Konkurs dla architektów
Autorzy najlepszych projektów otrzymają Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. W tym roku odbędą się dwie edycje – w ramach pierwszej nagrodzone zostaną obiekty, których realizację zakończono w latach 2001-2014, zaś w drugiej obiekty, których budowę zakończono w roku 2015 r.
Można już zgłaszać kandydatów do nagrody.
– Warszawa wciąż się zmienia i dynamicznie rozwija. Powstają nowe, piękne budynki o wysokich walorach funkcjonalnych i artystycznych, które współtworzą przyjazną przestrzeń i służą mieszkańcom. Postanowiliśmy docenić twórców, którzy wyznaczają nowe standardy budowania w naszym mieście i ustanowiliśmy nową, specjalną nagrodę dla architektów. Serdecznie zapraszam do udziału i przesyłania zgłoszeń – mówi Jacek Wojciechowicz, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Obiekty architektoniczne pretendujące do nagrody będą oceniane w następujących kategoriach:
- architektura użyteczności publicznej – obiekt publiczny,
- architektura użyteczności publicznej – obiekt komercyjny,
- architektura mieszkaniowa – zespół,
- architektura mieszkaniowa – pojedynczy obiekt,
- architektura zrewitalizowana,
- przestrzeń publicznie dostępna,
- wydarzenie architektoniczne.
Projektanci, inwestorzy i mieszkańcy mogą zgłaszać kandydatury do obu edycji nagrody do 15 września br. Mailem na adres:nagrodaarchitektoniczna@um.warszawa.pl, lub pocztą na adres: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Urząd m.st. Warszawy, ul. Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa, z dopiskiem „Nagroda Architektoniczna”.
Wyboru laureatów dokona powołane przez Prezydenta m.st. Warszawy 12 osobowe jury w skład którego wejdą: Jacek Wojciechowicz – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Marek Mikos – dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, oraz przedstawiciele Rady m.st. Warszawy, Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej, Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Komisji Dialogu Społecznego ds. Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
– Chcemy wyróżnić przede wszystkim te obiekty, które poprawiają jakość życia mieszkańców stolicy. Szukamy realizacji, które wpisują się w charakter Warszawy nawiązując do tradycji albo tworzą nową jakość np. przez zastosowanie nowatorskich zrównoważonych rozwiązań – dodaje Marlena Happach, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Mieszkańcy też zagłosują
Jury na podstawie zgłoszeń dokona nominacji, wybierając maksymalnie 5 realizacji w każdej kategorii, a lista nominowanych zostanie ogłoszona do końca października br.
W pierwszej edycji konkursu (2001-2014) mogą zostać przyznane po 3 nagrody w każdej z kategorii wśród 10 nominacji.
W drugiej edycji (2015) zostanie przyznana jedna nagroda w każdej z kategorii i dodatkowo zostanie przyznana nagroda specjalna Grand Prix. Odbędzie się także internetowe głosowanie wśród mieszkańców, którzy będą mogli oddać swój głos na jeden obiekt spośród wszystkich nominowanych. Głosowanie wśród mieszkańców odbędzie się w listopadzie (po ogłoszeniu nominacji) i potrwa kilka tygodni.
Ostateczne wyniki obu edycji poznamy w grudniu.
– Mam nadzieję, że Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy wskaże wysokie standardy dla warszawskiej architektury i przestrzeni miejskiej. Dobre przykłady na pewno przysłużą się jakości warszawskiej architektury. A swoją drogą ciekaw jestem na ile pokryją się rezultaty prac jury i głosowania publiczności – mówi Marek Mikos, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
W ramach nagrody nominowani przez publiczność i komisję konkursową projektanci i inwestorzy otrzymają specjalne dyplomy a laureaci w poszczególnych kategoriach oraz Grand Prix nagrody pieniężne.
Na zwycięskich obiektach zostaną umieszczone specjalne tablice, zostanie również zorganizowana wystawa i wydany specjalny album podsumowujący daną edycję konkursu.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024