„Odwilż przychodzi jesienią”. 11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

„Odwilż przychodzi jesienią”. 11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

W 60. rocznicę Października’56 polityczna pamięć tych wydarzeń nie odgrywa już takiego znaczenia, ale ważna jest epoka, która wtedy zaczęła się w polskiej kulturze i jest związaną z Warszawą. Popularność jazzu, powstanie Polskiej Szkoły Filmowej, rozkwit dizajnu, fotografii i sztuk plastycznych sprawił, że to co dzisiaj lubimy (modernizm, nowoczesność, czysta forma) pochodzi właśnie z wtedy.

Tegoroczny Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje wraca do swoich źródeł, przełomu lat 50. i 60.

Przenieśmy się w czasie o 60 lat. Przez kilka listopadowych dni poddajmy się odwilży.
11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje
16–26 listopada 2016

PLAKAT GŁÓWNY B1 druk

Odwilż przychodzi jesienią

DARMOWE wydarzenia w ramach festiwalu:

16 listopada (środa)
Wala Twist
Warsztaty taneczne
prowadzenie: instruktorzy z Akademii Tańca Ireneusza Sulewskiego
czas: godz. 18.30
miejsce: Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, IV piętro, Sala im. Władysława Broniewskiego
Obowiązuje REJESTRACJA INTERNETOWA na stronie wydarzenia (link poniżej), I tura od 3 listopada (godz. 12.00), II tura od 15 listopada (godz. 12.00)
Czas zakręcić marynarką, założyć spódnicę w grochy i ruszyć na parkiet w takt dynamicznej muzyki. Zapraszamy bikiniarzy i kociaki na taneczne ekscesy w rytmie twista i rock’n’rolla. Warsztaty poprowadzą zawodowi tancerze z jednej z najlepszych szkół tańca w Warszawie – Akademii Tańca Ireneusza Sulewskiego.

17 listopada (czwartek)
Warszawa Tadeusza Rolke
Spotkanie
gość: Tadeusz Rolke
czas: godz. 19:00
miejsce: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2
Wstęp wolny
Gościem 11. Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje będzie Tadeusz Rolke, wybitny polski artysta fotografik, którego początki twórczości przypadły na lata 50. Ten prekursor polskiej fotografii reportażowej opowie nam o zdjęciach przedstawiających jego rodzinne miasto – Warszawę. Zapraszamy na podróż w przeszłość i spotkanie z wyjątkowym twórcą.

18 listopada (piątek)
Warszawa jest smutna bez Ciebie. Obrazy stolicy w filmach Andrzeja Wajdy
Spotkanie
prowadzenie: Jerzy S. Majewski i Andrzej Werner
czas: godz. 19.00
miejsce: Kino.Lab, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
Wstęp wolny
Mistrz Andrzej, jak zwykli mawiać o nim współpracownicy, jako reżyser debiutował w latach 1954–1966. Wtedy to powstały jego pierwsze dzieła znane szerokiej publiczności, takie jak „Pokolenie”, „Kanał” czy „Niewinni czarodzieje”, w których jednym z bohaterów jest Warszawa. Spotkanie poświęcone zmarłemu niedawno artyście oraz jego fascynacji stolicą poprowadzą varsavianista Jerzy S. Majewski i krytyk filmowy Andrzej Werner.

21 listopada (poniedziałek)
Tamta jazzowa Warszawa
Spotkanie
goście: Michał Urbaniak, Krzysztof Sadowski i Andrzej Rumianowski
prowadzenie: Hirek Wrona
czas: godz. 19.00
miejsce: klub Stodoła, Open stage, ul. Batorego 10
Wstęp wolny
Spotkanie, w którym wezmą udział wybitni polscy instrumentaliści: Michał Urbaniak oraz Krzysztof Sadowski, a także Andrzej Rumianowski, dyrektor Muzeum Jazzu, poświęcone będzie rozkwitowi jazzu w Polsce w latach 50. i 60. Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny, znawca i miłośnik jazzu – Hirek Wrona, a odbędzie się ono w miejscu nieprzypadkowym, klub Stodoła bowiem rozpoczął działalność 5 kwietnia 1956 roku i od samego początku stanowił centrum warszawskiego życia jazzowego.

22 listopada (wtorek)
Bary, lokale i skandale, czyli pejzaż gastronomiczny Warszawy
Warsztaty kulinarne
prowadzenie: Wiesław Kot
czas: godz. 18.30
miejsce: restauracja Kameralna, ul. Foksal 11
Obowiązuje REJESTRACJA INTERNETOWA na stronie wydarzenia (link poniżej), I tura od 3 listopada (godz. 12.00), II tura od 15 listopada (godz. 12.00)
Jeśli chcecie poczuć klimat lat 50., dowiedzieć się, co jadali towarzysze na wystawnych przyjęciach, a czym raczyła się klasa robotnicza w barach mlecznych, przyjdźcie na warsztaty kulinarne. W realia tamtych czasów wprowadzi nas Wiesław Kot – znawca tematyki PRL-u, publicysta i krytyk filmowy. Spotkanie odbędzie się w restauracji Kameralna – kultowym lokalu na mapie Warszawy, w którym bywali Hłasko, Tyrmand i Głowacki.

23 listopada (środa)
Nocna zmiana
Performance muzyczno-filmowy
autor: Miro Kępiński
czas: godz. 19.00
miejsce: kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a
Wstęp wolny
„Nocna zmiana” to historia nocnego życia w czasach odwilży ukazana poprzez kolaż scen z klasycznych dzieł polskiej szkoły filmowej oraz muzyki skomponowanej specjalnie na tę okazję, a inspirowanej utworami powstałymi na przełomie lat 50. i 60. Wyruszmy w filmowo-muzyczną podróż sentymentalną.

23 listopada (środa)
Spotkamy się na Nowym Świecie
Kabaret
wystąpi: Grupa Teatralna Warszawiaki
czas: godz. 19.00
miejsce: Nowy Świat Muzyki (dawna kawiarnia Nowy Świat), ul. Nowy Świat 63
Wstęp wolny
Grupa Teatralna Warszawiaki w programie napisanym specjalnie na tę okazję zaprezentuje najbardziej popularne skecze i piosenki słynnych polskich kabaretów: kabaretu Dudek, Wagabunda i Kabaretu Starszych Panów. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe – to właśnie w kawiarni na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej przez wiele lat przy pełnej sali występował legendarny kabaret Dudek.

24 listopada (czwartek)
Kabaret architektoniczny
Dyskusja
goście: Krzysztof Mordyński, Grzegorz Piątek i Jarosław Zieliński
prowadzenie: Beata Chomątowska
czas: godz. 18.30
miejsce: Centrum Bankowo-Finansowe (dawny Dom Partii), ul. Nowy Świat 6/12, sala A
Wstęp wolny
Zapraszamy na dyskusję o zawirowaniach odwilży w kontekście ideologii państwa i o tym, jak odwilż wpłynęła na architekturę. O absurdach centralnego planowania gospodarczego i anegdotach związanych z nagłą zmianą kursu w obowiązującej doktrynie architektonicznej opowiedzą Krzysztof Mordyński, Grzegorz Piątek i Jarosław Zieliński – eksperci w dziedzinie historii sztuki, architektury i varsavianistyki. Spotkanie poprowadzi pisarka i dziennikarka Beata Chomątowska.

26 listopada (sobota)
Nie ma takiej ulicy – propaganda i cenzura w krajobrazie miasta
Spacer
prowadzenie: Radosław Głowacki
czas: godz. 11.00–14.00
miejsce zbiórki: pl. Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Co PRL starał się ukryć, a co wyeksponować w mieście? Czy „stare” można było całkowicie przykryć „nowym”? O tym, w jaki sposób to się odbywało i jaki miało wpływ na dzisiejszą Warszawę, będzie można dowiedzieć się podczas specjalnego spaceru, który poprowadzi doświadczony warszawski przewodnik – Radosław Głowacki.

Pełen program festiwalu, wraz z płatnymi punktami na stronie wydarzenia – link poniżej.

Grzybu

Komentarze