Kontrowersyjne ustawy alkoholowe

Kontrowersyjne ustawy alkoholowe
fot. Wikipedia Commons

Do sejmu trafiły dwa projekty ustaw antyalkoholowych. Według nich samorządy gminne miałyby prawo do wprowadzenia częściowej prohibicji w godzinach nocnych w konkretnych miejscach. Warszawa będzie starała się uregulować sprzedaż napojów wyskokowych – zapowiada prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Projekty powstały w związku z problemem nocnego nadużywania alkoholu w centrach większości polskich miast. Zgodnie z nimi lokalne samorządy miałyby możliwość czasowego oraz miejscowego ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych. Oznacza to najprawdopodobniej zniknięcie osiedlowych, całodobowych sklepików. Jak wyglądałoby to w stolicy? Punkty sprzedaży przy większych ulicach  pozostałyby raczej bezpieczne, jednak handel niewątpliwie zostałby ograniczony, komentuje pani prezydent.

– W trakcie rozmów o bezpieczeństwie w każdej z osiemnastu dzielnic pojawił się temat ciągłej sprzedaży alkoholu w sklepach osiedlowych. Istotne grupy mieszkańców uważają, że to jest przesadne. – tłumaczy Hanna Gronkiewicz-Waltz – Z drugiej strony, wiemy że są interesy przedsiębiorców które trzeba z tym godzić. Na pewno w stosunku do stanu obecnego trzeba tą sprzedaż ograniczyć i samorządy muszą wziąć na siebie ciężar takiego uregulowania, które pasowałby mieszkańcom, nie gasząc przy tym przedsiębiorczości.  

Pani prezydent podkreśla, że jest zdecydowanie przeciwna całkowitej prohibicji i że nie ma mowy o powrocie stanu rzeczy sprzed lat.

Sklepy na głównych ulicach nie sprawiają takich problemów jak te małe, osiedlowe. Projekt trzeba przekonsultować, zrobić w taki sposób, żeby pogodzić te interesy. – zapewnia – Jestem otwarta na pewne propozycje ustawowe i myślę że tak, jak regulujemy kwestie różnych usług tak i tutaj będziemy to regulować. 

Grzybu

Komentarze