Galerie sztuki w podziemnych przejściach na Pradze

Galerie sztuki w podziemnych przejściach na Pradze

Z przejścia podziemnego pod Ząbkowską korzysta coraz mniej osób. Kiedy piesi mają do wyboru pasy, nie chce im się robić dodatkowych kroków aby pokonać schody. Urząd dzielnicy Praga Północ chce zachęcić ludzi do zejścia w dół dla oferty kulturalnej.

Jakiś czas temu informowaliśmy o badaniach przeprowadzonych przez stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Z obserwacji wolontariuszy wynikło, że skrzyżowanie przy Ząbkowskiej najchętniej pokonuje się poprzez naziemne przejście (zdecydowało się na to 9 na 10 osób). W rezultacie zainteresowanie podziemnymi tunelami jest coraz mniejsze.

Sama oferta sklepowa po zejściu w dół też nie zachęca. W tym rejonie najczęściej są to monopolowe sklepy lub automaty do gier. Całość straszy swoją obskurnością.

Właśnie dlatego prascy urzędnicy czekają na wygaśnięcie umów na wynajem konkretnych lokali, aby potem przekształcić je w galerie sztuki. Całość zostałaby oddana lokalnym artystom. Wstępne rozmowy już trwają.

Pomysł cieszy się poparciem drogowców, którzy już konsultują z prawnikami w jaki sposób przekazać dzielnicy prawa do przejścia.

Nieoficjalnie mówi się o przekształceniu również przejścia podziemnego przy Domu Studenckim „Riviera” (obecnie nie funkcjonuje ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania).

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze