Festiwal Otwarta Ząbkowska 2017

W pierwszy weekend lipca, po raz trzeci, wystartuje letnia odsłona festiwalu OTWARTA ZĄBKOWSKA. Wydarzenie organizowane jest od 2015 r. w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi. Festiwal zaplanowano na lipiec i sierpień.

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się podczas pięciu weekendów: 1-2, 15-16 lipca oraz 5-6, 19-20 i 26-27 sierpnia. W tym czasie Ząbkowska będzie sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych. Poprzednie edycje pokazały, że otoczenie ulicy Ząbkowskiej potrafi współpracować i aktywnie współuczestniczyć w działaniu. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności OTWARTA ZĄBKOWSKA stała się swoistym forum społecznościowym. Udało się zintegrować środowiska artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy.

– W planowanych przez nas inicjatywach staramy się znosić podziały. Tu nie ma miejsca na gospodarzy i gości, estradę i widownię. Tworzymy tę inicjatywę wspólnie – mówią inicjatorzy projektu.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty (m.in. November Project – w formule silent concert),
w Ogrodzie Ząbkowska koncerty duetów – osobowości polskiej alternatywy, liczne wydarzenia dla dzieci: warsztaty i teatrzyki, a także akcje performatywne i wydarzenia literackie. W pierwszy weekend zaproszono artystów z Ukrainy, Litwy, Białorusi (i nie tylko). W Polsce dobrze rozpoznawalna jest zachodnia scena muzyczna, a wciąż za mało wiemy o tym, co się dzieje „na wschód od Wisły” – według znanej linii podziału, który wyznaczała rzeka. Praga wraz z Bazarem Różyckiego, Dworcem Wschodnim i Wileńskim była niegdyś tyglem komunikacyjno-handlowym, w którym słychać było różne języki: ukraiński, białoruski, rosyjski, czy nawet litewski. Weekend 1 i 2 lipca będzie próbą odtworzenia tego klimatu i przywołaniem znajomej dla Pragi wielokulturowej atmosfery dialogu i żywej ulicy. Ponownie zagości na Ząbkowskiej Otwarty Antykwariat oraz Otwarta Strefa Twórców, a w sierpniu odbędzie się tradycyjna już Parada Kundelków
i Psów Łaciatych. W pierwszy weekend festiwalowy otwarta zostanie także oaza zieleni zaaranżowana przez Ambasadę Królestwa Niderlandów i Agencję Promocji Zieleni.

– Najważniejszą różnicą w stosunku do poprzednich edycji będzie zamknięcie ulicy Ząbkowskiej dla ruchu drogowego na całe wakacje – od 24 czerwca do końca sierpnia, także w dni powszednie. To rozwiązanie przyjęliśmy ze względu na liczne głosy mieszkańców, wskazujące na duży hałas pochodzący z ruchu samochodowego, a także ze względu na bezpieczeństwo pieszych, którzy teraz będą mogli wygodnie przekraczać jezdnię w dowolnym miejscu ulicy przez całe wakacje – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Od 24 czerwca do 27 sierpnia ul. Ząbkowska pomiędzy ul. Targową a Brzeską będzie zamknięta dla ruchu drogowego. Ruch drogowy na ul. Ząbkowskiej zostanie zamknięty o północy z piątku na sobotę
(z 23 na 24 czerwca). Ponownie samochody wrócą tu w poniedziałek, 28 sierpnia. Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej można ominąć jadąc ul. Brzeską i Białostocką do Targowej, a także Brzeską lub Markowską do Kijowskiej i Targowej. Swoje trasy zmienią autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską; linii 156 – w kierunku Metra Młociny – z ul. Kijowskiej skręcą w Markowską,
a następnie w Ząbkowską, a w kierunku Dworca Wschodniego z Ząbkowskiej pojadą Markowską do Kijowskiej. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku Ronda S. Starzyńskiego
i Dworca Centralnego – pojadą ulicą Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę – dojadą Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

OTWARTA ZĄBKOWSKA ponownie zagości na kulturalnej mapie stolicy jako jedno z najciekawszych wydarzeń tego lata – interdyscyplinarne, angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria. Uzupełnione o różnorodne działania i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie pozwoli upomnieć się o Pragę, wskazując na jej niezwykłą rolę w miejskiej tkance stolicy.

Wydarzenie tworzą organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Hokuspokus, Stowarzyszenie My, Warszawskie Bractwo Bartne, Fundacja Zmiana oraz aktywiści i społecznicy prascy.

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji?

Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się na prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,4 mld zł. Zmiany na tym obszarze zachodzą już od 10 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do dalszych zmian w tej części miasta. Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa. Natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy ul. Inżynierskiej. Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje. Modernizacje budynków i zasady ich funkcjonowania zawsze konsultujemy z mieszkańcami. Tak było m.in. w przypadku wspólnej przestrzeni w międzypokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29, czy też z programem Centrum Kultury Nowa Praga, które będzie mieścić się w pałacyku Konopackiego. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Wszystko
w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”.

Wpadnijcie na Pragę. SPOTKAJMY się na OTWARTEJ ZĄBKOWSKIEJ.
Więcej informacji: www.otwartazabkowska.pl i Facebook/OtwartaZabkowska

 

Grzybu

Komentarze