwo! Zastanowimy się, co by było gdyby, i wspólnymi siłami stworzymy pełną marzeń, zwariowaną panoramę Jazdowa. Będziemy ciąć, kleić i dobrze się bawić, a wszystko pod okiem studentów architektury: Gusi Szlachciak i Bartka Kruka.
14:30-16:30
Pięciominutowe książeczki. Warsztaty plastyczne dla dzieci
Z pomocą prowadzących dzieci przygotują książeczki artystyczne na zadany temat. Tak naprawdę zabawa jest pięciominutowa tylko z nazwy i zwykle trwa ponad godzinę.
19:00-22:00
Niedzielno-wieczorne błyski
Ogród jest otwarty dla każdego. Wejdź śmiało, odpocznij, zrelaksuj się! Wizualizacje w ogrodzie przy ambientowej muzyce przygotowali Bartek Kruk i Jonasz Jowisz.
MIEJSKIE PSZCZOŁY
ul. Jazdów 3/8
12:00-14:00
Miejskie pszczoły
Pszczoły i owady zapylające żyją obok nas, w Warszawie, a mimo to często ich nie zauważamy. Wpadnij, jeśli chcesz się im przyjrzeć i dowiedzieć się, co możemy wspólnie dla nich zrobić. Podobnie jak większość owadów pszczoły są zagrożone, a to nie pozostanie bez wpływu także na nas. Warsztat dla dorosłych i dzieci.
MOTYKA I SŁOŃCE, SOLATORIUM / Pracownia Dóbr Wspólnych
ul. Jazdów 3/9
11:00-16:00
Masaż tajski
Kojące masaże w wykonaniu Talyi Balikcioglu i Nadii Szypilow. Jedna sesja trwa 30 min. Chętnych zapraszamy do namiotu przed Solatorium (maks. 16 osób).
12:00-17:00
Wspólna praca w ogrodzie
12:00-17:00
Niech Żyje Świnia
W kalendarzu chińskim rok 2019 jest rokiem świni. Zapraszamy do wspólnego lepienia glinianego pomnika, który ma symbolicznie uhonorować trud i cierpienie tych zwierząt. Rzeźba stanie w ogrodzie społecznościowym Motyka i Słońce.
FUNDACJA BULLERBYN
ul. Jazdów 5a/1
12:00-14:00
Wolna edukacja
Spotkanie z rodzicami z Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn – rozmowa o blaskach i cieniach edukacji poza szkołą i o tym, jak to jest być rodzicem dziecka, które nie chodzi do szkoły.
14:00-16:00
20 000 mil. O rocznej podróży dookoła świata z dziećmi
Worldschooling w pigułce. O podróżowaniu z dziećmi, nauce w drodze, jak to zrobić i ile to kosztuje, opowiedzą Maja i Wojtek, którzy kilka lat temu zdecydowali się zapewnić swoim dwóm synom edukację poza szkołą, która przerodziła się w ich pasję – podróżowanie.
17:30-20:00
Ukulele project
Nastrojowe popołudnie pod znakiem ukulele – koncert, warsztaty gry na tym instrumencie i wspólne muzykowanie.
SPÓŁDZIELNIA KRZAK
ul. Jazdów 10/6
11:00-12:00
Joga na trawie
Poranne zajęcia z jogi poprowadzi Marta Karczewska (PrzeDobrze).
14:00-15.30+
Laba przy podpiwku. Spotkanie w kryzysie emocjonalnym
Jednym z wymiarów trwającego kryzysu klimatycznego jest coraz powszechniejszy kryzys emocjonalny przybierający różne formy. Globalna plaga depresji, nowe rodzaje zaburzeń pojawiają się jak grzyby po deszczu. Z deszczami też jest problem – albo susza, albo powódź. Wielu z nas próbuje znaleźć sobie miejsce w rzeczywistości dobrobytu w cieniu potężnego zagrożenia. Uciekamy przed lękiem, odrzucamy pytania o przyszłość, stając przed codziennymi wyborami. Przy podpiwku i kiszonkach pogadamy, czy etyczna konsumpcja kosztuje i musi wiązać się z rezygnacją oraz czy zwrot kulinarny w sztukach wizualnych ma sens. Prowadzenie: Adelina Cimochowicz.
15:30-18:00
Radykalne Robótki Ręczne
Wbrew otaczającym nas nastrojom wspólnie spędzimy czas i wydziergamy zielone kominiarki, wymierzone w bezradność wobec kryzysu ekologicznego.
OTWARTA PRACOWNIA
ul. Jazdów 3/6
14:00-16:00
Hippie shirt. Tęczowa koszulka
Stoisko DIY, na którym będziemy projektować i malować koszulki w fantastyczne wzory na przygotowanych wcześniej szablonach (dla młodszych dzieci) albo w tęczowym stylu hippie (10+). T-shirty po warsztatach zostają u nowych właścicieli! Pod koszulą i marynarką, niczym strój Supermana, mogą przypominać wszystkim odwiedzającym Labę o ich prawdziwym ja – skrytym jazdowym labowiczu.
WYDARZENIE CAŁODNIOWE:
lemoNADA. Stoisko z lemoniadą
W konwencji niekończącej się wyobraźni i amerykańskich filmów familijnych zapraszamy na orzeźwiający trunek, gaszący pragnienia nawet najbardziej spragnionych łowców przygód. Woda, cytryna, lód i mięta to cztery składniki szczęścia. Istnieje możliwość dosładzania!
FUNDACJA NAUKI I PRZYGODY / OsiemPrzezDwa
ul. Jazdów 8/2
11:00-13:00
Robienie łapaczy snów/makram
Warsztaty ze znanej od starożytności sztuki wiązania sznurków.
16:00-17:00
Wsłuchaj się w siebie, wsłuchaj się w miasto. Z Pracownią Dóbr Wspólnych
W środku dnia i w środku miasta zapraszamy na medytację mindfulness, którą poprowadzi Julia Wahl. Będziemy oddychać, chodzić albo siedzieć. Patrzeć i słuchać. Uważnie, oczywiście.
WYDARZENIA CAŁODNIOWE:
Gry outdoorowe i podwórkowe w ogrodzie
Zagramy głównie w „Tower of Power” i „Bamboleo”, ale też klasyki podwórkowe.
Pisanie kredą po ulicy Jazdów i duże bańki mydlane
Cała ulica dla nas! Będziemy rysować, pisać i puszczać wielkie bańki mydlane z płynu, który sami zrobimy.
LADOM
ul. Jazdów 7/14
11:00-15:00
Zabiegi Bowtech
Na relaksujące i energetyzujące zabiegi na powięziach zaprasza Karyna Piwowarska (jeden zabieg trwa 20 min.).
CHATA NUMINOSUM
ul. Jazdów 3/5
12:30-15:00
Będzie śpiewane. O lenistwie i bujaniu w obłokach
Trochę poleniuchujemy, ale nie będzie nudno! Zaśpiewamy razem pieśni tradycyjne. Ciekawych, co to takiego, zapraszamy do Chaty Numinosum. Prowadzenie: Julia Narwojsz.
17:00-19:00
Warsztaty folkowych tańców celtyckich
Poznamy proste, a zarazem bardzo integrujące odmiany tańców folkowych z różnych krańców Europy: grupowe, korowodowe, celtyckie, bretońskie, irlandzkie, a może i coś jeszcze. Prowadzenie: Łukasz Giemza. A po warsztatach – potańcówka!
19:00-22:00
Koncert zespołu Ceili i potańcówka
Ceili to zespół wykonujący głównie tradycyjną muzykę Irlandii i Szkocji z dodatkiem nowoczesnych aranżacji i autorskich kompozycji. I do słuchania, i do tańca.
LABA ● Koncert Ceili i warsztaty tańców celtyckich
SKWER DIALOGU
12:00-15:00
Pojedynek kulinarny „Tygodnika Powszechnego” z „Przekrojem”
Kulinarne zmagania pomiędzy dwiema redakcjami gustującymi w smakowitych obiadach. Drużyny zapraszają chętnych labowiczów do kibicowania.
WYDARZENIA CAŁODNIOWE:
Jedzenie i napoje
W czasie festiwalu o jedzenie i napoje zadba Kuchnia Konfliktu oraz Proszę Zdrowie.
Labowiczów zapraszamy na Skwer Dialogu, tam też znajdziecie rikszę z kawą.
Kiosk „Przekroju”
Zapraszamy do kiosku Fundacji PRZEKRÓJ, gdzie spotkasz naszych redaktorów. Zajrzyj, porozmawiaj, poczytaj „Przekrój”.
Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy, linki do szczegółowych informacji znajdziesz na stronie wydarzenia – link poniżej.
Warszawa, Polska
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024