Nowe obostrzenia od soboty 24.10

Nowe obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił szereg restrykcji, jak zamknięcie restauracji.

Pandemia koronawirusa powoduje gwałtowny wzrost zakażeń w ostatnich dniach. Tylko w piątek resort zdrowia podał informacje o nowych potwierdzonych ponad 13. tys. zarażeń wirusem SARS-CoV-2. Rząd już w czwartek miał poinformować o nowych obostrzeniach, jednak z powodu głosowań w Sejmie i spotkania premiera z prezydentem, konferencję prasową przesunięto na piątek na godz. 11.

Premier Morawiecki jeszcze w środę poinformował na antenie Polsat News, że będzie rekomendował Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, aby od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy. Szef rządu poinformował ponadto, że z uwagi na dużą liczbę powiatów czerwonych będzie także rekomendował, aby cała Polska od soboty była strefą czerwoną. Co dokładnie ogłoszono podczas piątkowej konferencji?

Mateusz Morawiecki podkreślił, że sytuacja w związku z pandemią jest bardzo poważna. – Gdyby te obostrzenia nie działały, musimy dokonać głębszego zamknięcie życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego – dodał premier.

Cała Polska od 24 października zostanie objęta strefą czerwoną. Szkoła podstawowa w klasach od IV-VIII przechodzi na tryb zdalny. W godz. 8-16 dzieci nie mogą samodzielnie wychodzić na zewnątrz – tylko pod opieką dorosłego.

Rząd ogranicza po raz kolejny działalność restauracji i pubów. Lokalne gastronomiczne będą zamknięte i będą mogły tylko przygotowywać posiłki na wynos – to oznacza, że zostaną zamknięte. Nowe prawo będzie obowiązywać przez 2 tyg. Zdaniem premiera w restauracjach maseczki nie są używane i do tego te placówki są słabo wietrzone.

W całym kraju zostaje wprowadzony zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Wyjątki to osoby mieszkające razem i ludzie spotykający się dla celów zawodowych. Premier zaapelował do seniorów powyżej 70. roku życia, aby nie wychodziły z domów, jeśli nie pracują. Rząd uruchomił również korpus wsparcia seniorów, który za pomocą wolontariuszy czy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej ma wspierać osoby starsze.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze